Medimagazin logo

Kanser olan okul müdürü görevden alınmış

Denizli'de kanser tedavisi gören lise müdürüne "iş aksatma' soruşturması açıldı. Müdür, öğretmen olarak atanınca dava açtı: "30 yıllık emek var, ahlaki değil. dedi"
Kaynak: Habertürk - Sultan UÇAR
Kanser olan okul müdürü görevden alınmış
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kanser olan okul müdürüne 'idari boşluk' soruşturması

Denizli Pamukkale Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Çakmak, 1 yıl önce bağırsak kanseri olduğunu öğrendi. Kemoterapi ve ışın tedavisine başlanan Çakmak, ameliyatlar geçirdi. Çakmak hakkında, "okulda kurum kültürünün oluşması için görevinin başında bir müdürün olması gerektiği" ve "sağlığını düşünmeyerek görevine devam edip hayatım tehlikeye attığı" gerekçeleriyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldı.

Görevden alındı Öğretmen olarak atandı

7 ay süren soruşturmada, okuldaki 7 müdür yardımcısı ve öğretmenlere, "Müdürün hastalığı okulda işleyişi bozuyor mu?" diye soruldu.

7 idareciyle, öğretmenler; "Müdürün zaman zaman raporlu olması düzeni bozmuyor" yanıtını verdi.

Soruşturma sonunda Çakmak'ın okula düzenli olarak devam edememesi nedeniyle idarecilik görevlerinden alınma-sına karar verildi.

Çakmak, ka-rarla bir liseye öğret-men olarak gönderil-di. Yerine de başka bir okul müdürü vekaleten atandı. Bunun üzerine Çakmak, avukatı Tevfik Akkılıç kanalıyla Denizli Valiliği ve Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, yürütme-nin durdurulması için dava açtı. İdare Mahkemesi'ne açılan da-vada Çakmak, "30 yılı aşkındır her durumda eğitime hizmet et-tim. Kansere yakalandım, teda-vim devam ediyor.

Hastalığım gerekçe gösterilerek okulda 7 idareci olduğu gözetilmeksizin müdür-lükten alınmam, ancak Vahşi Batı'yı anlatan filmlerde yarala-nan atlara yapılan muameleyi andırmaktadır" dedi.

Çakmak'ın, üç üniversiteden toplam 120 gün hastalık raporu kullandığı öğrenildi. Kamu görevlilerinin hastalıkları nedeniyle toplam 18 ay (540 gün) izin alma hakları bulunuyor.

kanser
olan
okul
müdürü
görevden
alınmış
Yorum (2)
sd
Sayın müdürüm, siz bu ülkede olan ahlaki bir şey söyleyin bana. Onlar eskidendi. Hepimize geçmiş olsun. Size de acil şifalar.
0
Cevapla
Bedrettin alyamaç
Hocam çok çok geçmiş olsun.Bunları ALLAH cc a havale et en güzel cevap mevlanındır........
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir