Medimagazin logo

HIV'li kan davası'nda 3 yıldır rapor bekliyorlar

Bağışıklık sistemine yerleşerek insanların hastalıklara karşı savunma gücünü zayıflatan HIV virüsünün ortaya çıkışının üzerinden 30 yıl geçti.
HIV'li kan davası'nda 3 yıldır rapor bekliyorlar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Dünyada sadece geçen yıl 1 milyon 800 bin kişi, HIV enfeksiyonunun son safhası olan AIDS'ten hayatını kaybetti. AIDS daha çok, gayrimeşru ilişki ve virüsü taşıyan kişilerden alınmış kan ve kan ürünlerinin bir başkasına verilmesiyle bulaşıyor. Halen 4 bin 826 AIDS vakasının bulunduğu Türkiye, hastalığın az görüldüğü ülkeler sınıfında. Ancak tehlikeden uzak değil. 1 Aralık Dünya AIDS Günü münasebetiyle düzenlenen programlarda konuşan uzmanlar, özellikle ortaöğretim okullarında, resmî müfredat kapsamında uygun bir HIV eğitiminin uygulamaya konulması gerektiğini ifade ediyor.

Türkiye'de HIV virüsü taşıyan vakalardan belki de en talihsizi Şanlıurfalı Y.Ç. Kamuoyunun, 2008 yılında dramından haberdar olduğu küçük çocuk şimdi 4,5 yaşında. Tedavi gördüğü hastanede HIV'li kan verilen Y.Ç.'nin ailesi, Sağlık Bakanlığı aleyhine açtıkları davanın sonuçlanması için 3 yıldır mahkemenin Adli Tıp'tan talep ettiği sağlık raporunu bekliyor. Yaşadıkları köyü 'AIDS' yüzünden terk etmek zorunda kaldıklarını söyleyen baba Mehmet Ç., "Dava sonucunda tazminat kazanırsak, eşim ve oğlumla hacca gitmeyi düşünüyorum." diyor.

2008 yılında yaşanan olayda Y.Ç.'ye HIV'li kan verilmesine neden olan hemşire A.B. hakkında Şanlıurfa 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde 'görevi kötüye kullanmak'tan dava açıldı. Dava sonucu verilen 5 aylık hapis cezası, 'sanığın mahkemeye karşı saygılı tutumu ve çeşitli nedenlerle' 3 bin liralık para cezasına çevrildi. Taraflarca Yargıtay'a taşınan davanın yanı sıra Sağlık Bakanlığı aleyhine açılan dava kapsamında ilgili mahkemenin geçen yıl aralık ayında aileden istediği ve İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan alınmasını talep ettiği sağlık raporu henüz mahkemeye ulaşmadı.

3 yıldır evlatları Y.Ç.'nin tetkik ve kontrolü için belirli aralıklarla Hacettepe Tıp Fakültesi'ne gittiklerini belirten baba Mehmet Ç., davanın artık sonuçlanmasını beklediklerini söyledi. Bu arada hastalığı nedeniyle köylülerin pek yanaşmadığı Y.Ç., zamanını en iyi anlaştığı kardeşi Kübra'yla oynayarak geçiriyor. Y.Ç., 3 yıldan bu yana vücuduna yerleşen HIV virüsünü yenerek yeniden sağlığına kavuşmak istiyor. ŞANLIURFA

hiv'li
kan
davası'nda
3
yıldır
rapor
bekliyorlar
Yorum (1)
ali yumuşakdaş
Rapor neden gönderilmiyor derseniz çocukta hiv virüsüne rastlanmıyor da ondan. Çocuk uygulanan bitki tedavisiyle tamamen iyileşti, uygulanan bitkisel tedavi ile yıllarca bekleselerde hiv mikrobuna rastlayamazlar. CDT4 hücreleri yenilendi ve bölünmüş parçalanmış vucud da iş göreyemeyen hücreler vucud dışına atıldı. Defalarca RNA sı alınsa da hastalığın tekrar görülmesi mümkün değildir. ali yumuşakdaş
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir