Medimagazin logo

'Kanser ilacını bulmadık!'

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, ellerinde onkolojik hastalarda tedavi amacıyla kullanılabilecek bir ilaç bulunmadığını bildirdi.
'Kanser ilacını bulmadık!'
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Halis Süleyman, kanserin yüzde 100 ilacını bulduğunu açıklamıştı.
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Halis Süleyman'ın kanser ilacını bulduğu, bazı art niyetli kişilerin ilaç üzerinden kanser hastalarını kandırdığı yönünde haberlerin çıktığı belirtildi.

Prof. Dr. Süleyman'ın "kanser ilacını bulduğu" yönünde yapılan haberlere ilişkin gerçeklerin doğru şekilde açıklanması ve yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Prof. Dr. Süleyman başkanlığındaki ekip tarafından, üniversitenin desteklediği bilimsel araştırma yapılmaktadır. Proje kapsamında elde edilen bir bitki ekstresinin anti-tümör aktivitesi araştırılmaktadır. Araştırma halen ekstreyi oluşturan bileşiklerin ayrıştırılması aşamasında olup daha sonra ayrıştırılan bileşiklerin anti-tümör aktiviteleri araştırılarak hayvan deneyleri gerçekleştirilecektir. Bilimsel olarak klinik öncesi (preklinik) evrede olan çalışma, hücre ve hayvan deneylerinde olumlu sonuç alınması durumunda insanlar üzerindeki çalışmalar (bilimsel sıralama ile faz 1'den faz 4'e kadar) başlayacaktır. Herhangi bir ilacın insanlarda deneysel amaçlı kullanılması için faz 1 aşamasının ruhsatlandırılması, piyasada para ile satılması için ise faz 3 aşamasının olumlu sonuçlanması gerekmektedir. En iyi koşullarda bu süreç ortalama 5-15 yıl sürebilmektedir."

Açıklamada, bitki ekstresi ile yapılan hücre kültürü çalışmaları ile ilgili bir sonucun başka bir amaçla basınla paylaşılması sonucu kamuoyunda yanlış anlaşılma oluştuğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Şu an için elimizde onkolojik hastalarda tedavi amacıyla kullanılabilecek bir ilaç bulunmamaktadır. Eğitim-öğretim, araştırma ve bilimsel faaliyetlerde yüksek standartlara sahip, yetkin ve öncü bir kurum olmayı amaçlayan üniversitemiz, her tür bilimsel çalışmayı mevcut imkanları çerçevesinde destekleyerek bölge ve ülkemizin refah ve kalkınmasına mümkün olan en fazla katkıyı sağlamayı hedeflemektedir."

'kanser
ilacını
bulmadık!'
Yorum (11)
İG
Bu açıklama gecikti ama. Ben ne dedim. İddia ediyorum bir işgüzar o üniversitenin adı çıktı ya cambaza bak deyip dikkatleri başka tarafa çekecek. Yusu Caner hoca derdi ki: Afrikada gelin arabasının arkasına çöp arabası takarlarmış... Sinekler çöpe gelsin diye. Kokusu diğerinin kokusunu bastırsın diye vs. Sayın editöre: Böyle bir gazete o iddiaya nasıl yaklaşmalı idi?
0
Cevapla
drovuz
yanlış mı hatırlıyorum diye eski haberi tekrar okudum " http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/guncel/tr-kanserin-ilacini-bulduk-video-1-11-53979.html " bariz bi şekilde ilacı bulduk 1-2 yıla insanlarda denemeye başlayacağız diyor, e nooldu, rteü'yü toptan karalamayalım, demek orada da gerçek bilimle uğraşanlar varmış ki uyarıp doğru yolu göstermişler
1
Cevapla
kaya
Dostum keşke iyice düşünüp ondan sonra basın toplantısı yapsaydın, veya yapmasaydın. Muhtemelen binlerce telefon geldi, insanlar bizzat gidip ilacı kullanmak istediler. Bu olay kanser derslerinin girişinde öğrencilere anlatılacak önemli bir anektod olarak hepimizin hafızasına yazıldı. Yetkililer: "Eğitim-öğretim, araştırma ve bilimsel faaliyetlerde yüksek standartlara sahip, yetkin ve öncü bir kurum olmayı amaçlayan üniversitemiz,..." demişler. Yine bu olay bina veya cihaza sahip olmanın bilimsellikte yeterli olmadığını açık olarak göstermektedir. Eğer basın yanlış haber verdiyse sayın Süleyman hepsine yalan haber davası açsın.
0
Cevapla
M. Özkan
böyle bir ifadeyi kullanmak için neden bu kadar süre beklediğiniz. Kanser hastalarına günlerce bütün kanallardan duygu sömürüsü yapıldı tabi bu arada sizinde reklamınız. Bir onkoloji profesörü olarak yaptığınızın çok yanlış olduğunu söylemek isterim ayrıca savcıları bu olay üzerinde soruşturma yapmaya davet ediyorum. Sizin araştırdığınız madde gibi milyonlarcasından sadece belki bir tanesi ilaç olabiliyor. Yaptığınız bilim etiğine aykırı.
2
Cevapla
aydin sinal
anlamadigim,nicin prof.süleymanoglu degilde üniversiteden yani rektörden aciklama geliyor:ya süleymanoglu utaniyor,ya hala buldugunda israrli yada üni.rektörü bu rezalete bir son verelim demismi? Her neyse yalniz bu gibi olaylar zaten kücük görülen tasra üniversitelerini dahada kücültüyor,gecen hafta beden egitimi hocasi bashekim olmustu,ilk demeclerde nerdeyse önlügü giyip,bicagi alip kesip-bicmeye girisecekti,efkar-i umuminin degilde gecmisindeki olan bir olay nedeniyle istifa etti.tasra üniversiteleri önce iyi talebe yetistirmege baksinlar,kanser ilaclarinida hayvard,oxfort,heidelberg gibi yüz senedir bunla ugrasan üniversetilere lütfedip biraksinlar
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir