Medimagazin logo

Hücrelerin ritmine göre kanser tedavisi

Medicana Hastaneler Grubu Onkoloji Koordinatörü Doç. Dr. Demiray, "Kemoterapi saatlerinin DNA onarım saatlerine göre ayarlanması durumunda daha başarılı sonuçlar elde etmek mümkün" dedi.
Hücrelerin ritmine göre kanser tedavisi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Medicana Hastaneler Grubu Onkoloji Koordinatörü Doç. Dr. Mutlu Demiray, kemoterapi saatlerinin DNA onarım saatlerine göre ayarlanması durumunda daha başarılı sonuçlar elde etmenin mümkün olduğunu belirterek, bu konuda yapılan çalışmaların daha etkin ve başarılı sonuçlar alınabileceğini gösterdiğini bildirdi.

Demiray, yazılı açıklamasında, dünya, evren ve tüm canlıların bir düzen içinde yaşadığını, insan hücrelerinin de benzer bir mekanizmaya sahip olduğunu aktardı. "Sabahın ilk ışıklarıyla doğa uyanıyor ve güneşin batışıyla uykuya dalmaya başlıyorsa benzer bir döngü hücrelerimizde de mevcut" ifadelerini kullanan Demiray, DNA onarım mekanizmasının gün ışımasıyla artmaya başladığını, özellikle öğleden sonraki saatlerde en üst seviyeye çıktığını bildirdi. 

"Bu, Nobel Ödülü'nü geçtiğimiz hafta alan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın keşfi. Onun bu keşfinden bazı hastalıkların tedavisinde de faydalanılıyor. En çok da kanser tedavisinde. Kemoterapi saatlerinin DNA onarım saatlerine göre ayarlanması durumunda daha başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Yapılan çalışmalar daha etkin ve başarılı sonuçlar alınabileceğini gösteriyor. Bu tedavi yöntemine 'kronomodüle tedavi' deniyor. Yani hücrelerin ritmine göre kanser tedavisi. Ancak hastalara saat 02.00-04.00'te kemoterapi verilmesi gibi zorlukları da beraberinde getirmektedir. Biz bu tedavileri yapmakta ve başarılı sonuçlar almaktayız."

kemoterapi
dna onarim
saatler
doc. dr. mutlu demiray
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir