Medimagazin logo

İngiltere tek doz HPV aşısına geçiyor

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), İngiltere'deki HPV aşılama programının Eylül 2023'ten itibaren tek dozluk bir programa geçeceğini duyurdu
Kaynak: MEDİMAGAZİN
İngiltere tek doz HPV aşısına geçiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), İngiltere'deki insan papilloma virüsü (HPV) aşılama programının Eylül 2023'ten itibaren tek dozluk bir programa geçeceğini açıkladı. Mevcut kanıtların kapsamlı incelemeleri, HPV ile ilişkili kanserlerin önlenmesinde tek doz aşının iki dozla eşit derecede etkili olduğunu gösterdi. Bu karar, İngiltere'de 12-13 yaş arası çocukların artık iki yerine bir aşı alacağı anlamına geliyor.

HPV aşısı, 2008 yılında NHS rutin aşı programına girmesinden bu yana, önemli bir alım ve uygulanan milyonlarca doz ile oldukça başarılı olmuştu. 2019 yılında aşı, kızların yanı sıra erkekleri de kapsayacak şekilde genişletildi.

HPV enfeksiyonu yaygındır ve yaklaşık her 10 kişiden sekizi hayatının bir döneminde bu enfeksiyonu geçirmektedir. Çoğu HPV enfeksiyonu sorun yaratmazken, bazı "yüksek riskli" tipler kansere yol açabilir. HPV, rahim ağzı kanserinin birincil nedenidir ve ayrıca vajina, vulva, penis, anüs ve bazı baş ve boyun kanserleriyle de bağlantılıdır, ancak bu kanser türleri nispeten nadirdir.

Aşılama kanser oranlarını yüzde 87 azaltıyor

HPV aşısı, en yüksek riskli HPV enfeksiyonlarına karşı etkili bir şekilde koruma sağlayarak HPV ile ilişkili kanserlerin gelişme olasılığını önemli ölçüde azaltır. Araştırmacılar tarafından 2021 yılında yapılan bir çalışma, önerilen 12 ila 13 yaşlarında HPV aşısı olan genç kadınlarda rahim ağzı kanseri oranlarının %87 daha düşük olduğunu gösterdi. Genel olarak çalışma, Birleşik Krallık'ın HPV aşılama programının on yıldan biraz daha uzun bir süre boyunca yaklaşık 450 kanseri ve 17.200 kanser öncesi durumu önlediğini tahmin etmektedir.

Tek dozluk bir programa geçiş kararı, Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi (JCVI) tarafından birkaç yıl boyunca yapılan kapsamlı bir kanıt incelemesinin ardından alındı. Dünya Sağlık Örgütü'nün Bağışıklama Konusunda Stratejik Uzman Danışma Grubu (SAGE) da Nisan 2022'de yayınladığı ve tek doz HPV aşısının HPV'ye karşı güçlü koruma sağladığını teyit eden bir inceleme ile bu değişikliği destekledi.

Dünya çapında daha fazla hayat kurtaracak

HPV aşısı için tek dozluk bir program uygulamak, gençler arasında daha geniş aşılama kapsamını kolaylaştırarak maliyet etkinliğini basitleştirerek iyileştirecek. Bu değişiklik dünya çapında daha fazla hayat kurtarma potansiyeline sahip.

Ulusal Tarama ve Aşılama Direktörü Steve Russell, bu geçişin İngiltere'nin dünya lideri HPV aşılama programı için bir başka önemli adımı temsil ettiğini vurguladı. Aşılama sürecini basitleştirerek virüsün neden olduğu kanser riskini azaltan Russell, bireylerin HPV aşısı olmaya davet edilmelerinin önemini vurguladı.

hpv asisi
ingiltere
tek doz
ukhsa
hpv asilama programi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir