Medimagazin logo

Kanser önlenebilir mi?

İngiliz bilim insanlarına göre kanser sadece "genler ya da alınyazısıyla" açıklanamaz... Vakaların yarıya yakını sağlıksız yaşam tarzı sonucu ortaya çıkıyor.
Kaynak: NTV
Kanser önlenebilir mi?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - İngiliz kanser dergisi British Cancer Journal, bugüne kadar yapılan en kapsamlı kanser incelemesini yayınladı.

 

Araştırma, kanser vakalarının yüzde 40’ının genlerin suçu değil, sağlıksız yaşam tarzının sonucu olduğunu ortaya koydu.

 

Araştırma sonuçlarına göre, kansere yol açan en büyük etken sigara. Ardından gelen sebepler; kadınlarda fazla kilo, erkeklerde ise taze sebze ve meyve yememek. Alkol alışkanlığı ve egzersiz eksikliğinin yanı sıra, bireyin mesleği de kanser olasılığını etkiliyor.

 

Buna göre işi gereği kimyasal maddeler ve asbest gibi zehirli minerale maruz kalanların kanser riski daha fazla. Akciğer, meme, gırtlak ve ağız kanseri, sağlıksız tercihlerin en çok sebep olduğu kanser türleri arasında.RİSKİ AZALTMAK MÜMKÜN
Uzmanlar, sağlıklı bir yaşam tarzının, bireyin kansere yüzde yüz yakalanmayacağı garantisini her zaman veremeyeceğini belirtiyor. Ancak bilinçli tercihlerle bu riskin ciddi ölçüde azaltılacağının altını çiziyorlar.

 

Daha sağlıklı bir yaşam tarzını hedefleyenler için yapılacaklar arasında öncelikle sigarayı bırakmak, alkolü azaltmak, daha fazla egzersiz yapmak ve kiloyu kontrol altında tutmak geliyor.

kanser
önlenebilir
mi?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir