Medimagazin logo

Hem tıp doktoru, hem mühendis; hem kabinenin en genci hem de tek kadın!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevine getirilen 35 yaşındaki AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya, yeni kabinenin en genç ismi oldu.
Hem tıp doktoru, hem mühendis; hem kabinenin en genci hem de tek kadın!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Elektrik-elektronik mühendisi ve tıp doktoru olan Kaya, 1981 yılında İstanbul Fatih’te hukukçu bir ailenin 3. çocuğu olarak dünyaya geldi.

Fatih İlkokulunun ardından da Beyoğlu Anadolu Lisesini (English High School) bitiren Kaya, üniversite sınavlarında derece yaparak, Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü burslu olarak okudu. Kaya, buradan şeref derecesiyle mezun oldu. Kaya, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden de mezun oldu.

İstanbul’da proje mühendisi olarak bir süre çalışan Kaya, Amerika’nın en iyi üniversitelerinden biri olan New York Üniversitesi’nde lisans üstü çalışmalar yaptı.

Kaya, 2009 yılındaki 5. Olağan Kongre ile AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde 2012 yılına kadar "Genel Başkan Danışmanlığı" görevini üstlenen Kaya, 2012’deki kongrenin ardından, AK Parti İstanbul tanıtım ve medyadan sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Kaya, AK Parti İstanbul il teşkilatının sosyal medya yapılanmasına ve İstanbul’un 39 ilçesinde ekipler oluşturulmasına ve 3 kademe sosyal medya eğitimlerinin başlamasına öncülük etti. Kaya, bu dönemde İstanbul Kültür ve Sanat Politikaları Komisyon Başkanlığı yaptı.

Kaya, 2014 yerel seçimleri Seçim Koordinasyon Merkezi Tanıtım Medya Sorumlusu ve 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde "Erdoğan İstanbul" seçim ofisi tanıtım ve medya sorumlusu olarak görev yaptı.

5. Olağan Kongre ile AK Parti MKYK üyeliğine seçilen Kaya, bu dönem AK Parti Ar-Ge'den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

1 Kasım 2015'teki genel seçimde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak Meclis'e giren Kaya, 25 Kasım 2015 tarihli MYK değişikliği ile AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Çocuk Psikiyatristi Uzmanı Dr. İlyas Kaya ile evli olan Kaya'nın Ahmet Akif ve Ayşe Zeynep adında iki çocuğu bulunuyor.

Kaya, çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca biliyor.

fatma betül sayan kaya
Yorum (2)
Frankie Bellevan
Hayırlı olsun. Başarılar dileriz , Başarılı olmasını isteriz...
7
Cevapla
postenflamatuar
Meslektaşımıza başarılar dileriz. Allah yardımcısı olsun.
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir