Medimagazin logo

Kızlarına yanlış teşhis iddiasıyla doktora dava açtılar

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan Veli Yağız, 11 yaşındaki kızına yanlış teşhis koyup 2 yıl boyunca yanlış tedavi uyguladığını iddia ettiği doktordan davacı oldu.
 Kızlarına yanlış teşhis iddiasıyla doktora dava açtılar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

2 yıl boyunca sedef hastası olduğunu düşünerek yaşayan 11 yaşındaki Neşe Yağız ise, psikolojisinin bozulduğunu belirterek, “O doktor benim hemşirelik hayallerimi yıktı” dedi.

Kdz. Ereğli’de yaşayan Veli ve Necla Yağız çifti, 11 yaşındaki kızları Neşe Yağız’ın vücudunda kaşıntılar ve yaralar oluşması üzerine ilçedeki özel bir hastaneye gitti. Cildiye uzmanı Dr. Ü.G.K., yaptığı ilk muayenede Neşe’ye ‘sedef’ hastalığı tanısı koyarak çeşitli ilaçlar yazıp tedaviye başladı. İlkokul öğrencisi Neşe, 2 yıl boyunca süren tedavi sırasında şifa bulamadı ve vücudunda yaralar oluşmaya başladı. Aile, kızları Neşe’yi iyileşmemesi üzerine komşularının tavsiyesi ile Ankara Sincan Nafiz Körtez Devlet Hastanesi’nde görevli cildiye uzmanı Dr. Hakan Bulak’a götürdü. Dr. Bulak, yaptığı muayene ve tetkikler sonrası aileye kızlarının sedef hastası olmadığını, doğuştan gelen genetik bir rahatsızlığı bulunduğunu belirterek nemlendirici krem yazdı.

Dr. Bulak’ın yazdığı nemlendirici kullanan Neşe’nin vücudundaki kaşıntılar ve yaralar yaklaşık iki hafta sonra iyileşti. Veli ve Necla Yağız çifti ise kızlarına iki yıl boyunca yanlış tedavi uyguladığı iddiası ile Kdz. Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığına giderek cildiye uzmanı Dr. Ü.G.K. ve çalıştığı hastane yönetiminden şikayetçi oldu. Cildiye uzmanı Dr. Ü.G.K. de dava nedeniyle vaktinin boşa harcandığını ve psikolojisinin bozulduğunu iddia ederek baba Veli Yağız’dan şikayetçi oldu.

Baba Veli Yağız kızı Neşe’ye yanlış teşhis koyduğunu düşündüğü doktorun cezalandırılmasını istediğini söyledi. Savcılığa yaptığı suç duyurusunun ardından Ankara’ya çağırıldıklarını ve Adli Tıp Kurumu uzmanlarının raporları inceleyip şikayetçi oldukları Dr. Ü.G.K. ile ilgili olumlu rapor verdiğini belirten Veli Yağız, Adli Tıp Kurumu’nun verdiği raporu kabul etmediğini dile getirdi.

“KIZIMIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU”
Kızına sedef hastalığı teşhisi konulduktan sonra zor günler geçirdiklerini belirten anne Necla Yağız ise, “Kızım iki sene boyunca yıprandı. Çocuğumun psikolojisi bozuldu. Arkadaş çevrelerinden uzaklaştı. Evde bize karşı tavırları değişti. Doktor hanım kızıma, ‘Sen bu sedefle ömür boyu yaşayacaksın’ dedi. Bunu söyledikten sonra benim çocuğum zaten dünyadan koptu. Sedefin ne olduğunu bilmiyordu ki kızım. Vücudundaki yaraların artacağını, istediği kıyafetleri giyemeyeceğini ve arkadaşları tarafından dışlanacağını düşündü” dedi.
Komşularının tavsiyesi üzerine gittikleri Ankara Sincan Nafiz Körtez Devlet Hastanesi’nde görevli cildiye uzmanı Dr. Hakan Bulak Neşe’nin sedef hastası olmadığını söylediğinde çok mutlu olduklarını ifade eden Necla Yağız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek ,“Sayın Başbakan, 'Üç tane çocuk doğurun' diyor. Ben ikincisine sahip çıkamıyorum. Ben Sayın Başbakandan yardım bekliyorum” dedi. Yağız ayrıca, açtıkları davadan dolayı hiçbir şekilde maddi bir beklenti içerisinde olmadıklarını, sadece adaletin yerini bulmasını istediklerini belirtti.

"O DOKTOR YÜZÜNDEN BENİM HAYATIM MAHVOLDU"
Doktorun kendisine koyduğu yanlış teşhis yüzünden psikolojisinin bozulduğunu ve hemşire olma hayallerinin yıkıldığını dile getiren 11 yaşındaki İlköğretim Okulu öğrencisi Neşe Yağız, adaletin yerini bulmasını istedi. Gözyaşları içerisinde durumunu anlatan Neşe, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Benim hayatım yıkıldı. Sadece bir şey söylemek istiyorum; bir hemşirelik hayalim vardı, bu yaşadığım olay sayesinde o da gitti. Şimdi artık avukat ya da savcı olup suçluların cezalandırılmasını, tutuklanmasını sağlamak istiyorum. O doktor yüzünden benim hayatım mahvoldu. İbretlik olsun bu olay sadece Türkiye’ye. Başbakanımız Erdoğan’dan rica ediyorum; duysun sesimi. Yanlış yanlış şeyler yazıp benim psikolojimi bozan bu kadın yüzünden benim hayalim yıkıldı. Benim en sevdiğim mesleğim elimden kayıp gitti. Sadece bir şey istiyorum; lütfen adalet yerini bulsun. Başbakan Erdoğan’dan sadece bunu istiyorum.”

DOKTOR KARŞI DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR
Cildiye uzmanı Dr. Ü.G.K. ise hatalı bir teşhis koyup yanlış tedavi uygulamadığını belirterek, “Ben çocuğun durumu değerlendirip sedef hastalığı demişim, bir de krem vermişim. Ağızdan herhangi bir ilaç vermemişim. Nemlendirici, normal egzamada dahi verilebilecek bir krem vermişim. Bir yan etkisi falan da olmamış çocukta. Bunlar Ankara’da başka bir doktora gidiyorlar ve kızlarının sedef olmadığını söylüyor. O da bir krem veriyor ve muhtemelen benim verdiğim krem ile aynı etkiye sahip bir krem. Ben bilmiyorum ne yapmaya çalışıyorlar ama durum bu şekilde” dedi.
Dr. Ü.G.K., kendisinin yüzde yüz haklı olduğunu, karşı tarafından yaptığı şikayetin neticelenmesinin ardından dava açacağını belirtti.

kızlarına
yanlış
teşhis
iddiasıyla
doktora
dava
açtılar
Yorum (37)
bilge muge
Performans sistemi,bu sekilde 3-5 dk icinde hasta bakma ya da idari olarak zorla baktirma kaygisi oldukca daha cok hata,dikkatsizlik cikar ortaya..belki de dr bu kisa surelerde gercekten dogru seyler yapti..amabu sure icinde en dogru seyler yapilsa da bu defa da hasta ve hasta yakinlari onlarla sohbet edilmediginden,siranin onlara gec gelmesinden..vs" rahatsiz olabiliyorlar..biz bu sistemde sikayet edilmeye daha cok huzursuz gece gecirmeye mecburuz..ne bakanlim,ne ttb ne de sendikalar bizi gercekten onemsiyor..dikkkat ve birlik olma disinda yol goremiyorum..allah sonumuzu hayir eylesin..
0
Cevapla
Md
11 yaşındaki çocuğun sözleri mi sizce bu cümleler. Resmen aile çocuğuna sahip çıkmamış ve çocuğu depresyona sokmuşlar. Bir sedeften dolayı çocuk bu kadar yıpratılır mı, lösemi olup hayat dolu olan çocukların ailesi ile şu aileyi karşılaştırıyorum da yazık yapın bakalım çocukları devlet babanız bakar size tabi. Allah bu millete izan versin, bunun içinde gerçek eğitim şart. (ülkemizde verilen eğitimden bahsetmiyorum).
0
Cevapla
gölgelice
Muhakeme sonucu karar veren üç tane meslek vardır hakim, hakem ve hekim. hakim ve hakemlere laf yok, onlar istedikleri kadar hata yapabilirler, kamera ile kayıtlı olsa bile, hatalarından dönülmez ve de hatalarından dolayı onlara bir şey olmaz. Ya hekimler, on binlerce kararı doğru ver ama bir tane kararın yanlış olsun, hayatın kaydığı gibi çoluk çocuğunun hayatı da kayar. Peki aynı uygulama muhakemesiyle çalışan diğer mesleklere getirilse ne olur? Hakimlik veya hakemlik yapabilecek bir tane babayiğit bulunabilir mi?
0
Cevapla
tıp doctor
Adli tıp doktoru haklı bulmuş, aile ise mağdura yatıyor. Doktor kanseri mi atlamış ne olmuş? Ailenin isteği tamamen duygusal gibi!
0
Cevapla
kerem kaya
Bir annenin sayın başbakandan istemiş olduğu yardım çığlıkları yüreğimi burktu:))) Öyle böyle değilde arkadaşlar cidden bu ülkede doktorluk yapılmaz!!!!!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir