Medimagazin logo

Hastaların insan haklarını, 'Hasta Konseyi' savunacak

Hastaları insan hakları temelinde savunacak ''Hasta Konseyi'' uygulaması, Türkiye'de ilk kez Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde hayata geçirildi.
Kaynak: MEMURLAR.NET
Hastaların insan haklarını, 'Hasta Konseyi' savunacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği (RUSİHAK) tarafından gerçekleştirilen çalışma kapsamında kurulan ''Hasta Konseyi'' ile Türkiye'de hastalar ilk kez hastane kararlarında söz sahibi olacak.

RUSİHAK, Hollanda Meerkanten Hastanesi Hasta Konseyi ve İstanbul Şizofreni Derneği ortaklığıyla Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde yürütülen projeyle, hastanede hizmet alan psikiyatrik teşhisli bireylerin hastanedeki karar mekanizmalarına katılımı hedefleniyor. Hollanda'da toplam 2 bin 200 hasta konseyinin oluşturduğu şemsiye kuruluş olan Loc Zeggenschap in Zorg'tan özel eğitim alan Bakırköy Hasta Konseyi üyeleri, edindikleri bilgi ve deneyimi Türkiye'ye taşıdı.

''Şikayet ederek değil, iyi niyet ile çözüm önerilerine katkı sağlamak, katılımcı bir süreç ile gerekli tüm iyileştirmeleri birlikte yapmak'' hedefiyle kurulan konsey, hastane yönetimiyle işbirliği içinde çalışacak.

Konsey, bireylerin hastanede yaşadıkları günlük sorunlara çözüm önerileri geliştiriyor, bu önerileri hastane yönetimine sunarak karar mekanizmalarına katılıyor. Konsey, hastanedeki hastalarla mülakat yoluyla elde ettiği bilgilerle, yapısal sorunları tespit ediyor ve çözüm yolları üretiyor. Böylelikle hastalar yaşadıkları sorunlara bizzat çözüm getirirken, kendi yaşantılarını ilgilendiren konularda da söz sahibi oluyor.

Açıklamada, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Erhan Kurt'un, ''Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar. İlk olarak hastanemizde başlayan bu çalışmanın diğer ruh sağlığı hastanelerinde de yaygınlaşması gerekiyor'' görüşlerine yer verildi.

hastaların
insan
haklarını
'hasta
konseyi'
savunacak
Yorum (1)
Dr. M.K.
Hastaların haklarını hasta yakınları şiddet ile sağlıyor zaten! Öncelikle bu tarz insanların ruh sağlıkları hakkında incelemeler yapmalı...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir