Medimagazin logo

Kızılay İzmir'deki 3 hastanenin daha kan ihtiyacını karşılayacak

Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, Behçet Uz Çocuk Hastalıkları, İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi ile Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'nin kan ihtiyacını 23 Şubat'tan itibaren karşılayacaklarını söyledi.
 Kızılay İzmir'deki 3 hastanenin daha kan ihtiyacını karşılayacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR-Gök, düzenlediği basın toplantısında 2005 yılından bu yana güvenli kan temini programını yürüttüklerini, bilinçli vatandaşlardan kan bağışı aldıklarını belirtti.

Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi'nin 2012 yılında sorumluluk sahasındaki 152 hastanenin ihtiyacını karşıladığını dile getiren Gök, 23 Şubat'tan itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından İzmir'deki 3 hastanenin daha kan gereksinimini gidermekle görevlendirildiklerini bildirdi.

Dr. Gök, güvenli kan temini programında hasta yakınının kan aramakla uğraşmadığını, eğitim yoluyla kan bağışı konusunda vatandaşı bilinçlendirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

İlköğretim, lise ve yüksek öğrenim kurumlarına yönelik eğitimler düzenlediklerini anlatan Gökay Gök, "Ayrıca 6 il, 96 ilçede Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı 6 bin 739 hoca ile müezzinlerimize toplu halde eğitimler verilmiştir" dedi.

-Kan bağışını daha az destekleyenler-

Kadınların yeteri kadar kan bağışında bulunmadığını da vurgulayan Gök, bunun hem toplumsal hem de fiziksel nedenlerden kaynaklanabileceğini dile getirdi.

Gök, "Avrupa'daki kadınlarla Türkiye'deki kadınların kan değerleri arasında yüzde 2'lik fark var. Bunun nedenleri beslenme, genetik, çoklu doğum. Kadınların desteklemediği bir proje başarılı olamaz" diye konuştu.

Kan bağışında bulunan meslekler hakkında da bilgi veren Dr. Gökay Gök, şunları söyledi:

"Ege Bölgesi'nde kan bağışını en az destekleyen meslekler hekimler ve sağlık çalışanları. Sosyologların araştırma yapması lazım. Adliye personeli de çok desteklemiyor. Ama başka illerde, bölgelerde destekliyor olabilirler. Meslekler hakkında genel konuşmak istemiyorum ama Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi'nde durum böyle. Basın çalışanları da zaman yetersizliği ve sağlıksız çalışma koşulları nedeniyle çok sık bağışta bulunmuyor."

Gök, 2012 yılı sonunda 268 bin 751 ünite kan topladıklarını bildirdi.

kızılay
i̇zmir'deki
3
hastanenin
daha
kan
ihtiyacını
karşılayacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir