Medimagazin logo

İlginç araştırma: Hızlı yürüyenler daha uzun yaşıyor

Yapılan bir araştırmaya göre, çok yavaş yürüyen insanların, hızlı yürüyenlere göre daha erken ölme olasılıklarının yüksek olduğu ortaya çıktı
Kaynak: Sözcü
İlginç araştırma: Hızlı yürüyenler daha uzun yaşıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Leicester Üniversitesi’nden bilim insanları, on yıldan fazla bir süre boyunca 400 bin Britanyalıyı takip ettiler ve “hızlı yürüyenlerin” kanserden ölme ihtimalinin yavaş yürüyenlere göre %25 daha az olduğunu buldular.

Araştırma sonuçlarına göre, hızlı olanlarda kalp hastalığından ölme riski de yüzde 60, diğer nedenlerden ölme riski ise yüzde 70 daha düşüktü.

Leicester Üniversitesi araştırmasının başyazarı Dr. Jonathan Goldney, “Yürüyüşçüleri mümkün olan yerlerde hızlarını artırmaya teşvik ediyoruz, çünkü bu, fiziksel olarak aktif olmanın sayısız diğer faydalarının yanı sıra yaşam beklentilerini de artırabilir.”

“Hızlı veya ortalama yürüyüş yapanlarda her üç ölüm nedeninin de azaldığı gözlemlenirken, en büyük azalma diğer ölüm nedenlerinden hayatını kaybeden yaşlı erkek katılımcılarda tespit edildi.” dedi.

“Yürüme hızı, rutin klinik uygulamada, ölüm riskini öngören bir belirteç olarak kullanılabilir. Özellikle kardiyovasküler hastalık ve diğer nedenlere bağlı ölümler söz konusu olduğunda.” dedi.

Çalışma, Kardiyovasküler Hastalıklarda İlerleme dergisinde yayınlandı.

yuruyus
arastirma
hizli yurumek
yurume hizi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir