Medimagazin logo
Her yeşil kartlıya 260 YTL harcandı
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, halen maddi durumu yetersiz ve sosyal güvencesi olmayan 11 milyon 366 bin 309 kişinin yeşil kart sahibi olduğunu bildirdi. Bakan Akdağ, yeşil kart sahiplerinin kişi başına sağlık harcaması tutarının ise 260 YTL olduğunu açıkladı
Her yeşil kartlıya 260 YTL harcandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, halen maddi durumu yetersiz ve sosyal güvencesi olmayan 11 milyon 366 bin 309 kişinin yeşil kart sahibi olduğunu bildirdi. Bakan Akdağ, yeşil kart sahiplerinin kişi başına sağlık harcaması tutarının ise 260 YTL olduğunu açıkladı.


Bakan Akdağ, CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu’nun yazılı soru önergesine verdiği cevapta yeşil kartlıların durumlarıyla ve illere göre yeşil kartlı sayılarıyla ilgili bilgi verdi. Akdağ’ın verdiği bilgiye göre; 2003 yılındı 13 milyon 296 bin 98 olan yeşil kartlı sayısı 2004 yılında 6 milyon 722 bin 444’e, 2005 yılında ise 10 milyon 811 bin 554’e düştü. Akdağ, 2006 yılı itibariyle halen 11 milyon 366 bin 309 kişinin yeşil kart sahibi olduğunu belirtti.

Akdağ, yeşil kartlı sayısına göre, kişi başı ortalama tedavi giderinin yaklaşık 260 YTL olduğunu, tedavi sayısına göre ise kişi başına ortalama tedavi giderinin de yaklaşık 113 YTL olduğunu ifade etti.

Sıkı denetim var
Bakan Akdağ, yeşil kart bavşurularıyla ilgili valilikler ve kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan il ve ilçe idare kurullarınca sıkı şekilde denetlendiğini bildirdi. Akdağ, kurullar aracılığıyla muhtarlıklar, nüfus müdürlükleri, defterdarlık, tapu sicil müdürlüğü, belediyeler, sosyal güvenlik kuruluşları, tarım kredi ve satış kooperatifleri, bankalar, emniyet ve jandarma teşkilatı gibi kurum ve kuruluşlarda ön araştırma ve soruşturmalar yapıldığını kaydetti.


Akdağ, gerçek dışı beyanda bulunarak yeşil karttan yararlananlara verilecek cezaların artırıldığını hatırlattı. Buna göre, yeşil kart kapsamına girecek durumda olmadığı halde gerçek dışı beyanla yeşil kart alanlar için yapılan harcamalar kendilerinden, velilerinden veya kanunen bakmakla yükümlü bulunan yakınlarından iki misli olarak geri alınıyor. Bu belgeleri kullanan ve düzenleyenler hakkında ayrıca genel hükümlere göre ceza kovuşturması yapılıyor. Yeşil kart sahibine verilen tedavi hizmetlerinin bedellerini gösteren fatura ve benzeri belgelerin gerçeğe aykırı olarak düzenlenmesi suretiyle fazla ödemeye sebebiyet verilmesi halinde ise fazla ödenen meblağ, belgeyi tanzim edenlerden iki misli olarak geri alınıyor ve ayrıca ceza kovuşturması yoluna gidiliyor.


Diyarbakır başı çekiyor
Bakan Akdağ’ın verdiği bilgiye göre; yeşil kartlı sayısı en yüksek olan illerin başında Diyarbakır geliyor. Nüfusu 2 milyona yakın olan Diyarbakır’da 571 bin 667 yeşil kartlı bulunuyor. Bu da Diyarbakır’da her dört kişiden birinin yeşil kartlı olduğunu ortaya koyuyor. Diyarbakır’ı 504 bin 67 kişi ile Van, 498 bin 906 kişiyle de Şanlıurfa izliyor. Nüfusu 12 milyonu bulan İstanbul ise yeşil kartlı sayısı bakımından daha gerilerde kalıyor. İstanbul’da 455 bin 914 yeşil kartlı bulunuyor. Yeşil kartlı sayısının en az olduğu il ise Bilecik. Bilecik’te sadece 11 bin 466 kişi yeşil kart kapsamında yer alıyor. Bilecik’i 17 bin 966 ile Bolu, 19 bin 684 ile Karabük, 22 bin 832 yeşil
kartlı ile de Yalova izliyor.

Türkiye
her
yeşil
kartlıya
260
ytl
harcandı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300