Medimagazin logo

İşitme engelliler, en fazla rahatsızlıklarını doktora anlatamamadan şikayetçi

Manavgat İşitme Engelliler Spor Kulübü üyeleri, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi(AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Manavgat İşitme Engelliler Spor Kulübü işaret dili öğretmeni Guddisi Aydın, işitme engellilerin çektiği sıkıntılarla ilgili AKPM Başkanını bilgilendirdi.
İşitme engelliler, en fazla rahatsızlıklarını doktora anlatamamadan şikayetçi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

 
    İşaret dili öğretmeni Guddisi Aydın, derneklerine 58 işitme engellinin üye olduğunu belirtti. İşitme engellilerin sosyal hayatta en fazla sıkıntıyı hastanelerde muayene olurken yaşadığını anlatan Aydın, engellinin sıkıntısını doktora işaret dili öğretmensiz anlatmasının zor olduğunu dile getirdi. 
 
    Manavgat'ta işitme engelli işaret dili öğretmenin sadece kendisi olduğunu kaydeden Aydın, özel sektörde çalıştığı için işitme engellilerinin sorunlarını çözmede çoğu zaman yetersiz kaldığını kaydetti. Aydın, "İşitme engelliler en fazla sağlık hizmetlerini almada sıkıntı çekiyor. Rahatsızlığını doktora anlatmada zorlanıyor. Doktor da hasta üzerinde teşhiste koymada zorluk çekiyor. İşitme engellinin işaret dili olmadan derdini anlatması çok zor. İkinci en büyük sıkıntısı ise adli mercilerde oluyor. Yine aynı sıkıntılar noter ve tapu işlemlerinde de yaşanıyor. İşitme engelli işaret dili öğretmeni sayısının çoğaltılması lazım." diye konuştu. 
 
AKPM Başkanı ve AK Parti Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu bu konuda ne yapılması gerekiyorsa her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.
i̇şitme
engelliler
en
fazla
rahatsızlıklarını
doktora
anlatamamadan
şikayetçi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir