Medimagazin logo

Halk Tam Günü, hekimler de dolgun maaşı hak ediyorlar

Kaynak: HABERTÜRK - ALİ TEZEL
Halk Tam Günü, hekimler de dolgun maaşı hak ediyorlar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tam Günden Halk Memnun

 

Son günlerde hekimlerin TAM GÜN Yasası’nın uygulanmaya başlamasından sonra muayenelerin azaldığı, ameliyatların durduğu gibi haberler uçuşmaya başladı. Buna karşın da Sağlık Bakanı TAM GÜN’de geriye dönüş yok restini de çekti. Biz de baktık, TAM GÜN gerek devlet hastanelerinde gerekse Üniversite Hastanelerinde uygulanmaya başlandı ama rakamlarda düşme görünmüyor, aksine artış var.

 

***Sağlık Bakanı 650 hekimin muayenesi var diyor

Sağlık Bakanımız, Üniversite hastanelerinde 10 bin hekim öğretim üyesi var bunlardan sadece 650 kadarının muayenehanesi var diyor. Sanırım yakında 650 sayısı da daha da aşağılara düşer.

 

***Üniversite’de TAM GÜN

Daha önce kamu hastanelerinde başlatılan TAM GÜN, Danıştay kararları ve sonrasında yapılan bir takım düzenlemeler ile 1 Ağustos 2011 günü uygulanmaya başlandı. Bu uygulamaya göre muayenehanesi olan üniversite öğretim üyeleri ne kendi hastanelerinde ne anlaşma yaptıkları diğer özel hastanelerde hasta bakamayacaklar, ameliyat yapamayacaklar sadece öğrencilerin eğitimi ile ilgilenecekler. Aslında, sağlıkta var olan piyasalaşmanın ilkel boyutu, muayenehaneler ile başlamıştı.

 

Hastalar muayenehanelerden geçmeden, hastaneye yatırılamıyor, bıçak parası ödenmeden ameliyata alınmıyor, hatta ameliyat sonrası dikişlerin alınması için de muayenehane adres gösteriliyordu. Hekimlik ahlakına yakışmayan bu durumu maalesef yıllar boyunca süre geldi, Tabip Odaları da bu duruma seyirci kaldılar ve çözüm arayışına girmediler.

 

***Çözümü TAM GÜN buldu

TAM GÜN ile hekimlerin kendi aralarında ve mesleki kuruluşları ile çözüm bulamadıkları, hastaların muayenehaneden geçmeden hastanede tedavi edilememesi anlayışına bıçak gibi çözüm getirdi. Tek başına muayenehane ile para kazanacaksan git muayenehanede çalış ama artık hastanede iş yapamazsın denmeye başlandı. Yani, muayenehanen yoksa işte poliklinik işte muayenehane dilediğin gibi çalış, performansına göre para al, muayenehanen varsa hastanede poliklinikte yapamazsın, ameliyatta dendi.

 

Kaç gündür annem dolayısıyla hastanelerdeyim hem de 24 saat, binlerce hasta ve yakını ile konuştum içlerinden bir tanesi bile TAM GÜNÜ şikayet etmedi, hemen hepsi Allah razı olsun bizi muayenehaneden kurtardılar diye hükümete dua ediyorlar. Hatta, yüze yakın hekim ise samimi görüşmeler yaptım sadece 3-4’ü TAM GÜNÜ eleştirdi, geri kalan 96’ı TAM GÜNÜ sistem olarak doğru buldu.

 

***TAM GÜNÜN eksiği sağlıkçılara ücretler

Görüştüğüm hekimlerden TAM GÜNÜ beğenenlerin ise eleştirisi var ve bana göre de haklılar. Diyorlar ki, liselerden en iyi derece ile mezun olduk, en üst sıralardan üniversiteye girdik, 6-7 yıl çok zorlu Tıp eğitimden geçtik. Yetmedi gece gündüz TUS çalıştık, üstüne 4-5 yıl uzmanlık eğitimi aldık. Yaş geldi 35’e ve uzman olarak işe başladık, 3-4 bin lira maaşımız var. Performansı tavana çıkarsak bile 6-7 bin liraya ulaşamayız ve bu performansla 2-3 yıl çalışsak ölürüz. Bu arada güncel yeniliklerden haberdar olmak için yine okumaya-araştırmaya devam ediyoruz, ölünceye kadar de etmek zorundayız. 35 yaşında uzmanım, evim yok, orta düzey bir arabam var. Bu kazanç ile ne zaman ev alacağım belli değil, çocuğumu iyi bir eğitim verebilmek için maddiyata ihtiyacım var, gelecekten korkuyorum. İşte bu durumda hekimlere hak vermemek elde değil. TAM GÜNE evet ama hekimlere de hak ettikleri rakamları vermemiz şart.

Halk TAM GÜNÜ, hekimler de dolgun maaşı hak ediyorlar.

 

 

***Tablolar iş yavaşlamadı diyor

Tablolara baktığımızda 2008-2009-2010 ve 2011 yılının ilk beş ayına baktığımızda gerek muayene ve gerekse de işlemlerde azalış değil artış olduğu açık. Sağlık Bakanı haklı, iş azalmıyor ama muayenehanesi olup de eski düzenin devamını isteyenler, sistemi tıkamaya çalışıyorlar.

 

halk
tam
günü
hekimler
de
dolgun
maaşı
hak
ediyorlar
Yorum (35)
taner gündoğdu
BU İŞİN İÇ YÜZÜ TAM ARAŞTIRILMADAN YAZILMIŞ BİR YAZI. GERÇEK SAPTIRILMIŞ. YANLIŞ YÖNLENDİRME YAPILIYOR. BİZ HEKİM CAMİASI İÇİNDE YAŞIYOR VE HALKINDA NE DURUMDA OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ. BU YAZILARI YAZAN ACABA İNANARAK MI YAZIYOR?YOKSA ART NİYETMİ VAR? LÜTFEN TÜM HEKİM CAMİASINI İÇEREN GÜZEL TARAFSIZ BİR ANKET YAPILSIN. BİZİ DE HALKIDA BİZDEN DAHA İYİ BİLEN OLAMAZ. ÇIKAR GERÇEKLER ORTAYA. BU YAZILARLA KAMUOYU YANLIŞ YÖNLENDİRİLİYOR.
0
Cevapla
BEŞTENSONRABOŞTAGEZDİYORLAR
ALİ TEZEL YAZISININ 4. PARAGRAFINDA BANA VE NİCE HEKİME İFTİRA ATMAKTADIR.."muayehaneden geçmeden hasta yatırılmazdı" DEMEKTEDİR..20 YILDIR ASLA BÖYLE BİRŞEY YAPMADIĞIM GİBİ,HASTANEDE YAPTIĞIM AMELİYATLARIN ÇOĞU MUAYENAHEMİ DEĞİL,ADIMI BİLE BİLMEZ..TABİİ Kİ,BAŞIMIZA GELECEKLERDEN KORKTUĞUMUZ İÇİN ADIMIZI YERİMİZİ TAM YAZAMIYORUZ BURAYA,AMA ALİ TEZEL BANA ULAŞABİLİR BEN DE ONA VERİRİM HASTA ADRESLERİNİ..BEN MECBURMUYUM HER İFTİRAYA MARUZ KALDIĞIMDA YIRTINMAYA "ben masumum diye"..ZATEN,TAM GÜN GEREKÇESİNİ,BÖYLE ÇÜRÜK ZEMİNE OTURTUP ESAS AMACI GİZLEDİKLERİ İÇİN,PROBLEMİ ANLATAMIYORUZ İNSANLARA..AMA,ZİHNİ AÇIK VE ZEKİ SANDIĞIMIZ İNSANLARDAN DA,YALAN VE İFTİRA DOLU GEREKÇELER OKUYUNCA,EL İNSAF ARTIK..
0
Cevapla
global bütçe
yıl içinde sgk'dan tahsil edilebilecek maksimum ücret belli,döner sermayeler artan hizmet hacmine göre az performans ödemesi yapıyor,doğal olarakta hekim daha fazla çalışarak dengelemeye çalışıyor fakat hekimin halen öğrenemediği çok çalışarak yan odada çalışan hekimin performansından aldığı gerçeği
0
Cevapla
ali kara
Bence çok güzel yazılmış bir yazı.Belki değeri şimdi anlaşılmasada 2-3 yıl içinde tam günün ne kadar doğru bir uygulama olduğu anlaşılacak.Artık hastalar muayenehaneye mahkum olmayacak.Hekimlerde üç kuruş daha fazla kazanayım diye etik dışı işler yapmayacak.Şu an %95 hekim kesimi ve dahası diğer sağlıkçılar memnun.Ortada kriz falan olduğu yok.Gidenler arkadan gelenlerin önünü açıyor.
0
Cevapla
FT
Kesinlikle doğru. Kamu da çalışanlar sadece kamu için çalışmalı ve kamudaki konumunu özel ticarethanesi gibi kullanmamalı. Ancak hekimlerin özlük hakları mutlaka düzeltilmeli. (performans sistemi bir özlük hakkı değildir) Eğer bu düzeltilmezse, tezgah altından bıçak parası sistemine geri dönülür ve bu mubah kabul edilir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir