Medimagazin logo

Hakaret ettiği doktor ilk müdaheleyi yaptı!

Eskişehir'de görülen davanın son duruşmasında, aldığı cezayı duyunca bayılan sanığa hakaret ettiği doktor ilk müdahaleyi yaptı
Hakaret ettiği doktor ilk müdaheleyi yaptı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Eskişehir'de görülen davanın son duruşmasında, aldığı cezayı duyunca bayılan sanığa hakaret ettiği doktor müdahale etti

İddiaya göre, Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesinde meydana gelen olayda, şeker hastası Erkan Yılmaz (54), "sıra bekleme" meselesi nedeniyle önce sekreteryadaki Alp Arslan Kocabıyık ile daha sona gürültüler üzerine gelen doktor Bengür Taşkıran ile tartıştı. Tartışmada Yılmaz'ın görevli Kocabıyık ve doktor Taşkıran'a hakaret etmesi üzerine olay yargıya intikal etti.

Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına,  müştekiler Kocabıyık ve Taşkıran ile sanık Yılmaz ve taraf avukatları katıldı.

Sanık Erkan Yılmaz, savunmasında, şeker hastası olduğunu belirterek, olay tarihinde ne söylediğini hatırlamadığını öne sürerek, "Öyle bir şey söylemişsem de huzurlarınızda kendilerinden özür diliyorum. Yanımda kimse olup olmadığını hatırlayamıyorum. Oğlum, arabayı kullandı. Beni hastaneye, o götürdü ancak hastanenin içinde bana refakat etti mi etmedi mi hatırlayamıyorum" diye konuştu.

Doktor Bengür Taşkıran da ifadesinde, hasta muayene ederken yoğun gürültüler üzerine odasından çıktığını söyledi.

Erkan Yılmaz'ın küfür ettiğini belirten Taşkıran, "Sanık, 'getirin o doktoru' diyerek bana hitaben ve heyet olarak arkadaşıma da çirkin küfürler ediyordu. Öyle ki hastanenin güvenlik elemanı geldiğinde dahi küfürlerine devam etti. Polis çağırmak zorunda kaldık. Küfürleri, tüm koridordaki hasta ve görevliler duydular. Kendisinden şikayetçiyim" diye konuştu.

Alp Arslan Kocabıyık da Erkan Yılmaz'ın muayene talebiyle kendisinin bulunduğu alana geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bana ilk geldiğinde sıra verebileceğimi, kendisinden önce başka hastalar olduğunu söyledim. Ancak 'hayır, ben şimdi muayene olmak istiyorum' diye ısrar etti, bağırmaya başladı. Sonra bağırtılar üzerine doktor hanım geldiğinde bana ve doktor hanıma hitaben küfürler etti. 'Şeker hastasıyım' diyor ancak 4-5 kişi kendisini ancak zabdedebildik. Olayın cereyan ettiği sekreterya, vatandaşların gelip geçtiği, rahatlıkla duyulabilen aleni bir yerdir. Şikayetçiyim, kamu davasına katılmak istiyorum."

Bayılan sanığa ilk müdahale müşteki doktordan

İfadelerin alınmasının ardından hakim Kemal Karanfil tarafından kararın okunduğu sırada sanık Erkan Yılmaz,  cezayı duyunca bayılarak yere yığıldı.

Bu sırada Erkan Yılmaz'ın bayıldığını gören doktor Taşkıran, sanığa ilk müdahaleyi yaptı. Sanık, ilk müdahalenin ardından kendine geldi.

Hakimin açıkladığı karara göre, sanığın, kamu görevlisine yönelik hakaret suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılmasına hükmedildi.

Ancak mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Buna göre, sanık Yılmaz, 5 yıl içinde herhangi bir suç işlerse söz konusu cezayı çekebilecek.

hakaret
ettiği
doktor
ilk
müdaheleyi
yaptı!
Yorum (19)
Ahmet Bozdoğan
Emeğinize sağlık.Ona ve çevresindeki bu haberi duyanlara ders olmuştur.
0
Cevapla
Selvi Özçetin
Mağdur doktorun müdahale etmesi manidar.Doktorlarımız muhakkak ki çok saygıdeğerler. Ancak bildiğim kadarıyla şeker hastalığı bazı durumlarda bilinç ve davranış bozukluklarına yol açabiliyor. Böyle bir durumda ceza sorumluluğu ortadan kalkar. Mahkemece bu yönde bir araştırma yapılıp yapılmadığı belli değil. Ama yapılmadı ise bir eksik incelemenin söz konusu olduğu kanaatindeyim.
0
Cevapla
DR
Selvi Özçetin sanık uluorta aklına gelen her küfrü yaparken bilinç gayet yerinde. Ama cezayı yerken ceza sorumluluğu yok. Aynı küfürler sana yapılsa düşüncen yine aynı olurmu?
0
Cevapla
poyraz
Hastaların nedense sağlık kuruluşlarında bu tavırları göstermesi manidardır.Bu hastalar neden bir bankada,postanede vs yerlerde bu tip tavırları göstermiyorlar.Çünki art niyetli geliyorlar.Olay çıkarmak için geliyorlar.Sen hem doktora muhtaçsın hemde tavır yapıyorsun.O zaman hiç gitme.Bize düşen görevde bu hastaları mahkemeye verip mahkum etmek.
0
Cevapla
Ahmet Bozdoğan
Olaya Selvi hanımın açısından bakıldığında müvekkilinizi böyle savunabilirsiniz.Ama o zaman herşeye bir neden bulunabilir.Burada hakim takdir hakkını kullanarak vicdanlı bir karar vermiş,Mahkemeyi-adaleti boş yere uzatmamış,geciktirmemiştir.Herşeyi hukuka uygun yürütmek isterseniz,bizde günde 20 hasta ,o da randevulu, bakmak isteriz(Bir doktorun günde bakabileceği max. hasta sayısıdır).Ayrıca 'Mağdur doktorun müdahale etmesi manidar' demişsiniz.Ne demek istediğinizi tam anlayamadım ama bizim mesleğimiz böyle bir meslek.112 ACİL ambulanslar gittikleri yerde hakaret işitir,şiddet görür ama hastaya tıbbi müdahaleyide yaparlar.Ne halin varsa gör diyemeyiz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir