Medimagazin logo

Kanser taramaları arttı

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, 2013 yılında kanser taramalarının önceki yıllara göre yüzde 50'den fazla arttığını söyledi.
Kanser taramaları arttı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KIRIKKALE - Sağlık Bakanlığı'nın "Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı" etkinlikleri kapsamında Bahşılı Celal Bayar Parkı’nda düzenlenen "Sağlık İçin Yürüyoruz" etkinliğine Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi Başkanı Doç. Dr. Gültekin ile Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Erkan Çiçek de katıldı.

 

Gültekin, yaptığı açıklamada, kanserin üçte bir oranında tespit edilebildiğini ve bu sayede ölümlerin önlenebileceğini söyledi. Dünya genelinde 3 kanserin tarandığını dile getiren Gültekin, şöyle konuştu: "Bu üç kanser türü meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserleridir. Geçen yıl kanser taramaları, daha önceki yıllara göre yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdi. Yine 2014 yılının ilk üç ayında geçen yıla göre yüzde 63 artış oldu. Bu artışlarla taramamız gereken hedef nüfusun önemli bir bölümünü taramış olduk. Kanser erken teşhis programlarına vatandaşların katılımını daha çok bekliyoruz. Onların katılım oranlarını arttırmak için de ulaşılabilirliğini ve aynı şekilde yurt genelinde yaygınlaştırılması üzerine birtakım projelerimiz var.”

 

Aile hekimleriyle işbirliği içerisinde vatandaşların davet edileceğini ve bulundukları yere gelen kamyonlarda dijital mamografilerinin çekileceğini anlatan Gültekin, "Görüntüler Ankara’da bir merkeze aktarılacak. Burada merkezi radyolojik okumayla her vatandaşımızı en az 2 radyolog raporlayacak. Ve o gün içerisinde sonuçlar size teslim edilecek. Taramadan sonra teşhis merkezlerinin de planlamalarını yaptık. Bundan böyle taramadan çıkan şüpheli kitlesi olan hastalarımızın, AB kalite kriterleri çerçevesinde ve Türk Radyoloji Derneği ile işbirliği içerisinde denetleyeceği merkezlerde teşhis imkanlarını sağlamayı düşündük. Burada amaç, her memeden gelen kitle netice itibariyle bir kanser değildir. Ama burada AB’nin ve dünyanın kurmuş olduğu teşhis kalite kriterlerine uygun hizmetler yapılması gerekmekte” diye konuştu.

kanser
taramaları
arttı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir