Medimagazin logo

İşyeri hekimi için 50 çalışan şartı kalktı!

Hekimi olmayan iş yerlerine 5 bin TL ceza var! Yeni düzenlemeye göre iş yerleri hemşire çalıştırmak zorunda!
Kaynak: HABERTÜRK
İşyeri hekimi için 50 çalışan şartı kalktı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


İşverenler artık iki işçi çalıştırsalar dahi, çalışanlarının sağlık ve güvenliği için her türlü tedbiri almak zorunda kalacak. Hükümet, iş kazalarının önüne geçmek için mevcut 4857 sayılı İş Kanunu’nun iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili maddelerini ayıklayarak, yeni bir İş Sağlığı ve Güvenliği Taslağı hazırladı.

Başbakanlığa gönderilen taslakla, işyerlerinde işyeri hekimi çalıştırmak ve sanayi işkollarında işgüvenlik uzmanı, mühendis veya teknik eleman çalıştırmak için gereken 50 çalışan sınırı kaldırılıyor. Hükümet, Türk Tabipleri Birliği’nin ( TTB ) işyeri hekimlerine belge verme hakkını da elinden aldı. Taslağa göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi belgelendirme yetkisi Çalışma Bakanlığı’na geçti.

İŞYERİ HEMŞİRE Sİ
Yeni düzenlemede mesleki risklerin önlenmesi amacıyla tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ‘ hemşire çalıştırmak’ da zorunlu hale geliyor.

HEKİM YOKSA 5 BİN TL CEZA
İşçisinin sağlığı için ‘her türlü tedbiri’ almayan işverenlere bin TL para cezası verilirken, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurmayan işyelerine de hekim başına 5 bin TL para cezası kesilecek. İşverenler bu yükümlülüklerini yerine getirmemeye devam ederse her ay 5 bin TL ceza ödeyecek.

i̇şyeri
hekimi
için
50
çalışan
şartı
kalktı!
Yorum (5)
ismail taşkın
Misal olarak 5 işçi çalıştıran Burger-King ya da 2 kalfa 1 çırağı olan bir berber dükkanı , işyeri hekimi de mi çalıştıracak?
0
Cevapla
yazık yazık
iş yeri hekimliği için özel sertifikalı olmak gerekiyor. Herkese sertifika aldırıp sonrada iş yeri hekimliği yapmamıza engel olundu tam gün yasası ile.....şimdi sertifikalı olup declette çalışan bizim gibi acil hekimi vs... pratisyenlere yasak getirip yıllarca hastaneleri ve hastaları sömüren sonrada sıkıya gelince emekli olan istifa eden hekimlere yeni iş sahası açıldı...olan hep küçük memura oluyor...toplum sağlığı hekimine ,kurum hekimine iş yeri hekimliği yetkisi verildi....onlarında sesi kesildi....kalan bir avuç insanda kendi paçasını kurtarsın ne hali varsa görsün....gemisini kurtaran kaptan.....
0
Cevapla
ali veli
saat 08 17 arası çalışan hangi kurum hekimi hangi saatte işyeri hekimliği yapabilecektir insaf yıllardır tek kuruş ek ödeme almadan çalıştılar halada mağdurlar
0
Cevapla
Versemmi Acaba
İşyeri hekimliğini kimlere yaptıracak?Kim kaldı ki Toplum sağlığı(TSM) yapar diyor ama Toplum sağlığında çalışan doktora ne vereceğini söylemiyor.İş yerihekimliği gerçekten zor bir iş. heleki ağır sanayi iş kollarında...işçiye dert enletmen bir dert, patrona dert anlatman başka dert, çalıştığı şirketin hizmet aldığın firmaya istediklerini anlatmak ise ömre bedel.TSM hangi hekimle kaç kişiye hizmet verebilir ki..hele çıkarılan bir ortak sağlık birimi ucubesi var ki evlere şenlik.işçinin çalıştığı yere hiç girmeyen işyeri hekimi.bunlar nasıl düzeltilecek merak la bekliyorum...
0
Cevapla
B.T
İşyeri hekimliği yaptığı yerin adresini bile bilmeyenler var. Orda adına kim kaşe basar umrunda değil...Bu arada bu işi gerçekten yapmak isteyenlere de bu kişiler o çok düşük ücretlere nasıl olsa gitmiyorlar diye razı oldukları için yazık oluyor,haksızlık oluyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir