Medimagazin logo

Meslektaşları darp edilen doktorlar iş bıraktı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde darp edilen doktor nedeniyle meslektaşları iş bıraktı.
Meslektaşları darp edilen doktorlar iş bıraktı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MARDİN  - Mardin'in Nusaybin ilçesinde darp edilen doktor nedeniyle meslektaşları iş bıraktı.

Nusaybin Devlet Hastanesinde görevli Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Eren Abatan, iddiaya göre muayen olmaya gelen bir hasta tarafında darp edildi. Sol el parmakları kırılan Dr. Abatan tedavi edilmek üzere Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi El Cerrahisi Bölümüne sevk edildi.

Meslektaşlarının darp edilmesi üzerine Nusaybin Devlet Hastanesinde görevli Acil Servis çalışanları hariç diğer tüm çalışanlar iş bıraktı.

Hastane bahçesinde SES, TTB ve Sağlık çalışanları adına basın açıklaması yapan TTB Nusaybin Tesmilcisi Dr. Ramazan Kaya: "Hekim arkadaşımıza uygulanan şiddet eylemini kınıyoruz" dedi.

Bu tür olay ve daha vahim olayların yaşanmaması, hasta hekim ilişkilerinin çağdaş toplumlarda olduğu gibi alt yapısının oluşturulması, hastane yönetiminden ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinden fiziki şartların düzeltilmesi dahil olmak üzere sağlık personelleri sıkıntısının giderilmesi ve her türlü önlemin alınması aciliyetinin arz ettiğini bildiren Dr. Kaya şöyle konuştu:

"Sağlık alanında son yıllarda artan şiddet olayları sağlık emekçilerinin fiziksel ve psikolojik sağlığını olumsuz etkileyecek bir noktaya ulaşmıştır. Kamu ve özel ayırımı olmadan; her düzeydeki sağlık kurumunda, her düzeydeki sağlık çalışanı şiddete maruz kalmaktadır. Son yıllarda hasta veya hasta yakınları tarafından sağlık emekçilerine yönelik artan şiddetin sebeplerinin başında uygulanan sağlık politikaları ve yetkililerin halkla sağlık emekçilerini karşı karşıya getiren kışkırtıcı uslubu büyük rol oynamaktadır. Gün gittikçe alınır satılır hale getirilen, kısacası metalaştırılan sağlık sisteminin şiddeti yaratmada önemli etkisi bulunmaktadır. Yetkililerin her gün "devrim" "reform" gibi kavramlarla yapılan uygulamaları halk lehine olumlu politikalarmış gibi yansıtması, halkın sağlık talebini sürekli kışkırtamaya yönelik yapılan reklamlar ve söylemler, hekimleri ve hekim dışı sağlık çalışanlarını paragöz, halk düşmanı gibi gösteren üslup ve yaklaşımla birleştiğinde durum içinden çıkılmaz bir hal almaktadır."

Açıklamadan sonra salık çalışanları iş bırakarak hastaneden ayrıldı.

Dr. Abatan, Y.E adlı hasta ile tartışmış ve Abatan'ın, parmakları zarar görmüş, Y.E gözaltına alınmıştı.

meslektaşları
darp
edilen
doktorlar
bıraktı
Yorum (2)
Aşık Sümmani
Acil servis de iş bırakacak. Birkaç kişi gerçekten mağdur olmadıkça sonuç alamazsınız. Devlet hak hukuk kanun tanımıyor.
0
Cevapla
ırgat
malesef kanıksadık..yazık....!!! kimse kimsenin gram kadar umrunda değil...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir