Medimagazin logo

'Hekimlere artık bunu yapmayın'

Doktor ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı Türk Tabipler Birliği ve Türk Psikiyatri Derneği ortak bir açıklama yaparak sağlık çalışanlarına şiddeti eleştirdi. Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi;
'Hekimlere artık bunu yapmayın'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Son 10 gün içinde ülkemizin çeşitli yerlerinde görevlerini yapan dört ruh sağlığı ve hastalıkları hekimi saldırıya uğramıştır. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli olan hekimler Bayram Yıldız ve Mustafa Reyhancan, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda görevli olan doktor Fatih Taştan ve Nusaybin Devlet Hastanesi’nden doktor Eren Abatan son yıllarda sayısı gittikçe artan hekime ve sağlık çalışanına yönelik şiddete maruz kalmışlardır.

Şiddet toplumsal hayatımızın en önemli olumsuzluklarından birisidir. Hekime yönelik şiddet, toplumsal şiddetin bir yansıması olmakla birlikte bazı özellikleri nedeniyle farklı bir önemi hak eder. Hekimlik yüzyıllardır insanların sağlığını korumaya, hastalıklarını iyileştirmeye kendisini adamış bir meslektir. Bu anlamda, başka hiçbir meslekte olmadığı kadar, hekimin hastası ile özel bir ilişkisi vardır. Bu ilişki bilgi ve zanaat kadar saygı, sevgi ve şefkate de dayalıdır.

HEKİM HASTA İLİŞKİSİ BOZULUYOR

Son yıllarda, dünyadaki uygulamalara koşut olarak gelişen sağlık politikaları ve bu politikalara bazı uygulayıcı ve yöneticilerin olumsuz katkıları ile hekim ve hasta ilişkisi gittikçe bozulmaya başlamıştır. Sağlık sistemi ile ilgili tüm olumsuzluklar hekimin ve sağlık çalışanlarının üzerine yıkılmış, sağlık çalışanlarının emeği değersizleştirilmiştir. Hekimin saygınlığını yitirmesine yol açan bir yönetim biçimi ve yönetici modeli oluşturulmuştur. Bu yanlışlara bir an önce son verilmeli, hekimlik değerleri onarılmalıdır. Şiddete ‘model’ olunmamalıdır.
 
Şiddet toplumun birçok alanına sızmıştır ancak toplumsal ilişkinin en özel alanlarından biri olan sağlıklı olma ve hastalıklardan korunma gibi bir alana şiddetin girmesi kabul edilemez. Sağlık çalışanına yönelmiş olan şiddet toplumsal ilişkilerin bu en korunaklı olması gereken alanına yönelmiş şiddettir ve bu şiddetin daha ötesi yoktur. Burası şiddetin ulaşabileceği en üst noktadır. Bu nedenle eğer bir toplumda şiddet sağlık çalışanına da yöneldiyse, o toplumun şiddete teslim olduğunu kabul etmek gerekir. Bir anlamda, hekime yönelik şiddet halka yönelik şiddettir.
 
Son olarak; Kayseri, Gaziantep ve Nusaybin’de saldırıya uğrayan ve daha önce çeşitli saldırılara maruz kalmış olan tüm üyelerimizin, meslektaşlarımızın, hekim ve sağlıkçıların yanında yer alacağımızı ve her türlü zorluklarında onlara destek olacağımızı tekrar vurgularız.
 
Şiddet sonuçlanıncaya kadar tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının kararlılık içinde çalışacağına eminiz.
 
Yöneticilere yeniden seslenmek istiyoruz; sağlık alanını ticari bir aygıt gibi görmeyi, halk ile sağlık çalışanlarını karşı karşıya getirmeyi ve hekimleri hedef göstermeyi bırakın.  Unutmayın, hekim hepimize gerekli…

'hekimlere
artık
bunu
yapmayın'
Yorum (2)
hasbi tembeler
inceldiği yerden kopar.ne yalvarıyoruz ki ? hiç mi ağırınıza gitmiyor saldırmayın demek..halkın ki sağlığına kavuşmuşların bile çoğunluğunun etekleri zil çalıyor şiddet haberi aldıkça
0
Cevapla
ırgat
poliklinikte hasta yakını bana buraya yazamayacağım kadar iğrenç küfürü edip gitti ve birde kaymakamlığa şikayet etti..beyaz kod verdik...ama yinede 3 ay sonra sanık sıfatıyla mahkeneye çıkacağım..madur olan ben, sanık olan ben... varlığım türk varlığına armağan olsun..DEĞİL Mİ!!!... nah!!!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir