Medimagazin logo

Meclis, sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifini yasalaştırmak için mesai yapacak

TBMM Genel Kurulu, sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifini yasalaştırmak için mesai yapacak
Kaynak: AA
Meclis, sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifini yasalaştırmak için mesai yapacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TBMM Genel Kurulu, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve enerji alanına yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi ile sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifini yasalaştırmak için mesai yapacak.

Önemli konuların ele alınacağı yoğun bir haftaya daha girilecek Mecliste, bu haftanın ardından 14 Mayıs seçimleri kapsamında yasama çalışmalarına ara verilmesi bekleniyor.

Sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi

Haftalık çalışmasına bugün başlayacak Genel Kurulda daha sonra sağlık alanında düzenlemeler içeren İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

Teklife göre, ilaç analizleri piyasaya arz sonrasında yapılacak.

Piyasadaki beşeri tıbbi ürünler, İlaç Takip Sistemi'ne bildirilecek.

Tahlil sonucunda ilaçların bileşiminde bulunan maddelerin saf olmadığı, formüle uymadığı, tedavi vasıflarını azaltacak, kaybedecek şekilde imal edildiğinin anlaşılması halinde ruhsat sahibi ile ilaçların bu şekilde imal edildiğini bilerek satanlara 3 milyon liraya kadar ceza verilecek.

Yetkili merciden izin almaksızın veya verilen izne aykırı sağlık beyanı ile ürün tanıtım ve satışını yapanlar hakkında 2 milyon liraya kadar ceza uygulanacak.

Uzman tabipler gibi uzman diş hekimi ve uzman eczacılar da sözleşmeli statüde istihdam edilebilecek.

Odalara üye olmayan optisyen-gözlükçüler mesleki faaliyette bulunamayacak.

Birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkililiğini artırmak amacıyla Sağlık Bakanlığınca belirlenen nüfus, yaş grubu ve bölge gibi kriterlere göre ağız diş sağlığı ve yaşlı sağlığı hizmetleri planlaması yapılacak.

Recep Akdağ: Bir kanun teklifiyle aksayan her şeyi düzeltemeyiz

saglik alaninda duzenlemeler
genel kurul
tbmm
mesai
Yorum (3)
Yaşar Koralp
4 yıl üniversite mezunu 4 meslek grubunun ek göstergesi 3600 yapıldıysa 6 yıl tıp fakültesi mezunu hekimlerin ek göstergeleri de arttırılmalıdır.
Cevapla
Yaşar Koralp
sağlık bakanıyla sağlık müdürü aynı maaşı mı alıyor? yardımcı sağlık personelinin maaş ek göstergesini hekimlerin maaş ek göstergesiyle aynı yapan hükümet bu adaletsizliği düzeltmelidir. kendi siyasi menfaatleri için kanun tekliflerine ek maddeler koymak konusunda pek marifetli olanlar bekliyoruz
Cevapla
Tüme Hekimlere Sözleşme Hakkı veya Maaşı Verilsin
sözleşmeli hekimlik 6.bölgede mecburi hizmet yapanlar için çıkarılmıştı şu an amacından çıktı her yerde mutlu bir azınlık veya torpillilerin ayrıcalığına dönüştü. büyük haksızlık kamuda başka hiçbir meslekte böyle bir ayrım yok. iki hekim arası en fazla kıdem maaş farkı olur, olmalı..hekim,hekimdir.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir