Medimagazin logo

Hekimlerin askerlik süresi uzayacak mı?

Bir okuyucumuzun ısrarla hatırlatması nedeniye 1 hafta önce yayınlanan haberi sizlerle paylaşıyoruz.
Hekimlerin askerlik süresi uzayacak mı?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hükümetin uzun süredir gündeminde bulunan askerlik süresinin kısaltılmasıyla ilgili çalışmada sona gelindi. Meclis gündemine gelecek çalışmayla, askerliğin önce 12 aya ardındanda 9 aya düşürüleceği belirtiliyor. Üniv. mezunları için, 6 aylık olan askerlik süresinin 4 aya düşürülmesi ihtimali var.


Yapılan çalışmaya göre askerlik öncelikle 12 aya ardından 9 aya düşürülecek. Yedek subaylık süresi ise 15 aydan 18 aya çıkartılacak. Askerlik süresinin kısaltılmasına yönelik düzenleme Meclis gündemine getiriliyor. AK Parti kurmaylarından alınan bilgilere göre askerlik öncelikle 12 aya ardından 9 aya düşürülecek. 12 aya indirilmesinin kısa sürede gerçekleşeceği 9 ayın ise 2-3 yıl içinde hayata geçebileceği dile getirildi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, askerlik süresinin düşürülmesine yönelik teknik çalışmaların sürdürüldüğünü açıklamıştı. Bozdağ’ın bu açıklaması askerlik süresinin kısalmasını bekleyen binlerce genci ümitlendirmişti.

TSK TEKLİF ETMİŞTİ

Genelkurmay Başkanlığı, seçimlerden önce askerlik süresinin 9 aya indirilmesini öngören teklifi hükümete sunmuştu. TSK’nın önerisine göre üniversitemezunları ve ilkokulmezunları 9 ay askerlik yapacaktı. Ancak, hükümet bu öneriye sıcak bakmadı. Askerlik süresinin 12 ay ardından 9 aya düşürülmesine ilişkin çalışma yapılması istendi. Üniversite mezunları için ise 6 aylık olan askerlik süresinin 4 aya düşürülmesi talep edildi.

YEDEK SUBAYLIK UZAYACAK

Yeni düzenlemeye göre yedek subaylık süresi 15 aydan 18 aya çıkartılacak. Genelkurmay’ın “15 ay kısa. Yedek subaylardan yeterince yararlanamıyoruz” önerisi hükümet tarafından olumlu bulundu.SÖZLEŞMELİ ER İHTİYACI AZALTACAK

Hükümet, 50 bin sözleşmeli er alınmasına yönelik düzenleme yaptı. 50 bin sözleşmeli er alınmasının ardından TSK’nın asker ihtiyacının azalacağına dikkat çekiliyor. Sınır polisi uygulamasının devreye girmesi ile birlikte sınırlardaki askerler de geri çekilecek. Bu da askerlik süresinin kısaltılmasının işareti olarak görülüyor.

Bedelli düşünülmüyor

Hükümet ile Genelkurmay bedelli askerlik uygulamasını ise düşünmediği ileri sürülüyor. Kamuoyunda büyük beklenti oluşmasına rağmen, bedelli askerlik uygulamasına sıcak bakılmıyor. Askerlik süresinin kısaltılması ile bedelli askerliğe ihtiyaç kalmayacağı da hesaplanıyor.

hekimlere
askerlik
süresi
uzayacak
mı?
Yorum (16)
neriz
etimizle budumuzla emrindeyiz askerimizin... 18 ay yetmez 24 veya 26 ay olmalı. Zira orduyu kurarken bize çok güvendiler, onları yüzüstü bırakmamalıyız... bu dünyada doktordan daha kerizi, daha tüyü yolunası kazı ve semer vuran vurana daha eşeği varsa biri çıkıp bana göstersin allaşkına!!!!!
0
Cevapla
onur yılmaz
doktorlara bir tek 18 ay komando olarak askerlik yaptırmadıkları kalmıştı. onu da yaptırsınlar tam olsun. bu kadar doktor düşmanlığı olmaz
0
Cevapla
oruç mete şahin
genel kurmayın yararlanamadıgını düşündüğü insan dışı bir yaratık olan biz doktorlardan sağlık bakanı uzun bir eğitim sonrası ilk atamada-uzmanlık atamasında- hadi bir de yan dal yaptıysan ondada ZORUNLU HİZMET ADI ALTINDAN İLİĞİNE KADAR YARARLANIYOR BİRDE 18 AY NE OLACAK ZATEN İNSAN DEĞİLİZ YARATIGIZ ONLAR ÇALSIN ÖMRÜMÜZDEN BU YAPILAN ZULÜMDÜR YAZIKLAR OLSUN..HERKES BİZİM GİBİ ÇALIŞSA BU ÜLKE İÇİN İÇİM YANMAYACAK..HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ..
0
Cevapla
My
Vurun kâhpeye (!)
0
Cevapla
adnan öbek
Herkes mesleğini maaş karşılığı icra etmek zorundadır.. Cerrah, ameliyatı bizzat kendisi yapar, müstahdeme yaptırmaz.. Subaylar da operasyonları bizzat kendileri yapmalı , bu işin müstahdemi olan erlere yaptırmamalı... Askerlik yapana devlet para vermeli.. Gönüllülük esas olmalı ve bu işi yapan maaşını almalı. İstekli çıkmazsa özel güvenlik şirketlerinden hizmet satın alınmalı.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir