Medimagazin logo

İşitme engellilerin kulağı, dili oluyor

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet vermeye başlayan İşitme Engelli İletişim Merkezinde görev yapan Uğur Küçük, işaret dilini kullanarak işitme engelli hastalar ile doktorlar arasında köprü kuruyor.
İşitme engellilerin kulağı, dili oluyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı'nın ''Sağlıkta Dönüşüm Projesi'' kapsamında engellilere yönelik düzenlemeleri öncesi erken adım atan hastane yönetimi, işitme engelli vatandaşlara hizmet vermek amacıyla özel personel istihdam etmeye başladı. Bu kapsamda kentte ilk defa olarak Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kurulan İşitme Engelli Merkezinin engelli hastalara hizmet vermesi planlandı.

Merkezde de 10 yaşına kadar çok az duyan, ancak bu yaştan sonra duyma yeteneğini tamamen kaybeden, 11 yaşında takılan işitme cihazı ile yeniden duymaya başlayan Uğur Küçük (39) görev yapmaya başladı. Konuşabilen ve işaret dilini işitme engelli ağabeyinden öğrenen Küçük, işitme engelli tercümanlık belgesine sahip.

İşaret dilini kullanarak işitme engelli hastalar ile doktorlar arasında köprü kuran Küçük, acil durumlarda ise görüntülü telefonla doktor ile hasta arasında iletişimi sağlıyor.

i̇şitme
engellilerin
kulağı
dili
oluyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir