Medimagazin logo

Korsan ilaca karşı 'esnek fiyat' geliyor

Piyasaya sürülen sahte ilaçlarla kanser hastalarının hayatını riske atan korsanlara karşı yapılan operasyonun ikinci ayağı ilaç fiyatlarına uygulanacak.
Kaynak: SABAH - SAFURE CANTURK
 Korsan ilaca karşı 'esnek fiyat' geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı, piyasadaki korsan ilacı bitirmek için başta kanser, insülin, anestezi, yeni doğan ve diyabet ilaçları için esnek fiyat uygulaması getirmeye hazırlanıyor. Böylelikle, riskli ilaçların fiyatı yükseltilerek devlet eliyle ülkeye getirilecek. Değişiklik öngören yeni İlaç Fiyatlandırma Tebliği'nin çıkması ile birlikte, hayati önem taşıyan ilaçlar için yapılabilen yüzde 15'lik fiyat artışı yüzde 60'lara kadar çıkabilecek. Yeni düzenlenecek fiyatlandırma sonrasında kritik ilaçlarda erişim sorunu ortadan kalkacak. Bakanlık yetkilileri, başta kanser olmak üzere bazı ilaçların temininde yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılabilmesi için yeni düzenlemelerin hazırlandığını söyledi.

SAHTE İLAÇTA İNTERPOL TAKİBİ
Bakanlığın teklifi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlığında toplanacak Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında ele alınacak. Kabul görürse, riskli ilaçlar da piyasada satılabilecek ve korsana talep sona erecek. Bakanlık ayrıca sahte ilaç üreticileri ile mücadele etmek için İnterpol ile eşgüdümlü çalıştığı ortaya çıktı. Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu denetmenleri, uluslar arası tıbbi ürün sahteciliğine karşı kurulan görev gücü kapsamında, İnterpol'ün bildirdiği web siteleri incelenerek savcılığa suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Bakanlık ayrıca, toplu SMS'lerle hastalara ulaşan ilaç şebekelerini durdurmak için GSM şirketleri ile de görüşme yaptı.

korsan
ilaca
karşı
'esnek
fiyat'
geliyor
Yorum (2)
ismail buğdaycı
riskli kabul edilen bu tip ilaçları da sıralı dağıtıma alsınlar hem eczaneler arası adil dağıtım olur hemde sahtekarlığın önüne geçilir
0
Cevapla
ahmet kemal
hastaların sahte ilaca bulaşmalarında en önemli etken hükümetin ilaç fiyat politikası.ilaçlarda kar payı çok azaltılınca ilgili firmalar resmi kanalla getirmemeye başladılar.ilaç bulunumayınca simsarlar ve sahteciler onkoloji binalarının önünde sahta ilaçları satmaya başladılar.hasta yakınları ilacı bulmuş olmanın sevinci ile korsan ilaçları gözü kapalı aldı ar..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir