Medimagazin logo

Kanserli tümörü 'raylı sistem'le taşıyıp yok edecekler!

ABD'li araştırmacılar, kanserli tümörlerin 'raylı sistem' gibi kullanılan nanolifler vücudun daha güvenli bölgelerine taşınıp orada imha edilebileceğini belirtti. İnsanlar üzerinde denenecek aşamaya henüz gelinmediği belirtilen uygulamanın umut ışığı olabileceği belirtiliyor
Kaynak: BBC TÜRKÇE
Kanserli tümörü 'raylı sistem'le taşıyıp yok edecekler!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Georgia Teknoloji Enstitüsü'nden bir ekip, kanser hücrelerinin hareket etmek için "kullanmayı tercih ettiği" ve insan saçının binde biri kalınlığında nanolif tasarımı yaptı.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, kanser hücrelerinin bu lifler üzerinden göç etmeye yönlendirilmesiyle beyin tümörlerinin küçüldüğü gözlendi.

Enstitü'deki araştırma ekibi, beyinde yayılma eğilimi gösteren ve 'glioblastoma' adı verilen tedavisi güç beyin tümörleri üzerinde çalışma yapıyordu.

Kanserli hücreler sinirleri ve kılcal damarları kullanarak beyinde yayılıyor.

KANSER HÜCRELERİNİN HAREKET ETMEDE KULLANDIĞI KANALLARI TAKLİT EDİYOR

Nature Materials adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, nanofiber de denilen nanolif teknoloji, kanser hücrelerinin hareket etmekte kullandığı kanalları taklit ediyor.

Araştırmacılardan Profesör Ravi Bellamkonda, kanser hücrelerinin normalde bu doğal kanallara yapışıp onları raylı sistem gibi kullanarak beynin diğer bölümlerine hareket ettiğini belirtiyor.

Bellamkonda, "Cazip bir alternatif. Lif yoluyla tümörleri başka bir yoldan kendi seçtiğimiz yere etkili bir şekilde nakledebiliriz" diyor.

ÖLÜMCÜL BEYİN TÜMÖRLERİ

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, tümörlerin bu yolla beyinden çekilerek vücuda özel olarak yerleştirilmiş zehirli bir jel tabakasına aktarılabileceği görüldü.

Beyin tümörü, nanoliflerin yerleştirildiği sıçanlarda, hiçbir tedavi uygulanmayan sıçanlara oranla yüzde 93 oranda küçüldü.

Prof. Bellamkonda, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Bu ilacı tümöre götürmek yerine tümörü ilaca götüren bir yöntem. Kendi seçtiğiniz bir yoldan tümörü taşıyıp öldürebiliyorsunuz; ekstra bir tümör yaratılmıyor, asıl tümör de küçülüyor." dedi.

Profesör, tümörün büyümesini kontrol altında tutarak tümörün de tedavi edilemediği durumlarda diyabet gibi birlikte yaşanabilecek bir hastalık haline getirilebileceğini ifade ediyor.

SADECE SIÇANLAR ÜZERİNDE DENENDİ

Bu yöntemin kanser ameliyatlarını kolaylaştırmak için de kullanılabileceği belirtiliyor.

Normalde kanser ameliyatlarında tümör ve etrafını çevreleyen doku alınıyor; fakat beyin tümörlerinde etraftaki dokuyu almak kötü sonuç doğurabiliyor.

Prof. Bellamkonda, doktorların beyin tümörlerini nanolifler yoluyla daha kolay ameliyat edilebilecek bir bölgeye taşıyabileceğini belirtiyor.

Yöntem şu ana kadar sadece sıçanlar üzerinde denendi.

İngiltere Kanser Vakfı, ilginç bir fikir olarak nitelediği yöntemin tedavide kullanılmasının erken olduğunu vurguladı.

kanserli
tümörü
'raylı
sistem'le
taşıyıp
yok
edecekler!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir