Medimagazin logo

Güvensiz ilaca, güvenli internet filtresi

Aile ve çocukları sanal ortamın risklerinden korumak amacıyla hayata geçirilen güvenli internet uygulaması, tüketiciye de kalkan oldu. İnternet ortamında pazarlanan gıda, bitkisel ilaç ve diyet ürünleri de artık filtreye tabi tutuluyor.
Kaynak: ELİM KUVEL / ZAMAN
Güvensiz ilaca, güvenli internet filtresi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'güvenilir', Sağlık Bakanlığı'nın ise 'sağlığa uygun' diye onay vermediği ürünlerin reklam ve tanıtımları, güvenli internet paketine konulmuyor. Sadece ilgili bakanlıkların denetiminden geçen ürünlere izin veriliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, sahte bal gibi gıdalar ile sağlığı tehdit eden ilaç ve diyet ürünlerinin yoğun olarak internette pazarlandığına dikkat çekti. Güvenli internette tartışmalı markaların yer almadığını belirten Acarer, "Sağlık ve Tarım bakanlıklarının incelemelerinde temiz çıkan ürünleri pakete koyuyoruz. Güvenli internette güvensiz hiçbir ürüne yer yok." dedi.

BTK Başkanı Tayfun Acarer, son dönemde sıkça tartışılan televizyon ve gazetelerdeki güvensiz ürün furyasının internet boyutunu Zaman'a değerlendirdi. Sahte bal, tavuk etinden sucuk/pastırma, buffalodan kıymalı pide, sağlığa zararlı ilaç ve diyet ürünlerinin yayıncı kuruluşlardan çok internette pazarladığına dikkat çekti. Bu ürünlerin, internet ortamında teşhiri ve pazarlanmasının önlenmesinin insan sağlığı ile tüketicinin korunması açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. BTK Başkanı, tartışmalı markaların reklamlarının güvenli internete giremediğinin bilgisini verdi. Acarer, "Sağlık ve Tarım bakanlıklarının yaptığı incelemeler sonucu temiz çıkan ürünleri güvenli internet paketi içine koyuyoruz. Temiz çıkmayan ürünlerin tanıtımı paket içinde yer almıyor. Güvenli internette, güvensiz hiçbir ürüne yer yok." dedi.

 

güvensiz
ilaca
güvenli
internet
filtresi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir