Medimagazin logo

Memur, emekli maaşlarına zam ile kira artış oranı belli oldu

Eylül ayı enflasyon rakamları memur, memur emeklisi, SGK, Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon farkı oranı ile iş yerlerine özel kira artış oranlarını da belirledi
Kaynak: Hürriyet - Burak Taşçı
Memur, emekli maaşlarına zam ile kira artış oranı belli oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Milyonlarca memur, memur emeklisi, SGK ve Bağ-Kur emeklisini ilgilendiren yılın geriye kalan aylarına ilişkin Eylül enflasyon verisi belli oldu.

Eylül ayında enflasyon aylık yüzde 4,75 olarak gerçekleşti. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayı için yüzde 9,49, Ağustos ayı için de yüzde 9,09, Eylül ayı için de yüzde 4,75 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Böylece sadece 3 ayda alacakları zam oranı yüzde 25,11 oldu. Ancak bu zam Ocak ayındaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak. Geriye Ekim, Kasım ve Aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor.

Memur ve memur emeklileri için farklı

Hürriyet'ten Burak Taşçı'nın haberine göre, emur ve memur emeklileri için 2024-25 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 2024 yılı Ocak ayı için yüzde 15 zam alacakları kesinleşti. Eylül ayı enflasyonunun yüzde 4,75 olarak gerçekleşmesinden dolayı memur ve memur emeklileri de şimdiden toplu sözleşmeden gelen zam oranının üstünde zammı hak etmiş oldu. Memur ve memur emeklileri için de enflasyon oranlarının aylık olarak birikimli hesaplanması neticesinde zam Ocak ayında belli oluyor. Bunun için geriye kalan Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor.

(Not: Enflasyon oranı eksi açıklanırsa hesaplanan birikimli oranda düşüş yaşanabilir, diğer aylar açıklanacak enflasyon verilerine göre maaşlara yansıyacak fark belli olacak)

Asgari ücret için de belirleyici oluyor

Enflasyon oranındaki artış asgari ücrete yapılacak zam için de belirleyici oluyor. Bağlayıcı bir rakam olmasa da Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarında satın alma gücü paritesi ele alındığı için enflasyon oranları da gündeme geliyor ve enflasyona göre zam oranları komisyon tarafından açıklanıyor.

İş yerlerine yapılacak kira zammı belli oldu

Eylül ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte iş yerlerine yapılacak kira artış oranı belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül ayına ilişkin enflasyon oranlarını açıkladı. Enflasyon aylık yüzde 4,75 yıllık yüzde 61,53 oldu.

İş yerlerine yapılacak kira zammı oranı ise yüzde 55,30 olarak öne çıktı. Böylece kira kontrat süresi bu ay dolan işletme sahipleri kiralarına yüzde 55,30 oranında zam yaparak ödeme gerçekleştirecek. Geçtiğimiz ay zam oranı yüzde 56,28 olmuştu.

Konutlarda kira artış oranı 2 Temmuz 2024 tarihine kadar yüzde 25 olacak.

memur zammi
kira artis orani
eylul ayi enflasyon rakamlari
Yorum (4)
Ali Ulvi
emekliye % 25 zam yapılmış, memura verilen 8077 tl den mahrum edilmişti. i̇lk 3 ayda eriyen maaşlarına acilen ek zam + temmuzdan geçerli 8077 tl vicdan ve adaletin gereğidir.
6
Cevapla
nevzat kulukçu
emekliye 7500 yeter. şükretmeyi bilmek lazım.
3
Cevapla
Berk Öztürk
@ali ulvi haklısın abim, ileri yaşta kronik hastalıklar yüzünden kullanmakta olduğu ilaçların yüzdelerini bile ödemekte zorlanan mazlum emeklilerin hakları açıkça gasp edilmektedirler. temmuzdan geçerli 8077 + ödediği prim günü oranında zam şarttır.
2
Cevapla
Emekli Hekim
hükümet ve ortağı belediye seçimlerinde kazanmak istiyorsa emekliye seyyanen zammı ekim ayında mutlaka vermelidir. “ yaaa hak” sadece ok atarken olmuyor!!!!!
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir