Medimagazin logo

Kadro Hakkı davalık oldu

Sağlık Bakanlığı’nda memur kadrosuna sözleşmeli personelin bir kısmı maaşlarını genel bütçeden değil kurumların döner sermaye işletmelerinden almaya devam ediyor. Sağlık-Sen, kadro hakkına sınırlama getirdiğini ve bu durumdaki çalışanların döner sermaye yetersizliğine bağlı olarak olumsuz etkilenebileceği gerekçesiyle uygulamanın iptali için dava açtı.
Kadro Hakkı davalık oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dava dilekçesinde, Bakanlık işleminin Anayasa ve uluslar arası sözleşmelerce güvence altına alınan eşitlik ilkesine aykırılık teşkil ettiği iddiasına yer verildi.


Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, maaşlarını döner sermayeden alan personelin, döner sermaye yetersizliğine bağlı olarak sadece ek ödemelerini değil maaşlarını da zamanında alamama veya eksik alma ihtimali olduğuna dikkat çekerek,  “Döner sermaye kadrosu gibi ayrı bir uygulama kabul edilemez. Kadroya geçenlerin hepsi maaşlarını genel bütçeden almalıdır. Yargının eşitlik ilkesini gözeterek bu yönde bir karar vereceğine inanıyoruz” dedi. Memiş ayrıca, maaşlarını döner sermayeden alan 42 bin kadrolu, 8 bin sözleşmeli personelin genel bütçeye geçirilmeleri halinde, hastanelerin üzerinden yıllık bazda yaklaşık 1 milyar TL gibi bir yükün kalkmış olacağını söyledi.
 

kadro
hakkı
davalık
oldu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir