Medimagazin logo

İl Sağlık Müdürlüğü'nden "hastanede tecavüz" iddialarına ilişkin açıklama

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü basında yer alan "Hastanede tecavüz" haberlerine ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada haberde mağdur olduğu iddia edilen hastanın kendi rızası ile personelle hastanede birlikte olduğunun öğrenildiği belirtildi
İl Sağlık Müdürlüğü'nden "hastanede tecavüz" iddialarına ilişkin açıklama
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR (İHA) - İzmir İl Sağlık Müdürlüğü basında yer alan "Hastanede tecavüz" haberlerine ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada haberde mağdur olduğu iddia edilen hastanın kendi rızası ile personelle hastanede birlikte olduğunun öğrenildiği belirtildi.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, 20 Kasım 2008 tarihli bir yerel gazetede yayınlanan "Hastanede tecavüz" başlıklı haber üzerine gerekli araştırmanın yapıldığı, M.D. (28) isimli hastanın 13 Kasım 2008 tarihinde poliklinikten Kulak Burun Boğaz Servisine yatışı yapıldığı, 16 Kasım 2008 tarihinde ilgili kişinin S.K. isimli personel ile tanıştıkları ve aynı gün akşam hastanede birlikte oldukları bilgisine ulaşıldığı belirtildi.

Açıklamada 17 Kasım 2008 günü saat 22.30 sıralarında S. K. ile M.D. arasında çıkan tartışma sonucunda tarafların Eşrefpaşa Polis Karakolu'na götürüldüğü, buradaki ifade tutanağında M.D. isimli şahsın "S.K.'dan davacı değilim, kendi rızamla birlikte oldum. Herhangi bir işlem yapılmasını istemiyorum" şeklinde ifade verdiği bildirildi. 17 Kasım 2008 tarihinde konu hakkında hastane başhekimliği tarafından bir muhakkik tayin edildiği, konunun bütün yönleriyle incelendiği, ilgili kişilerin ifadelerinin alındığı ve temizlik firması adına çalıştırılan S.K.'nın iş akdinin derhal feshedildiği bildirildi. Açıklamada ayrıca gazete haberinin manşetinde "Hastanede tecavüz" ve içeriğinde belirtilenlerin de tecavüz olarak nitelendirilmesinin gerçeği yansıtmadığı, olayın savunmasız bir hastanın hastane personeli tarafından zorla cinsel ilişkiyle mağdur edilmesi olarak yansıtılmasına rağmen gerçekte anılan uygunsuz durumun bu şekilde cereyan etmediği ifade edildi. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan üzücü olayın kesinlikle bir tecavüz vakası olmadığı, gazetede yer alan "Hastanede tecavüz" başlığı altında verilen haberin kamu hastanelerinde böyle bir risk mevcuttur havası yaratması sebebiyle son derece düşündürücü bulunduğu belirtildi.

Açıklamada hastanelere teşhis ya da tedavi amacıyla gelen korunmasız ve hasta vatandaşları kuşku altında, kurumları da zan altında bırakacak bu tür başlıkların atılmaması gerektiği vurgulandı. Ayrıca gerçekleşen münferit ve üzüntü verici hadise sonucunda kurumlardaki taşeron firma çalışanlarının seçiminde daha dikkatli olunması konusunda hastane idarelerinin uyarıldığı bildirildi.

i̇l
sağlık
müdürlüğü'nden
"hastanede
tecavüz"
iddialarına
ilişkin
açıklama
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir