Medimagazin logo

Lancet araştırmasına göre kadınların üçte biri doğum sonrası kalıcı sağlık sorunları yaşıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avustralyalı bilim insanları ile yürüttüğü araştırma sonucunda her yıl en az 40 milyon kadının doğum sonrası uzun dönem sağlık problemleri yaşadığını duyurdu. DSÖ, bu tip rahatsızlıkların sağlık sistemlerinde büyük ölçüde tanınmadığına ve bildirilmediğine dikkat çekti
Kaynak: DHA
Lancet araştırmasına göre kadınların üçte biri doğum sonrası kalıcı sağlık sorunları yaşıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DSÖ, Avustralyalı bilim insanları liderliğinde yürüttüğü anne sağlığı araştırmasında, her yıl en az 40 milyon kadının doğum sonrasında bel ağrısı, depresyon, idrar kaçırma, ikincil kısırlık gibi uzun vadeli hastalıklardan muzdarip olduğunu açıkladı.

DSÖ, sağlık sistemlerinin doğum sonrası problemleri tanımasının anne sağlığı açısından önemli bir fark yarattığını ayrıca belirtti.

Doğum sonrası rahatsızlıklar ihmal ediliyor

Doğum sonrasında ortaya çıkan sağlık problemlerinin aylarca hatta bazen yıllarca sürdüğüne dikkat çeken DSÖ, annelerin yaşadığı fiziksel veya psikolojik problemlerin klinik araştırma, uygulama ve sağlık sistemleri politikalarında büyük ölçüde ihmal edildiğine dikkat çekti. Araştırmacılar, 12 yılı kapsayan literatür taramalarında annelere bu tip hastalıklarda yardımcı olacak kaliteli bir kılavuza rastlamadıklarının altını çizdi.

Bu hastalıklar yeterince tanınmıyor

Dünya Sağlık Örgütü Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı ve Araştırma Direktörü Dr. Pascale Allotey, "Doğum sonrası durumların çoğu, kadınların doğumdan uzun süre sonra da günlük yaşamlarında hem duygusal hem de fiziksel olarak ciddi acılara neden oluyor, ancak bunlar büyük ölçüde yeterince takdir edilmiyor, yeterince tanınmıyor ve yeterince rapor edilmiyor" dedi.

Ünlü tıp dergisi Lancet’in özel sayısında yayınlanan araştırmayla her yıl en az 40 milyon kadının yüzde 35’inin doğum sonrasında cinsel birliktelikte ağrı, yüzde 32’sinin bel ağrısı, yüzde 8 ila 31 arasında idrar kaçırma, yüzde 9 ila 24 arasında anksiyete, yüzde 11 ila 17 arasında depresyon ve yüzde 11 gibi ikincil kısırlık ve benzeri rahatsızlıklardan muzdarip olduğu ortaya kondu.    

dso
arastirma
lancet
dogum
kadin hastaliklari
Yorum (2)
Deli Dumrul
sayın admin, makalenin yazarını da paylaşır mısınız? böyle bir çalışma lancet te bulamadım da........
1
Cevapla
Mesut Bayraktar
okudum, boş bir çalışma...bilinenler özetlenmiş...sorun insanlarda. bedavaya 3 - 5 kuruşa doğurmaya çalıştıkları için, devlette bedavacı olduğundan, insanlar ve devlet bedavacılıkta işbirliği içinde olduklarından hasta oluyorları yine bu gerceği kimse yazamamış...
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir