Medimagazin logo

Hastanede ırkçı şiddet iddiası

Şanlıurfa’da 27 yaşındaki Halime Erkut doğum sırasında hemşire ve ebeler tarafından dövüldüğünü iddia etti. Erkut, Kürt olduğu için doğumhanede kendisine tokat atıldığını ve sağ işaret parmağının kırıldığını söyledi.
Kaynak: ntvmsnbc ve Ajanslar
Hastanede ırkçı şiddet iddiası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Şanlıurfa merkeze bağlı Çiçekli Köyü'nde yaşayan 5'inci çocuğuna hamile Halime Erkut, doğum sancılarının artması üzerine çiftçilik yapan eşi 41 yaşındaki Ali Erkut tarafından 19 Aralık günü Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'ne getirildi. Doğumhaneye alınan kadın, 'Berfin' adını verdikleri bir kız bebek dünyaya getirdi. Ancak Halime Erkut hastaneden çıktıktan sonra, doğum sırasında hemşire ve ebeler tarafından dövüldüğünü ve bir parmağının bu nedenle kırıldığını iddia ederek eşi Ali Erkut ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulundu.

 

'TOKAT VURUP MASADAN ATTILAR'
Bugün eşi ile birlikte yeniden hastaneye getirilen ve başından geçenleri anlatan Halime Erkut, şunları söyledi:
"Ben doğum sırasında ölme noktasına gelmiştim. Bana hemşireler kötü sözler söyleyip hakaret etti. Beni 'siz Kürtler çok pissiniz' diye aşağıladılar. Tokat vurdular ve sonra beni o halimle masadan attılar. Acıdan bağırmaya başlayınca parmaklarımı sıkıca tuttular ve işaret parmağımın kırılmasına neden oldular"

 

'BU ŞAKAYSA, CİDDİ OLAN NEDİR'
Doğuma getirdiği eşini 24 saat boyunca hiç görmediğini söyleyen Ali Erkut da, daha sonra gördüğü eşinin kendisine, parmağının kırıldığını söylediğini belirterek şöyle dedi:
"Ben de eşimin parmağının neden kırlığını sormaya gidince, hemşireler bana şaka yaptıklarını ve olayın kazayla meydana geldiğini söyledi. Tokat atmak şaka, Kürt olduğumuz için hakarete maruz kalmak şaka, parmak kırılması şaka, peki ciddi olan nedir? Yaşadıklarımızın içerisinde en çok reva görülen ayrımcılık bize dokundu. Eşimin doğum sırasında darp edilmesine yol açanlardan şikâyetçi olduk."

 

Hastane yönetimi iddialarla ilgili soruşturma başlattı.

doğum
yapan
kadına
ırkçı
şiddet
iddiası
Yorum (9)
dryaman
Kürtlerin içindeki koyu faşist ırkçılığı bilen bu olayı daha iyi anlar. Şiddet doğru olabilir ama kürt olduğumuz için şiddet yapıldı demek sadece adamların bakışını gösteriyor. Adamların ben kürdüm egosu var, yılların pohpohlanması, isyanla avantajlı vatandaş durumuna gelmesi var. Vergi yok, elektrik su faturası yok, herşey avanta. Kürt asla vermez,hesap ödemez, hep talep eder. Yahudiler bile bukadar ayrıcalıklı bir ırk olduklarını düşünmez. Burdada tipik faşist kürt ırkçılığını görüyoruz. Araştırılsın ırkçı olanın hastane personeli değil vatandaşın olduğu ortaya çıkar. Yani kürt ırkçısı bir kişi hastaneye gitmiş ve kendine yapılan her kötü muameleyi kürt olduğuna yormuştur.
0
Cevapla
s.a
hemşirelerin yaptığı ırkçılığı yorumlarıyla destekleyen doktorların da olması ne acı.
0
Cevapla
Fatih tas
Sayın Dr yaman bey sacmalamissiniz.darp edilen kurt ,asagilanan kurt ama yine de kürtlere ırkçı diyorsunuz.Adıyaman'da sana veya Türklere en ufak bir hakaret yapılmış mı
0
Cevapla
op.dr
türk askerlerine ve türk vatandaşlarına yapılan terör ve saldırıları hangi kürt ilinde kınayan yürüyüş ve eylemler yapıldı bu güne kadar ben hatırlamıyorum.tabiki bu ülkede toplam nüfusu 15 milyonu geçen kürtlerin tamamı terör eylemi yapacak değil ya.onlar adına yapılan saldırıları kınamamak ve karşı olmamak bence ırkçı bir ayrışmanın sonucudur.bundan da saldırılara ve katliamlara karşı dur(a)mayan kürt halkının tamamı sorumludur.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
arkadaşlar ben şanlıurfa gibi peygamberler diyarı olarak bilinen ama ne yazık ki sağlık çalışanlarına en fazla şiddet uygulanan bir kentte,hele hele sayın sağlık bakanının,sayın faruk çelik'in ve sayın mehdi eker'in yani 3 bakanın daha 1 hafta bile olmadan bir düğün münasebeti ile orada bulunduğu,sağlık bakanımızın sarı gelin türküsünü(itiraf edeyim tiz seslerde kendisi epeyce zorlandı)sayın mehdi eker ile sayın faruk çelik'in in ise kürtçe türkü söylediği bir ortamda,ırkçılık yapmaya cesaret edebilecek bir allahın kulu olabileceğini hiç sanmam,aklımın köşesinden bile geçmez.yani gerçekten ırkçı bir şahıs bile olsa yapmaz.aklıyla zoru olması lazım.doğum yapan halime hanım'ın doğum sırasında çektiği sıkıntılar nedeniyle olayı çarpıtarak,eşi ali erkut bey'e aktardığı ve bu noktada eşinin fevri bir davranış sergilediğini ve ebe/hemşire arkadaşları şikayet edecek kadar olayı abartarak çalışan arkadaşlarımıza haksızlık yapıldığını düşünüyorum.halime hanım ın kırılan parmağıda kolay bir eylem olmayan doğum esnasında travmatik(elbette doğum travması değil) bir nedenle veya masadan düştüğünde meydana gelmiş olabilir.bence ali erkut bey sağlıklı bir şekilde çocuğunun doğumunu gerçekleştiren ebe/hemşire arkadaşlara teşekkür etmeliydi.ayıp etmiş.41 yaşında yani ülkede yıllardan beri yaşanan olaylara vakıf birisi olarak kürt oldukları için bunların kendilerine yapıldığını söylemesini de doğrusu yadırgadım.amacını da anlamakta zorlandım.gerçek niyetini allah bilir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir