Medimagazin logo

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane geliyor

Sağlık Bakanlığı doktor ve sağlık personeli açığını gidermek için Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi açıyor. Tıp fakültesi, dünyanın en büyük üniversite hastanesi olacak
Kaynak: SABAH - SAFURE CANTÜRK
 Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı, eğitim araştırma hastanelerindeki hocaların özel hastanelere gidişini engellemek için dünyanın en büyük tıp fakültesini kuracak. Türkiye'deki 59 eğitim araştırma hastanesindeki doçent ve profesörler, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'nin hocası olacak. Türkiye'nin ilk tıp fakültesi olarak 1903'te Sultan 2. Abdülhamit Han tarafından kurulan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane ismini alacak üniversite, önümüzdeki yıl eğitime başlayacak. İstanbul'da Haydarpaşa Yerleşkesi'nde, 500 öğrenci alacak olan üniversite, yurtiçi ve yurtdışında fakülte açma yetkisi sayesinde kontenjanını Türkiye'nin talepleri doğrultusunda belirleyebilecek. Eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan bin 500 doçent ve profesörün kadroları da aktarılacak üniversite, Türkiye'nin en büyük tıp fakültesi kadrosuna sahip olacak.

59 UYGULAMA HASTANELİ
Üniversitede doktor yetiştirmek üzere tıp fakültesi, hemşire ve sağlık personeli yetiştirmek üzere Sağlık Bilimleri Fakültesi ile master-doktora alanları için de Sağlık Bilimleri Enstitüsü kurulacak. Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'de okuyan öğrenciler, 4 yıllık eğitimlerini tamamladıktan sonra üniversitenin kendisine bağlı Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki 59 eğitim araştırma hastanelerinde intörnlük eğitimlerine devam edecekler. Üniversite, Türkiye'nin uluslar arası stratejileri doğrultusunda bölge ülkelerde fakülte açabilecek. 6 dilde eğitim verebilecek donanıma sahip olacak. Özellikle Türki devletler için Rusça, Ortadoğu ülkeleri için Arapça ve Balkan ülkeleri için de İngilizce eğitim verilmesi amaçlanıyor.

REKTÖRÜ BAKAN SEÇECEK
Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, mevcut devlet üniversitelerinin idari yönetimi ile de ayrışacak. Öğretim üyeleri rektörü seçmeyecek. Vakıf üniversitelerinde olduğu gibi mütevelli heyeti oluşacak. Heyet, Sağlık Bakanı, Müsteşar, Rektör, YÖK'ten bir üye ve bakanın seçeceği bir kişiden oluşacak. Mütevelli heyeti, rektör olarak planladığı 6 kişiyi YÖK'e önerecek. YÖK aralarından 3 kişiyi Cumhurbaşkanı'na önerecek ve biri atanacak.

mekteb-i
tıbbiye-i
şahane
geliyor
Yorum (14)
Opr.Dr.Rasim Levent Kılıçaslan
YÖK Kanununa göre 10 yarıyıl ve üstünde eğitim gören Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi mezunları Yüksek Lisans derecesi almış olarak okuldan mezun olurlar. Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Doktora derecesidir. YÖK Kanunu'na göre Doktora eğitimi Üniversitelerde verilir. Av.Erkin Göçmen'in bu konudaki yazılarına göre bugüne dek hukuki boşluk nedeniyle tüm Eğitim ve Araştırma Hastaneleri de bu hukuki boşluktan faydalararak 1930'lardan beri Tıp'ta Uzmanlık (yani Doktora) eğitimi vermekte idi. Hukuk'da "müktesep hak" kavramı uyarınca bu güne dek Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi=Doktora hükmündedir. Ancak bu gelişmeyle artık hukuki boşluk giderilmiştir. Prof,Doç ünvanı olan Sağlık Bakanlığı personeli de 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununa tabi olarak özlük hakları iyileştirilecektir. Her ne kadar çok eleştirsek de Sağlık Bakanlığı bu sefer yerinde bir karar vermiştir. Öte yandan diğer Tüm Üniversite hastanelerini idari olarak Sağlık Bakanlığına bağlama girişimi hukuken sakattır ve YÖK Kanunu bilimsel özerklik ilkesine aykırıdır. Sağlık Bakanlığını Eğitim Hastanelerinde gerekli tüm yasal koşulları sağlayarak atanmış bulunan Başasistan ve Uzman Tabiplerin özlük hakkı(ki müktesep haktır) kaybına uğramamaları için Prof ve Doç ünvanlı Sağlık Bakanlığı Hekimleri gibi yardımcı doçent statüsü ile yeni kurulacak kuruma nakillerinin sağlanması hukuken gelişebilecek ihtilafların giderilmesi için uygun olacaktır.
0
Cevapla
Erkan
10 yarıyıl okuyan eczacılık fakülteleri de bu hükümdedir yüksek lisans derecesinde mezun olmuştur.Bilginize sunulur.
0
Cevapla
kevser sert
Sağlık Bakanlığı son yıllarda ilk defa olumlu bir icraata bulundu.Zira üniversite hastanelerinde çalışan değerli meslektaşlarına göre,eğitim ve araştırma hastanesindeki doktorların doç.olma imkanları daha zor.Prof olmaları ise gemisini yuürütenler hariç hemen hemen imkansız.Bu icraatla prof.luk zamanı geldiği halde prof olmayan doç.ler bu imkana kavuşurken,eğitim ve araştırma hastanesindeki doç.ve prof.lar özlük hakları açısından da ünüversitedeki mevkidaşlarıyla aynı imkana sahip placaklardır.Hayırlrsı olsun
0
Cevapla
Opr.Dr.Rasim Levent Kılıçaslan
Hukuki Sorun şu :VAKIF ÜNİVERSİTESİNE KAMU EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANELERİ NASIL BAĞLANACAK ? Sağlık Bakanlığı Kamu Üniversite ortaklığı çerçevesinde bazı Eğitim ve Araştırma Hastanelerini aslında YÖK'e tabi olan yeni kurulan devlet üniversitelerine tahsis etmişti. Örneğin.. Ankara Atatürk EAH Yıldırım Beyazid Üni'e, Amasya Devlet Hast. acilen eğitim hast yapılıp Amasya Üni'e gibi. TTB bu bedelsiz sınırsız tahsisatı mahkeme kararı ile iptal ettirmişti.Hukukun amir olan yaptırımını uygulamayan Sağlık Bakanlığı şimdi haberden anlaşıldığı kadarı ile devlet eli ile vakıf üniversitesi kuruyor. İyi de bu vakıf'a kamu mülkünü nasıl devredecek.. Prof. ve Doç. olan Memur Personelini 657'den hem 2547 hem de iş kanununa nasıl geçirip tabii kılacak ?(vakıf üni'de çalışan profesör ve doçentler de 2547 ile beraber iş kanununa tabi işçidir.bakınız Başkent Üni-Yeditepe Üni.-Ufuk Üni.-Fatih Üni.)YÖK Kanunu gereği kağıt üstündede olsa özerk olan kamu ve vakıf üni'den farklı olarak hükümete direkt bağlı bir üniversite kanuna rağmen hangi amaçla ve nasıl kurulacak ?
0
Cevapla
Dr Hakan
Eskiden bizden yaşça büyük abilerimizle samimiyetlerine dayanarak dalga geçerdik, abi sen Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane mezunusun diye. Demek şimdi bu durum gerçek oluyor :) Ayrıca siz bu kdaar büyük gereksiz yatırım yapacağınıza bu parayı o adamlara vererek eğitim ve araştırma hastanelerindeki ekonomik şartları düzeltemelisiniz, yoksa dünyanın en şahane fakültesini de açsanız adam özele gider sanki ona bir faydası mı var şahane mektebiymiş :( Bir kere özelleri SGK anlaşmalı olarak halka açarak sarı öküzü verdiniz Sayın Bakanım, geri dönüşü yok, dönerseniz oluşacak olan oy kaybını bir tahmin edin bakalım, insanları devlet hastanelerine tıkıştırın bakın noluyo?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir