Medimagazin logo

Hastanelerde mobbing poliklinikleri kurulsun önerisi

Mobbingle Mücadele Derneği Başkanı Hüseyin Gün, 'Mağdurların cesur olması ve durumu kabullenmeden gerekli işlemleri yapmaları gerektiğini söyledi.
Hastanelerde mobbing poliklinikleri kurulsun önerisi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Çalışanlarına Yönelik Artan Şiddet Olaylarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar başkanlığında toplanarak, Mobbingle Mücadele Derneği temsilcilerini dinledi.

Dernek Başkanı Hüseyin Gün, mobbingin, ''bir iş yerinde hedef seçilen bir çalışana, asıl maksat gizlenerek, bir kişi ya da bir grup tarafından insan onuru ile bağdaşmayan eylem, işlemlerle sürekli, sistematik olarak belirli bir süre hukuk ve etik dışı yollarla yapılan ve mağdurun psikolojik, ekonomik veya sosyal statüsünde olumsuzluklar meydana getiren uygulamaların bütünü'' olduğunu ifade etti.

Bu uygulamaların; dışlama, bağırma, iş vermeme, görmezden gelme gibi çeşitli yöntemler olabileceğini; sağlık çalışanlarının da zaman zaman bu uygulamalara maruz kaldığı dile getiren Gün, ''Mağdurların cesur olması, mobbingi şikayet edebilmeleri, başlarına gelenlerden dolayı kendilerini suçlamamaları ve durumu kabullenmeden gerekli işlemleri yapmaları gerekir'' dedi.

Gün, sağlık çalışanlarının mobbing farkındalık eğitimine tabi tutulmalarını, geçici görevlendirmelerin bir disiplin aracı olarak kullanılmamasını, mobbing şikayet hattının kurulmasını, hastanelerde mobbing polikliniklerinin kurulmasını ve iş güvenliğine ilişkin mevzuatta mobbinge ilişkin düzenlemelerin getirilmesini önerdi.

Komisyon Başkanı Ünüvar da mobbingin genelde göz ardı edildiğini ancak çok önemli bir konu olduğunu söyledi.

hastanelerde
mobbing
poliklinikleri
kurulsun
önerisi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir