Medimagazin logo

Kritik kulak ameliyatları artık Mardin’de de yapılıyor

Mardin Devlet Hastanesi'nde, sadece büyük sağlık merkezlerinde yapılan kulak ameliyatları da yapılmaya başladı. Doğuştan geçmeyen kulak akıntısı ve işitme azlığı çeken 12 yaşındaki Diyar Bal, başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu.
Kritik kulak ameliyatları artık Mardin’de de yapılıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Konuyla ilgili bilgi veren Mardin Devlet Hastanesi Tıbbi Hizmetler Başkanı ve KBB uzmanı Dr. Rıza Dündar, Türkiye’de büyük sağlık merkezleri dışında yapılmayan bu ameliyatın artık Mardin’de yapıldığını söyledi. Uzm. Dr. Dündar, "Geçen günlerde hastanemize, sol kulakta tedavilere rağmen geçmeyen iltihaplı akıntı ve işitme azlığı şikâyetiyle başvuran hasta, başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuşturuldu. Tetkiklerde, sol orta kulakta polip adı verilen et oluşumlarına rastladık. Ayrıca kolesteatom adı verilen cilt dokusuna benzer dokunun da orta kulakta kemikçiklerde yıkıma yol açtığını saptadık. Opr. Dr. Fatih Kemal Soy, Opr. Dr. Haşmet Yazıcı, Opr. Dr. Hakan Erdem ve Opr. Dr. Sedat Doğan ile birlikte ameliyatı yaptık. Orta kulak iltihapları, özellikle akıntıyla seyreden tipleri önemlidir ve mutlaka uzman kontrolüne gidilmesi gereken durumlardır. Kulak hassas bir organ olup hastalıkları, ileride telafisi zor durumlara düşülmemesi için ciddiye alınmalıdır.” dedi.

'İLÇELERDE DE BU TÜR AMELİYATLAR YAPILACAK'

Özellikle Mardin ve Kızıltepe devlet hastanelerinde sık yapılan buna benzer ameliyatların diğer ilçe hastanelerinde yapılması için çalışma başlattıklarını belirten Tıbbi Hizmetler Başkanı Dündar, "Yakın zamanda tüm ilçe hastanelerimizde kulak burun boğaz ile ilgili birçok ameliyatı yapabilir duruma geleceğiz. Böylece hastalarımızın sevk edilmesinin önüne geçerek, yakınlarının da mağduriyetine son vermeyi amaçlıyoruz." şeklinde konuştu

Bu tür ameliyatların zor olduğunu belirteh Opr. Dr. Soy da şunları kaydetti: "Kulakta yoğun miktarda kolestetatom vardı. Beyne doğru kemik yıkımına yol açıyordu ve kritik seviyeye ulaşmıştı. Bunun üzerine hastaya radikal mastoidektomi yapıldı. Bu ameliyat, özellikle çocuklarda riskleri fazla olmakla beraber hayat kurtarıcı özelliği de taşımaktadır. Hastamızın kulağındaki tüm hastalıklı kemik dokular temizlenerek, ileride hayati sıkıntılara yol açabilecek durumların önüne geçildi. Şu an hastamızın durumu iyi, artık rahatlıkla işitebilecek duruma geldi."

kritik
kulak
ameliyatları
artık
mardin’de
de
yapılıyor
Yorum (6)
metin arslan
bahsedilen kulak ameliyatı her kkb uzmanı tarafından normal şartlarda yapılmalıdır.çünkü bu eğitimi almayan uzman olamaz.ayrıca bu ameliyat için tek kkb ci yeter.
0
Cevapla
emre
Reklam... Bu ameliyat 3-4 yıllık kbb asistanlarına yaptırılan bir ameliyat. Hatta bu ameliyat yavaş yavaş terk edilmekte. Daha çok kanal wall down timpanoplasti tercih edilmekte. Her kbb ci bu ameliyatı niye yapmıyor. Çünkü puanı az çok zamam getektiriyor hastayı yıllarca takip etmen gerekiyor. Bu sistemde değmez.
0
Cevapla
e.y
Üzülerek söylüyorum, hekimlerin bu koşulları devam ederse, yakında bu ameliyatlara normal koşullar altında bile muhtaç kalınabilir.Bu hepimiz için köttü olabilir-hepimizin bu cerrahilere muhtaç olacağı durumlar olabilir
0
Cevapla
opdr
mastoidektomiyi 5 kişi nasıl yaptınız çok merak ettik sayın doktorlarımız :) tamam reklam yapın ama mastoidektomi nedir yaa, neresi ileri düzey ameliyat
0
Cevapla
ahmet cumba
Bu amaliyatı yapacak doktor için tek vasikalık fotograf yeterdi. 3 taneye gerenk yoktu.Biraz şişrme yayınlardaki ekleti isimlere benzemiş..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir