Medimagazin logo

Kapakçığı bırak kalbi al

Ankara'da kurulan kalp kapakçığı bankası, kalp nakli olan hastalardan alınan kapakçıklarını -196 derecede şoklayıp, 5 yıl süreyle de saklıyor
Kaynak: SAFURE CANTURK/SABAH
Kapakçığı bırak kalbi al
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye'de binlerce kalp kapağı hastası artık ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanımı gerektiren, kanama ve pıhtı atma gibi risklerin yanı sıra gürültülü çalışan mekanik kalp kapakçığına muhtaç kalmayacak. Zira kalp kapakçığı bankasıyla insan kalbinden alınan kalp kapakçıkları -196 derecede şoklanarak 5 yıl boyunca saklanabiliyor.

MEKANİK KAPAĞA İHTİYA Ç BİTECEK
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Merkezi, kalp nakli olan hastaların çöpe gidecek eski kalplerinin kapakçıklarını ihtiyacı olan başka bir hastaya naklediyor. Bu kapaklar özellikle mekanik kapağı kullanamayacak olan hamileler, doğuştan kalp hastalığı olan çocuklar, ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanamayacak hastalar, ileri yastaki kapak hastaları ve enfeksiyon nedeniyle kalp kapağı değiştirilmesi gereken hastalarda kullanılabiliyor. ABD'den 10 bin dolardan başlayan fiyatlarla ve ancak 1 ayda getirilebilen bu doğal kapakçıkların SGK aracılığıyla ödenmesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Mekanik kapaklar ise kalitesine göre 1 ila 3 bin dolar arasında satılıyor. Doğal kalp kapakçıklarının sayısının artmasıyla mekanik kapakçıklara olan ihtiyaç da azalacak.

1'İ ÇOCUK 16 HASTADA UYGULANDI
Ankara Üniversitesi Homogref Laboratuvar Sorumlusu Doç. Dr. Zeynep Eyileten, şoklanan kalp kapakçıklarını şimdiye kadar 15 hastada kullandıklarını 1'ini de Çukurova Üniversitesi'ne 15 yaşında bir çocuk için gönderdiklerini söyledi. Doç. Dr. Eyileten, Sağlık Bakanlığı'nın kalp kapakçıklarını doku değil organ olarak kabul etmesinden dolayı verici sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Bu nedenle kadavradan değil ancak beyin ölümü gerçekleşmiş vericilerden kalp kapakçığı alabildiklerini belirten Doç. Dr. Eyileten, laboratuvarda saklanan kalp kapakçıklarının SGK'nın geri ödeme kapsamına girmesi durumunda, tüm Türkiye'deki kalp kapakçığı hastalarının, steril ortamda sıvı nitrojen tanklarında bekletilen doğal kalp kapakçıklarından yararlanabileceklerini söyledi.

50 ÇİFT KALP KAPAĞI, TANKLARDA ALICI BEKLİYOR
Şu anda, 50 çift kalp kapağı uygun alıcı bekliyor. Steril ortamda ve nitrojen tanklarında bekletilen doğal kalp kapakçıkları, Türkiye'deki hastalara umut olacak.

kapakçığı
bırak
kalbi
al
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir