Medimagazin logo

Hastanedeki performans uygulaması, bütçeyi sarsıyor

Hükümetin aldığı zam kararları vatandaşın moralini bozarken, zamların en önemli nedenlerinden birinin de sağlık giderlerindeki artış olduğu ortaya çıktı. Sağlık giderlerini artıran en önemli unsur ise devlet hastanelerinde uygulanan ‘performans’ sisteminin etkisiyle artan tedavi giderleri oldu
Kaynak: HÜRRİYET
Hastanedeki performans uygulaması, bütçeyi sarsıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

2012 yılı bütçesinde 44.4 milyar olarak öngörülen toplam sağlık giderlerinin yıl sonunu öngörülenin 6 milyar üzerinde kapatacağı ortaya çıktı. Seneyi 44.4 milyar liralık sağlık gideriyle kapatmayı planlayan ekonomi yönetimi, gider rakamının 50.2 milyar liraya ulaşmasıyla önlem arayışına girdi.

Edinilen bilgiye göre sağlık giderlerindeki sapmanın en önemli nedeni ‘tedavi giderlerindeki’ olağanüstü artıştan kaynaklandı. Bütçede 24 milyar olarak öngörülen tedavi giderlerinin, yılsonunda 30.8 milyar liraya ulaşacağı tahmin edildi.

DEVLETİN ‘PERFORMANSI’ ARTTI

Tedavi giderlerinin detaylarına bakıldığında ise en büyük artışın devlet hastanelerinde olması dikkat çekti. Yılbaşında 13.7 milyar olarak öngörülen devlet hastaneleri tedavi giderlerinin, yıl sonunda 4.1 milyarlık sapmayla 17.8 milyara yaklaşacağı hesaplandı.

“DOKTORA GEREKSİZ GİDİYORUZ”

2002 yılında Türkiye’de bir kişinin bir yıl içinde hekime gitme sayısı 3 iken; rakam 2011 yılı itibariyle 7.7’ye ulaştı. Bir ekonomi bürokratı, OECD ülkelerinde bir yıl içinde hekime başvuru sayısının 6.5 olduğuna dikkat çekti. Aynı bürokrat, “Ama unutmayın OECD ülkelerinde 65 yaş üstü kişi sayısının nüfusa oranı yüzde 15-16. Türkiye’de ise yüzde 7. Yani genç bir nüfusumuz var. Ama doktora gitme sıklığımız onlardan yüksek. Demek ki biz doktora gereksiz gidiyoruz." şeklinde konuştu.

performans uygualaması
performans yönetmeliği
sağlık harcamaları
Yorum (62)
cemil turan
tabi tabi bununda sorumlusu hekimler.hekimler birbirlerini tedavi ederek mi performans puanı yapıyor.
0
Cevapla
k.a
kamu hastanelerin faturasını kontrol etmeyen sgk buna cevap verir sanrım.
0
Cevapla
mustafa
bence yine doktor maaşlarını ek ödemelerini azaltmanın yollarını arıyorlar
0
Cevapla
dr.t
gülüyorum. ne bekleniyordu acaba. doktor bedavaya çalıştırılacak, havuç-sopa sistemiyle terbiye edilecek, vatandaş doktor dövecek, ama herşey güllük gülistanlık olacak. 3-5 milyar bütçe şişmiş. yahu doktorun en baştan hakkını versen, gururunu kırmasan tam tersi olur bütçe çok daha aşağı iner, vatandaş yine memnun olur hatta çok daha da memnun olurdu. kimlere kaldık.
0
Cevapla
volkan
Durmak yok sağlık çalışanlarını vatandaşa hedef göstermeye devam!!!!!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir