Medimagazin logo

Güney Kore'de araştırmacılar sağlık değerlerini izleyen e-dövme geliştiriyor

Güney Koreliler, yakın zamanda kendi vücutlarındaki özel dövmeler aracılığıyla potansiyel sağlık sorunlarına karşı otomatik uyarılar alabilir
Kaynak: tr.euronews.com
Güney Kore'de araştırmacılar sağlık değerlerini izleyen e-dövme geliştiriyor
Güney Kore'de araştırmacılar sağlık değerlerini izleyen e-dövme üzerinde çalışıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nde araştırmacılar sıvı metal ve karbon nanotüplerden yapılan elektronik mürekkep üzerinde çalışıyor. Bu dövmeler biyoelektrot olarak işlev görüyor.

Cerrahi işlem gerektirmeden uygulanabilen e-mürekkep, oda sıcaklığında sıvı halde bulunan ve yarı iletken ya da termometrelerde de kullanılan galyumdan üretiliyor. 

Malzeme Bilimi ve Mühendislik Profesörü Steve Park dövmenin deriye uygulandıktan sonra ovarak çıkmadığını belirtiyor. Bu dayanıklılığın yalnızca sıvı metalle mümkün olmadığının altını çiziyor.

Dövmenin kalıcı olması için mürekkep üretiminde platinle donatılan karbon nanotüpler kullanılıyor. Karbon nanotüpler hem elektrik iletimini hem de dövmenin dayanıklılığını sağlıyor.

E-mürekkep hayati verileri gönderebilecek

E-mürekkep, elektrokardiyogram (EKG) ve diğer biyosensörlere bağlanması halinde hastanın kalp atış hızı ve glukoz, laktoz gibi diğer hayati verileri göndererek değer ölçümlerinin monitöre aktarılmasını sağlıyor. 

Ancak araştırmacılar asıl olarak biyosensörleri tamamen devre dışı bırakmayı ve e-mürekkebi kendi kendine yetebilen bir cihaz haline dönüştürmeyi hedefliyor.

Bunun için mürekkebe çip yerleştirmeyi planladıklarını belirten proje lideri Park, "Gelecekte mürekkebe yerleştirilen kablosuz bir çip sayesinde bağlanmayı umuyoruz. Çipi kullanarak vücudumuz ve dış cihazlar arasında iletişim kurabilir, sinyal gönderip alabiliriz" diye açıklıyor.

Okuma monitörleri her mekana yerleştirilebiliyor. Örneğin, bu monitörleri çipli dövmesi olan hastanın evinde  bulundurmak ve sağlık verilerini okumak mümkün olabilecek.

dovme
saglik sorunlari
edovme
guney kore
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir