Medimagazin logo

Kongre turizminde gözler Ege'de!

İzmir, fuarlar ve kongreler merkezi olma hedefine adım adım ilerliyor. Kongre turizminde ilk 5’in içinde yer alan İzmir, yeni projelerin tamamlanmasıyla zirveyi zorlayacak.
Kaynak: HT TATİL
Kongre turizminde gözler Ege'de!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Fuar Kültürpark’ta uygulamaya konacak Türkiye’nin en büyük kongre merkezi projesi ve Kuşadası’nda faaliyete geçmesine sayılı günler kalan Kongre Vadisi tamamlandığında İzmir’in, artan kapasitesi ve mevcut potansiyeliyle daha üst sıralara taşınacağına dikkat çeken sektör temsilcileri, kongre turizminde gözlerin Ege Bölgesi’ne çevrileceğine dikkat çekerek ‘İzmir kongre turizminin yükselen yıldızı olacak” yorumunda bulundu.

Kongreler kenti olma yolunda hızla ilerleyen İzmir 2014 sonuna kadar 48 büyük kongreye ev sahipliği yapacak. Ulusal ve uluslararası kongre turizmiyle 25 bin kişiyi ağırlayacak olan kent, 25 milyon dolar gelir elde edecek Türkiye’de düzenlenen kongre turizminde ilk 5’in içinde yer alan İzmir hedef büyüttü. Geçtiğimiz yıl yalnızca 20’ye yakın büyük kongrenin düzenlendiği kent bu yıl İzmir dışında Çeşme ve Kuşadası’nda da düzenlenecek pek çok kongreye ev sahipliği yapıyor. Kongre turizminde yüzde 50’nin üzerinde bir artış yaşayan kent gelecek yıl 5. Avrupa Medikal Turizm Kongresi ve Fuarı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanırken; 2014 yılında yapılacak Dünya Skal Kongresi için Uluslararası Skal Kulüpleri Genel Merkezi Torremolinos’a resmen başvurdu.

LOBİ FAALİYETLERİ

Eylülde Finlandiya’nın Turku şehrinde ön sınav verecek olan İzmir 2014 yılındaki kongreyi alabilmek için ise lobi faaliyetlerine şimdiden başladı. Öte yandan EXPO 2015 adaylık çalışmaları kapsamında Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) üyesi 55 ülkeden 101 konuğun katılımıyla düzenlenen 1. Uluslararası Sempozyumu gibi uluslararası başarılı organizasyonlara ev sahipliği yapan kentin EXPO 2020 adaylık sürecinde de aynı başarıyı yakalaması beklenmekte. Kent aynı zamanda altyapı çalışmalarını da büyük bir hızla devam ettiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’de inşa edeceği dünya standartlarındaki yeni fuar alanı ve kongre merkezi için hazırlıklarını tamamladı. 337 bin metrekare alanda planlanan ESBAŞ’ın yanında yapılacak olan yeni fuar alanı kent merkezine, havaalanına ve Aliağa-Menderes metrosuna da oldukça yakın mesafede yer alacak. 7 bin 200 metrekarelik alana kurulacak olan yeni fuar alanında 8 sergi holü, helikopter pisti, 4 bin araçlık otopark, kongre merkezinde ise 2 bin kişilik kongre ve 6 adet seminer salonu olacak.

KUŞADASI’NIN TALİHİ DEĞİŞECEK

Kasımda hizmete girmesi beklenen Türkiye’nin en büyük kongre merkezi Kuşadası Kongre Vadisi ise aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük kongre merkezi olma iddiasıyla hızla yükseliyor. Kuşadası’nın kaderini değiştirecek kongre vadisi projesi 1 milyon 100 bin metrekarelik alanda kurulacak. Projede Kongre Sarayı, Civilarium, 5 yıldızlı Resort Otel ile Safari ve Kuğulu Park yer alacak.

2014 SONUNA KADAR 48 KONGREDE 25 MİLYON DOLAR HEDEFLİYORUZ

2014 yılı organizasyonları da dahil yerini sağlama almak isteyen kentin bu yıl sonu itibarıyla toplam 48 büyük kongreye ev sahipliği yaparak 25 milyon dolar gelir elde edeceğini açıklayan İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri kentin kongre turizminde gelecek hedeflerinin büyüklüğüne dikkat çekti. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz projelerin tamamlanmasının ardından kente girecek gelirin milyon dolarların kat ve kat üzerinde olacağını ifade etti.

kongre
turizminde
gözler
ege'de!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir