Medimagazin logo

Maliye Bakanı: Öğretim üyeleri az maaş alıyor

Maliye Bakanı, öğretim üyelerinin aldığı ücretin düşük olduğu eleştirilerine katıldığını, belirtti
Maliye Bakanı: Öğretim üyeleri az maaş alıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

5. İzmir İktisat Kongresi kapsamında düzenlenen "Küresel Kriz Sonrası Kamu Ekonomisinde Yeni Eğilimler ve Beklentiler" başlıklı oturumu yöneten Şimşek, katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

Ücret ve maaşların son 10 yılda baskı altına alındığı yönündeki iddiayı içeren bir soru üzerine Bakan Şimşek, son 11 yılda enflasyon oranı yüzde 154, en düşük memur maaş artışının yüzde 360, asgari ücretin yüzde 330, emekli maaşlarının ise türüne göre yüzde 700'leri bulan artışların olduğunu söyledi.Şimşek, toplam personel giderlerinin bütçe içindeki payının 2002'deki yüzde 18 seviyesinden yüzde 30 civarına geldiğini, personel sayısı ve maaşlardaki ciddi bir artışın bütçedeki esnekliği ciddi bir şekilde sınırladığını anlatarak, öğretim üyelerinin aldığı ücretin düşük olduğu eleştirilerine katıldığını, bu konuda diğer kamu personellerine oranla durumun iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.

maliye
bakanı:
öğretim
üyeleri
az
maaş
alıyor
Yorum (5)
sevimli
Sayın bakan emekli maaşlarında % 700e varan düzenlemelerden bahsetmişsiniz.Emekli hekim maaşlarında nasıl bir yüzde olmuştur acaba merak ediyorum.Geçenlerde lise mezunu birisinin emekli maaşını öğrendim.Emeki hekim maaşından yüksekti.
0
Cevapla
Dr Hakan
5 yıllık kıdemli profesör olarak maaşım 4600 lira, başka da bir şey demiyorum. Performans da yaptığınız işle alakalı değil, yöneticilerin insiyatifinde olna bir olay, bizim üniversite gibi borç ödemeyi tercih edenlerde 12 tane kanser ameliyatı yapan arkadaş 2400 lira, hiç bişey yapmayan 1900 lira alıyor. Ama bakıyorsunuz 14.000 lira veren yer de var. Ek ödemelerin yöneticilerin insafına bırakılması çok ama çok yanlış bir uygulama, zaten performans herkesi biribirine düşman etti, bu durumda herkesi yönetimle karşı karşıya getiriyor. Sonuç: Hiç kimse birşey yapmıyoooor ve MUTSUZ, MOTİVASYONSUZ. Sayın yöneticiler hala daha oturmuş, yün, kıl, tüy diyor. Zaten olay o dereceye geldi ki bizim gibi periferde ve yılları geçmiş ve yeterli birikimi olmayan hocaları KAYBEDECEK HİÇBİRŞEYİ OLMAYAN İNSANLAR HALİNE GETİRDİNİZ TEBRİKLER...
0
Cevapla
Veli Nar
Tıp fak yandal asistanı: 3500 EAH yandal asistanı: 6500 Tıp fak Doç Dr :5500 Aile hekimi, merkez: 7500 Aile hekimi, ilçe : 9-10 000 Acilde nöbet usulü çalışan pratisyen hekim: 9000 (performans) Benim bildiklerim böyle... Bu tablo, neyi özetlemekte pek kıymetli arkadaşlar!
0
Cevapla
Halim
Sayın Bakan, SB dışındaki kurumlarda çalışıp da Döner alamayan 4000 civarındaki hekimin almakta olduğu maaştan haberdar mısınız? Bir kez olsun araştırıp sordunuz mu Allah aşkına?
0
Cevapla
Erdem
Halim kardeşe katılıyorum, yangının büyüğü SB dışında çalışmakta olan ve Dönerden mahrum edilen kamu hekimlerindeyken, bu adaletsizliği görmezden gelmek vicdanları kanatmaya devam ediyor. Ayrıca emekli hekimlerin durumu da aciliyet taşımaktadır
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir