Medimagazin logo

Gribin mevsimi değişti, aşı için en ideal dönem Aralık

Küresel ısınma nedeniyle Türkiye’de gribin zirve yaptığı dönemin Kasım ayından Ocak ayına ötelendiğini belirten GSK Gelişmekte olan Ülkeler Aşı Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. Selim Badur, “Grip aşısında en ideal dönem artık Aralık ayı. Hatta Mayıs ayına kadar aşı yaptırabilirsiniz” dedi.
Gribin mevsimi değişti, aşı için en ideal dönem Aralık
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Havaların soğumasıyla yaşanan sıcaklık değişimleri gribe davetiye çıkarırken, uzmanlar hijyen, doğru beslenme ve koruyucu aşılardan yararlanarak gripten korunmanın mümkün olduğu görüşünde. Koruyucu aşıda zamanlamanın önemli olduğuna dikkat çeken GSK Gelişmekte olan Ülkeler Aşı Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. Selim Badur, “Küresel ısınma ve mevsim değişikliği ile birlikte Türkiye’de gribin zirve yaptığı dönem değişti. Eskiden Kasım sonu, Aralık başında virüsü görürdük, son 5 senedir grip Türkiye’ye Ocak’tan önce gelmiyor. Dolayısıyla grip aşısında en ideal dönem; Kasım sonu ve Aralık ayı başı. Hatta Mayıs ayına kadar bile aşı yaptırılabilir” dedi.

Toplumda çoğu zaman nezle ile gribin birbirine karıştırıldığını belirten Badur, gribin yüksek ateşle seyrettiğine işaret ederek, “Ateşsiz grip yoktur ama 37 dereceyle seyreden nezle soğuk algınlığı ve diğer virüs enfeksiyonları vardır. Bu enfeksiyonlarda da yüksek ateş olabiliyor ama grip muhakkak yüksek ateş yapar. İkincisi; çok ani başlar. Bir anda dökülmeye başlarsınız. Grip yatağa yatırır, gribi ayakta geçiremezsiniz” diye konuştu.

GRİBİN MEVSİMİ DEĞİŞTİ

Prof. Badur’a göre, kişisel hijyen kuralları, bağışıklık sistemimizi güçlendirecek doğru beslenme alışkanlıkları ve koruyucu aşılardan yararlanarak hem bireysel hem de toplumsal anlamda gripten korunmak mümkün. Badur, “Şu günlerde Aralık ayında hatta Ocak ayının ilk yarısında ateşli bir solunum yolu enfeksiyonu geçirirseniz, emin olun o grip değil başka virüslerdir. Grip Türkiye’de artık uzun süreden beri Ocak sonu ve Şubat ayı gibi başlıyor. Eskiden Şubat ayında biterdi, şimdi Nisan ve Mayıs aylarına kadar grip dolaşımda. Özetle; grip vakalarının görülmesi biraz ötelendi. Bu durum büyük olasılıkla küresel ısınma ve mevsim değişikliği ile ilintili” değerlendirmesinde bulundu.

HER TÜRLÜSÜ TEHLİKELİ

Gripten korunmak için her yıl mutlaka aşı yaptırmak gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Selim Badur, “Çünkü her aşı o sezon görülen virüslere karşı etkilidir” dedi. Badur, bu hastalığın risklerine ilişkin ise şunları söyledi: “Toplumda ‘domuz gribi’ veya ‘kuş gribi’ salgınlar nedeniyle bu hastalığın ölümcül risklerine dikkat çekiliyor. Aslında pandemi dediğimiz kıtalar arası salgınlar döneminde yaşamını yitiren insanlardan daha fazla sayıda insan, normal mevsimsel grip döneminde ölüyor. Gribin zirve yaptığı dönemlerde, kalp krizi veya şeker komasından ölenlerin sayısında ciddi bir artış oluyor. Bu artış da tamamen gribe bağlı olarak kronik hastalıkların tetiklenmesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla; gribi ‘domuz gribi’ veya ‘kuş gribi’ diye nitelendirmemek lazım, her türlüsü tehlikeli.”

6 AYDAN BÜYÜK ÇOÇUKLAR YAPTIRABİLİR

GSK Gelişmekte olan Ülkeler Aşı Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. Selim Badur, kimlerin grip aşısı yaptırabileceğine ilişkin ise şu bilgileri aktardı: “Havaların soğumasıyla birlikte açık havadan kapalı alanlara geçiliyor. Sinemalar, okullar, kreşler, AVM’ler gibi bir arada toplu halde yaşanan alanlarda grip etkisi önce çocuklarda görülüyor. Okullarda çocuklar süratle birbirlerine bulaştırıyor ve sonra etken evdeki ebeveynlere ulaşıyor. Dolayısıyla; hastalığın çocuklardan diğer yaş gruplarına yayılmasını kesmek lazım. Türkiye’de çocuklara grip aşısı zorunlu değil ancak 6 aydan büyük çocuklara doktorunuzun tavsiyesi ile aşı yaptırabilirsiniz. Gebelik döneminde doktorlar gebeye ilaç veya aşı uygulamaktan çekinir ama inaktif, yani ölü grip aşısı gebeliğin herhangi bir döneminde gebelerde uygulanması istenen ve Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘gebelere muhakkak yaptırın’ dediği tek aşıdır. Çünkü grip aşısı ile hem anne adayı hem de doğumdan sonra 6 aya kadar bebek korunuyor. Bu nedenle gebelerin grip aşısı yaptırmaları gerekiyor. Bizde hala kadın doğum doktorları buna çekinceyle yaklaşıyor ama Batı ülkeleri bunu çoktan uygulamaya başladı. Emziren anneler de aşı yaptırabilir, bebekler ise 6 aydan sonra aşı olabilir.”

asi
prof. dr. selim badur
gsk
gribin mevsimi
domuz gribi
Yorum (3)
Ahmet Rasim Küçükusta
D VİTAMİNİ GRİBE KARŞI AŞI VE İLAÇLARDAN DAHA ETKİLİ 3 aylık D vitamini desteğinin gribe karşı aşı ve ilaçlardan daha etkili olduğu belirlendi. Randomize, çift kör, plasebo kontrollü araştırma 2008 Aralık-2009 Mart tarihleri arasında Tokyo Jikei Üniversitesi uzmanları tarafından 354 ilkokul çocuğu üzerinde gerçekleştirildi. Tamamını okumak için: http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/12/02/yazilar/tip-yazilari/grip-tip-yazilari-yazilar/d-vitamini-gribe-karsi-asi-ve-ilaclardan-daha-etkili/
1
Cevapla
Ahmet Rasim Küçükusta
Aşının etkili olabilmesi için virüs tiplerinin önceden doğru tahmin edilmesi gerekiyor, çünkü aşılardaki virüsler, yüzeylerinde bulunan ve sürekli olarak mutasyon gösteren antijenlere göre belirleniyor. Geçen sene virüs türünün doğru tahmin edilmesinin de işe yaramadığı anlaşıldı. PLoS ONE’ da yayınlanan araştırmada dolaşımdaki virüste değil yumurtaya adapte edilen H3N2 virüsünde mutasyon olduğu ortaya çıktı. Aşılar tavuk yumurtasında üretiliyor ama bakın nasıl? Salgın yapacağı tahmin edilen virüs, yumurtada kolay üreyen bir virüsle beraber yumurtaya zerk ediliyor. Her iki virüs birleşiyor ve bunların genetik materyalleri birbirine karışıyor. Dıştan insanlarda üreyen içten yumurtaya adapte türe benzeyen bu yeni virüs ise üremesi için tekrar yumurtaya zerk ediliyor ve bundan da aşı elde ediliyor. Tamamını okumak için: http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/12/01/yazilar/tip-yazilari/grip-tip-yazilari-yazilar/grip-asisi-icin-kolunuzu-degil-gozunuzu-acin/
0
Cevapla
Ahmet Rasim Küçükusta
BEN DE BU SENE HERKESE GRİP AŞISI YAPTIRMALARINI TAVSİYE EDİYORUM Hayır, iyiyim, yüksek maaşla endüstriye danışman olmadım veya başıma taş falan düşmedi. Bakın neden? Geçen seneki etkinliği sıfırın altında bulunan aşının etkinliği bu yıl “sıfır” olsa bile geçen yılla kıyaslandığında “%100” etkili çıkması (rölatif etkinlik) yüksek ihtimaldir. Bu fırsat kaçmaz! herkes aşıya! Tamamını okumak için: http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/10/09/yazilar/tip-yazilari/grip-tip-yazilari-yazilar/bu-sene-herkese-grip-asisi-olmalarini-tavsiye-ediyorum/
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir