Medimagazin logo

Memura ne kadar enflasyon farkı ödenecek?

Orta Vadeli Programla ve Orta Vadeli Mali Plan'da devlet memurlarına müjde çıkmadı. Toplu sözleşme nedeniyle gelecek 2 yıl yüzde 3+3 zam alacak memur bu yılın ikinci yarısı için enflasyon farkı da alacak!
Kaynak: BUGÜN
Memura ne kadar enflasyon farkı ödenecek?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ekonomide 3 yıllık yol haritasını gösteren 2013-2015 Orta Vadeli Program (OVP) ile Orta Vadeli Mali Plan'ın (OVMP) ayrıntılarından memura müjde çıkmadı. 2011'de bütçeden 10,6 milyar, 2012'de 14 milyarlık ilave ödenek alan memur, gelecek yıl 10,3 milyarla yetinecek.

Bugün'den Erdoğan Süzer'in haberine göre 2013 yılı bütçesinde memura aktarılan kaynak son iki yıla göre azalacak. Azalış, zam oranını ve yeni alınacak personel sayısını etkileyecek. Memur maaşlarına 2011 ve 2012'de yüzde 4+4 zam yapılmıştı. İlk kez bu yıl 2 yıllık zammı belirleyen toplu sözleşme masasından 2013 için yüzde 3 + 3 zam kararı alınmıştı.
 
Memur için bu yıl bütçeye konan 81,7 milyar liralık ödenek zamlar ve ilave personel alımı nedeniyle yetmeyecek. Ödeneğin yıl sonunda 86,9 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

Personele ayrılan 10,3 milyarlık ilave ödeneğin 6,3 milyar lirası yüzde 3 artı 3'lük zamma gidecek. Geri kalan 4 milyar lirayla ise yeni personel alımları ve terfi giderleri karşılanacak.

Gelecek yıl 40 bin ila 50 bin civarında öğretmen alımı yapılması bekleniyor. Buna ilaveten yerel yönetimlerle ilgili yasanın çıkması halinde illerde 3 binin üzerinde yeni kadro açması bekleniyor.
 
Bu yılın ilk 6 ayında tüketici fiyatları yüzde 1,9 arttı. Dolayısıyla yüzde 4 artı 4 zam alan memura ilk 6 ay fark çıkmadı. OVP'de 2012 yıl sonu enflasyonunun yüzde 7,4 öngörülmesi, ikinci 6 aylık dönemde tüketici fiyatlarının yüzde 5,3 civarında artacağını işaret ediyor. Bu da memura ikinci yarıda 1,3 puan civarında enflasyon farkı ödeneceği anlamına geliyor.

memura
ne
kadar
enflasyon
farkı
ödenecek?
Yorum (4)
hasan canerler
memurlar güle güle harcasın, onlara hükümetimiz ne verse az
0
Cevapla
Ali
Benzine yılbaşından beri 9 kez yapılan zamla fiyatı 5 TL yi buldu, Elektrik zammı %10, kış bastırmadan yapılan Doğalgaz zammı %10. Tamamen keyfi olarak yapılan bu zamlardan sonra hala memuru enflasona ezdirmedik demezler mi? Allah'ın aklımı sen koru !!
0
Cevapla
Gamze Bahar
bütçe açığına sebeplerden biri olan başbakana yeni alınan 400 milyon dolarlık uçak dururken,memurdan istenen zamlarla açığı kapatmaya çalışan bu hükümeti seçim günü saf olmayanlar elbet hatırlayacaklardır!
0
Cevapla
Cem
Toplam sekiz adet uçağı varmış milletin parasıyla alınıp geziler yapmak için. Amerikan başkanının o kadar uçağı yoktur valla..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir