Medimagazin logo

Memur zammı için en kritik 2 gün

Milyonlarca memurun 3 Ağustos’ta başlayan zam pazarlığı hafta sonu bitiyor. Memur temsilcileri, 2016 için toplam yüzde 16 zam talep ederken, hükümet 2016 yılı için önce yüzde 4+4 ardından yüzde 5+4 teklif etti. Son 2 günde hükümetin teklifini bir miktar daha arttırması bekleniyor. Anlaşma olmazsa Hakem Heyeti’nin belirleyeceği zam geçerli olacak.
Kaynak: HÜRRİYET
Memur zammı için en kritik 2 gün
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Memurların 2016-2017 dönemi maaş zamları için kritik iki güne girildi. Hükümetle yapılacak zam pazarlığı bu hafta sonu bitiyor. Hükümetin son açıkladığı teklifini bir miktar daha arttırması bekleniyor. Anlaşma sağlanamaması halinde ise Hakem Heyeti’nin belirleyeceği zam geçerli olacak.

AĞUSTOS BAŞINDA BAŞLADI

Memurlarla maaş zamları için pazarlık Ağustos ayı başında başladı. Memur-Sen’in 2016 için 8+8 zam ve taban aylığa 150 lira, 2017 için 7+7 oransal zam ve taban aylığa 100 lira artış, Türkiye Kamu-Sen 2016’da yüzde 22 ve taban aylığa seyyanen net 100 lira zam, KESK ise en düşük memur maaşının 2 bin 900 liraya yükseltilmesi ile aile, çocuk ve yemek yardımı talebiyle oturduğu masaya hükümet ise ilk aşamada 2016 için yüzde 4+4, 2017 için de yüzde 3+3 teklifini getirdi. Teklif edilen zam oranlarının tüm konfederasyonların tepkisini çekmesi üzerine, hükümet 2016 yılı zam oranını revize etti. Yeni teklifte 2016 yılı için zam oranı yüzde 5+4 olurken; 2017 oranları ise yüzde 3+3 olarak korundu.

RAKAM YÜKSELECEK

Bu hafta sonu itibariyle bitecek olan toplu görüşmelerde hükümetin yeni bir teklif daha getirmesi bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de hafta içinde yaptığı açıklamada, tekliflerini yükseltecekleri mesajını verdi. Çelik, “Kamu tarafı olarak verdiğimiz teklif ne ilk ne de son. Şu anda iki taraf arasında da esneme var. Belli bir noktaya doğru hareket ediliyor” dedi. Çelik’in yükseleceğini belirttiği yeni teklifte de uzlaşı olmaması durumunda sendikalarla hükümet arasında uzlaşmazlık zaptı tutulacak ve konu Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gidecek. Hakem Kurulu’nun çalışmalarını ise en geç ağustos ayının son gününe kadar tamamlaması gerekiyor. Eylül ayı başında da memurların zam oranları belirlenmiş olacak. Hakem Kurulu’nun zam ve sosyal-ekonomik haklarla ilgili karar Resmi Gazete’de de yayımlanacak.

memur
zammı
için
en
kritik
2
gün
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir