Medimagazin logo
Kan uyumu olmadan böbrek nakli yapılabilecek
Sağlık Bakanlığının onay vermesi halinde kullanılacak bir ilaç sayesinde kan uyumu olmayan vericilerden böbrek alınarak nakil yapılabileceği bildirildi
Kan uyumu olmadan böbrek nakli yapılabilecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
A.A -Sağlık Bakanlığının onay vermesi halinde kullanılacak bir ilaç sayesinde kan uyumu olmayan vericilerden böbrek alınarak nakil yapılabileceği bildirildi.


Japonya'da eğitim alan ve aralarında İzmir'deki bir özel hastanenin organ nakli sorumlusu Opr. Dr. Serdar Kaçar'ın da bulunduğu Türk doktorlar, kan uyumu olmadan böbrek nakli gerçekleştirmek için çalışmalarını tamamladı.

Hastanenin organ nakli sorumlusu Opr. Dr. Serdar Kaçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birkaç yıldan bu yana kan uyumu olmadan böbrek nakli yapılan Japonya'da eylül ayı sonunda 5 Türk doktorun eğitim aldığını söyledi.

Kan grubu uyumunun böbrek naklinde önemli bir sorun olduğunu, yakınına organ bağışlandığı halde kan uyuşmazlığından dolayı birçok nakilin gerçekleştirilemediğini belirten Opr. Dr. Kaçar, bu yöntem sayesinde birçok hastaya rahatlıkla organ naklinin yapılabileceğini ifade etti.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN İZİN BEKLENİYOR

Böbrek naklinde ilk şartın kan uyumu olduğunu, kan gruplarının uygun olmaması halinde hastaların çapraz olarak eşleştirildiklerini, bu yöntemin de gerçekleştirilememesi durumunda, yeni yöntemin uygulanabileceğini anlatan Opr. Dr. Kaçar, şu bilgileri verdi:

“Bundan sonra böbrek nakillerinde kan uyumu sorunu ortadan kalkmış oldu. Bu yöntem Türk tıbbında bir ilktir. Bu yöntemde kullanılması gereken bir ilaç var. Nakil öncesinde verici olan akrabayı hastaneye yatıracağız ve o ilacı vereceğiz. Plazmaferez denilen işlemi yapacağız. Daha sonra kan uyumu şartı aramadan nakli gerçekleştirebileceğiz.
Şu anda ilk etapta bekleyen 4-5 hasta var. Biz Sağlık Bakanlığına, bu ilacın kullanılabilmesi için başvuruda bulunduk. Kısa sürede iznin geleceğini ümit ediyoruz. İzin alındıktan sonra hemen nakillere başlayacağız. Bu yöntem sayesinde birçok böbrek hastasına nakil kolaylıkla yapılacak.”

BAŞARI ORANI KADAVRAYLA AYNI

“Canlı vericisi olan böbrek hastalarının hepsine nakil yapma şansının doğduğunu” ifade eden Opr. Dr. Kaçar, Türk tıp tarihi açısından büyük öneme sahip olan bu yöntemi ilk kez uygulayacak olmaları nedeniyle mutlu olduklarını kaydetti. Bu tür bir nakilin kadavradan bağışlanacak organın nakliyle aynı oranda başarılı olduğunu söyleyen Kaçar, şöyle konuştu:

“Bu yöntemdeki başarı oranı kadavradan nakille aynı. Canlıdan nakile göre, çok az daha düşük. Yöntem sayesinde nakil sayısının artacağını düşünüyoruz. Türkiye için büyük bir şans ve organ naklinde yeni bir dönemin başlangıcı olacak.”

Hürriyet
kan
uyumu
olmadan
böbrek
nakli
yapılabilecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300