Medimagazin logo

Her ailenin bir ebesi olacak

Sağlık Bakanlığı ‘Aile Hekimliği’nden sonra ‘Aile Ebesi’ uygulaması için çalışma başlattı. Bilinçsiz sezaryenin önüne geçecek uygulama anne ve bebeğin sağlığını koruyacak.
Her ailenin bir ebesi olacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye’de sağlık alanında reform uygulamalardan biri daha hayata geçmek üzere. Sağlık hizmetlerinde devrim niteliğindeki ‘Aile Hekimliği’nden sonra şimdi de anne ve bebek sağlığını koruyacak ‘Aile Ebesi’ uygulaması gündemde. Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile Dünya Ebelik Konfederasyonu Başkanı Prof. Dr Bridget Lynch ve Ebeler Derneği Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Toplantıda Türkiye’deki anne ve çocuk sağlığı göstergelerinin iyileşirilmesi için ebelik eğitiminin yenilenmesi, standardize ve akredite edilmesi, ebelik ile ilgili düzenlemenin global normlara uygun olarak yapılmasının önemi üzerinde duruldu.

Bilinçli hamilelik ve doğum

Aile Ebesi sisteminde, yeni evlenen çiftleri annelik, doğum öncesi süreçler, doğum sonrası sağlığı, bebeğin gelişimi konularında bilinçlendirecek ve sürekli irtibat içinde olacaklar. Ebe aldığı bilgileri kadın doğum uzmanıyla paylaşacak. Uygulamayla sezaryenin önüne geçmeyi düşünen Bakanlık anne ve çocuğun sağlıklı gelişimine de yardımcı olmayı hedefliyor. Bakan Akdağ yaptığı açıklamada “Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Ebelik Konfederasyonu ve Ebeler Derneği ortaklığıyla ebelik hizmetlerini güçlendirmek üzere bir çalışma başlatmak istiyoruz” dedi.

her
ailenin
bir
ebesi
olacak
Yorum (5)
filiz
Aile Ebesi uygulama fikri çok güzel.Fakat aileyi bir bütün olarak ele alıp,sağlık düzeylerini takip etmek ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmek kolay iş değil.Sorumluluğu çok yüksek.Bu göreve getirilecek ebelerin yetkinlikleri iyi belirlenmeli. 1-En az 25 yaş ve üzeri olmalı 2-En az lisans düzeyinde olmalı
0
Cevapla
AYAN KEMAL
güzel her ailenin ebesi olsun ama siz daha öğretmen alamıyorsunuz kadrolu veya sözleşmeli olarak çok fazla ebe açığı olan türkiyede yeni ebeleri işe alabilecekmisiniz ve okadar ebe varmı. biz aile hekimliğine geçtiğimiz zaman bulamadık ebeyi. bakanlık nerden bulacak merak ediyorum.
0
Cevapla
vatandaş
düşünce güzel ama pratik bu kadar güzel olurmu bilemiyorum.dilerim pratikte güzel olur...
0
Cevapla
Dr. M.K.
Zaten ASMlerdeki aile sağlığı elemanları bu işleri yapmıyor mu? Tabii siz oradaki hemşire ve ebe arkadaşlara 'eleman' diye diye gerçek ünvanlarını unuttunuz! Neymiş, ebeliği güçlendireceklermiş.Pöh! Zayıflatan da siz değil misiniz zaten!
0
Cevapla
zeynep
sonunda ebeye hakettiği değer verilecek en azından işini yapması sağlanacak bence bu uygulamayla.. yorum yapan arkadaşlara da katılıyorum türkiye de yeteri kadar ebe yok gerçi bakana bakılırsa var fazla geldiğimiz için ebelik bölümlerini kapatıyolar alımlarda ebe sayısını giderek düşürüyor..atadıkları ebeleri de sağlık evi harabe hatta hiç olmayan köylere gönderiyor inşlh yeni uygulama bize kendimizi gösterme fırsatı verir artık işimizi yapmak istiyoruz hemşire ya da düz memur gibi çalışmak istemiyoruz...4 yıl boşuna okuduğumu hissetmeye başlamıştım..bilgi ve becerimizi kullanma fırsatı istiyoruz..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir