Medimagazin logo

Mide küçültme operasyonu geçiren kadının ölümünde ihmal iddiası

Ordu'da zayıflamak için ameliyat edilen ve midesinin üçte ikisi alınan 39 yaşındaki kadın, bundan 20 gün sonra hayatını kaybetti
Mide küçültme operasyonu geçiren kadının ölümünde ihmal iddiası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BURSA  - Zayıflamak amacıyla Ordu'da bir hastanede ameliyatla midesinin üçte ikisini aldırdıktan 20 gün sonra ölen 39 yaşındaki kadının babası, olayda ihmal bulunduğunu iddia etti.

Ameliyattan 20 gün sonra hayatını kaybeden Mirver Murathanoğlu Korkmaz'ın, Bursa'da yaşayan babası İskender Murathanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşiyle Adana'da ikamet eden kızının, fazla kilolarından şikayetçi olduğunu ve ameliyat olmak istediğini kendilerine söylediğini belirtti.

Onun, obeziteyle mücadele eden bir dernek aracılığıyla İstanbul'dan bir doktorun asistanıyla internette tanıştığını dile getiren Murathanoğlu, bir süre sonra asistanın, 113 kilogram olan kızına Ordu'da ücretsiz ameliyat teklif ettiğini anlattı.

Kızının, kendilerinin haberi olmadan eşiyle Ordu'ya giderek bir hafta kalıp bir hastanede midesinin üçte ikisini aldırdığını ve daha sonra Adana'ya döndüğünü ifade eden Murathanoğlu, "Bize, ameliyat olduktan sonra haber verdiler. Adana'da iki gün geçirdikten sonra kızım şiddetli sancı hissetmiş ve doktorun asistanıyla temasa geçerek yakındaki özel bir hastaneye gitmiş" dedi. Murathanoğlu, kızına burada "gaz sıkışması" tanısı konulduğunu ve bu rahatsızlığı giderecek ilaçlar verildiğini savundu.

Birkaç gün sonra kızının yeniden rahatsızlandığını, bu kez aynı hastanede mide ameliyatı geçirdiğini kaydeden Murathanoğlu, çekilen röntgen filminde midede sızma olduğunun tespit edildiğini aktardı.

Söz konusu özel hastanede, "Hemen ameliyat olman gerekir" denildiği ve doktorunun asistanına durumu iletmesi üzerine onun hemen Adana'daki bir kamu hastanesine sevk edildiği bilgisini veren Murathanoğlu, "Kızıma 'Sakın o hastanede ameliyat olma, bizim yönlendirdiğimiz hastaneye git' denilmiş. Kızım, gittiği kamu hastanesinde ilk ameliyatı gerçekleştiren doktorun bir arkadaşı tarafından ameliyata alınmış" ifadesini kullandı.

- "İhmal zinciri" iddiası

Murathanoğlu, Adana'daki ameliyatın ardından 10 gün sonra hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kızının ölümünde "ihmal zinciri" bulunduğunu ileri süren Murathanoğlu, şunları kaydetti:

"Kızım ilkinde hastaneden 'gaz sıkışması' denilerek gönderilmiş. İkinci gidişinde mide filmi çekilmesi akıllarına gelmiş. Çekilen filmde, midede kaçak tespit edilmiş. Bu tespitten sonra kızım apar topar başka bir hastaneye sevk edildi. Kaçaktan, midesindeki içtiği sular, ilaçlar ve diğer kalıntılar karın boşluğuna dolmuş. Midesi derhal yıkandı ama kızım 10 gün sonra yaşamını yitirdi. İlk ameliyatı gerçekleştiren doktora direkt ulaşamadık. Asistanıyla görüştük ama 'baş sağlığı' dilediler. Başka bir yanıt yok."

Acılarının çok taze olduğunu vurgulayan Murathanoğlu, kızının cenazesini birkaç gün önce toprağa verdiklerini ve bu süreçte bilgi toplamaya başladıklarını dile getirdi.

Ücretsiz yapılan ameliyattan önce kızından imzalı taahhütname alındığını öğrendiklerine değinen Murathanoğlu, "Dava açmayı düşünüyorum ama şu aşamada mezarının açılmasını arzu etmem" diye konuştu.

mide
küçültme
operasyonu
geçiren
kadının
ölümünde
ihmal
iddiası
Yorum (5)
A.K.
Sanırım Roux-n-Y gastrik by-pass olmuş.Google scholar'da aratırsanız anostomoz kaçağının bu operasyonun bir komplikasyonu olduğunu görürsünüz.İlk yapıldığı hastanede olsaymış erken müdahale edilirdi diye düşünüyorum.Türkiyede sayılı yerlerde yapılıyor.Ameliyatın Ordu'da yapılıp Adana'da oturması şanssızlık olmuş.Allah rahmet etsin,yakınlarına da sabır versin...
0
Cevapla
Dr.Cevdett
Rezeksiyon anastomoz yapılan GIS ameliyatlarında anastomoz kaçağı olabileceği ve diğer komplikasyonlar umarım hasta ve yakınına anlatılıp onamı alınmıştır. Bu arada bu tür ameliyatlarda özellikle 5-7. günler arası kaçak riski olduğundan 10 gün biz cerrahlar diken üstünde oluruz.Sanırım hastaneden hasta erken taburcu olmuş, bu komplikasyon geç farkedilmiş.
1
Cevapla
mehmet altunok
hastanın ikameti Adana gidip Ordu ilinde ameliyat oluyor..Türkiyenin güneyinden kuzeyine...sebep nedir acaba..fark üçretinin alınmaması mıdır...ölüm olduğuna göre mutlaka bir komplikasyon vardır ve hukuk sistemi burada bir ihmal bulacaktır.en azında post op. dönemde yeterli ilgi ve alaka ile izlem olmadı diye bir hata verecektir. kişinin önceden imzaladığı taahhütnamenin hiç bir önemi yoktur.çünkü o yazılı taahhütname zarar veya ölüm olmadan önce imzalandığı için hukuki anlamı olmaz...
1
Cevapla
İBRAHİM CUMHUR KORKMAZ
HASTANIN EŞİ OLARAK EKLEYECEKLERİM. OBEZİTE DESTEK'TEN EŞİM TALEP ETTİ. 1. AMELİYAT ORDU TIP FK. ARAŞTIRMA HASTANESİNDE OLDU. AİLESİ 8 AY ÖNCEDEN NİYETLENİNEN BU AMELİYATA, BİZ KARŞIYIZ YAPACAKSANIZ DA BİZİM HABERİMİZ OLMASIN DENDİĞİ İÇİN HABER VERİLMEDİ, KONUŞULMAYA KALKILDIĞINDA DA KONU KAVGAYA DÖNÜYORDU. ADANAYA DÖNÜLDÜĞÜNDE SIKINTILI Bİ DURUM OLURSA GİDİLECEK HAST VE DR İSMİ VERİLMİŞTİ. AMELİYATI YAPAN DR İLE DE SÜREKLİ İRTİBAT HALİNDEYDİM. ADANA DA GAZ SIKIŞMASI TAHMİNİ İLE BİZE SÖYLENEN HASTANEYE DEĞİL ÖZEL HASTANEYE, EVE YAKIN OLDUĞU İÇİN GİTTİK. GİDİLEN HASTANEYE 9 GÜN ÖNCE MİDE AMELİYATI OLDUĞU SÖYLEDİM. ÖNCELİKLE YAPILMASI GEREKEN KAÇAK TESTİ OLDUĞUNU SONRADAN ÖĞRENDİĞİMİZ TEST: C.TESİ YATMAMIZA RAĞMEN P.TESİ YAPILDI VE P.TESİ AKŞAMI NİHAYET BANA KAÇAK VAR VAKİT KAYBETMEDEN AMELİYAT OLMASI GEREKTİĞİ SÖYLENDİ. HER ZAMAN Kİ GİBİ ORDUDA AMELİYATI GERÇEKLEŞTİREN DR LA KONUŞTUM DURUMU ANLATINCA ACİL OLARAK EŞİMİ EN BAŞTA SÖYLEDİKLERİ HASTANE VE DR A ULAŞTIRMAMIZI İSTEDİLER. DENİLENİ YAPTIK VE GECE 9,30 DA EŞİM 2. DEFA AMELİYAT EDİİLDİ. EN AZ 72 SAAT ÖNCE (YANİ BİZİM GİTTİĞİMİZ ÖZEL HASTANEDE YATARKEN) TAHMİNİ KAÇAK BAŞLADIĞINI DURUMUN CİDDİ OLDUĞUNU ELİNDEN GELENİ YAPTIĞINI ZOR Bİ SÜREÇTE OLDUĞUMUZU SÖYLEDİ. DENİLDİĞİ GİBİ AMELİYATI GERÇEKLEŞTİREN DR İLGİSİZ KALMAYIP HER DAK İLGİLİENİP HATTA ANESTEZİ UZMANINI BİLE ADANAYA GÖNDERDİ. MAALESEF BU ÇABALARA RAĞMEN EŞİMİ KAYBETTİK. HABER YAPMADAN EVVEL KEŞKE BANA DA ULAŞMIŞ OLSAYDINIZ. EŞİ CUMHUR KORKMAZ
0
Cevapla
Frankie Bellevan
cumhur bey talihsiz eşinize allahtan rahmet diliyorum. rahmetli eşinizin yaşadıkları son derece üzücü. mekanı cennet olsun. kusur varsa da,kimden kaynaklanmışsa elbette araştırılsın. verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. yakınları olan sizlere de başsağlığı ve sabır diliyorum.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir