Medimagazin logo

Grev'in nabzı burada atıyor

Bugünkü Grevle ilgili tüm haberler burada yayınlanacak
Grev'in nabzı burada atıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KAYSERİDE HEKİMLER HİZMETİ AKSATMADI FAKAT UYARDI!

 

Türk Tabipleri Birliği’nin 21 Aralıkta iş bırakma eylemine Kayseri Tabip Odası farklı bir şekilde katıldı. Kayseri Tabip Odası “Hizmeti Aksatmıyoruz, UYARIYORUZ” sloganı ile öğle tatilinde yaklaşık 350 hekimin katılımıyla Eğitim Araştırma Hastanesi bahçesinde bir basın açıklaması yaptı. Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Karamehmet YILDIZ, “Hastalarımızın mağduriyeti, bizim için en az hak kayıplarımız ve sağlık alanındaki endişe verici gelişmeler kadar önemli. Bizler TTB’nin işi bırakma eylemindeki bütün gerekçelere katılıyoruz. Ancak hastalarımızı mağdur etme kaygılarımız da var. Bu nedenle öğle tatilimizde bütün sağlık kuruluşlarında çalışan hekimleri Eğitim Araştırma Hastanesi bahçesinde topladık ve bir basın açıklaması ile uyarılarımızı dile getirdik. Ümit ederiz uyarılarımız Sağlık Otoritesi tarafından dikkate alınır ve geleceğe yönelik endişelerimiz ortadan kalkar” dedi.

 

Kayseri Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mustafa Demirel tarafından okunan ortak metinde, sağlık alanındaki özelleştirmenin bir başka deyimle devletsizleştirmenin hızla devam ettiği ve vatandaşlarımızın nitelikli sağlık hizmeti almaktan yoksun bırakıldığı görüşlerine yer verildi. Aynı zamanda sağlıkçalışanlarının, her gün değişen, birbiriyle çelişen kanun hükmünde kararnamelerin, genelgelerin, Sağlık Uygulama Tebliğleri ve yönetmeliklerin altında ezildiği, sağlık hizmetlerine talebin bilinçli olarak kışkırtıldığı ve hekime yönelik şiddetin körüklendiği vurgulandı. Kışkırtılmış talebi önlemek için, sonunda faturanın yine vatandaşlarımıza kesildiği ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin dahi ücretli hale getirildiği savunuldu.

 

 

Basın açıklamasında; “Bizler; uygun şartlarda, hastalarımıza yeterince vakit ayırarak, performans baskısından uzak, ticari kaygılar ve tehditler hissetmeden, vatandaşlarımıza hak ettikleri nitelikli sağlık hizmetini vermek istiyoruz. Sevgili Vatandaşlarımız; hastanelerinize hekimlerinize ve sağlık çalışanlarına sahip çıkın! Sayın Sağlık Otoritesi; hastaneleri devletsizleştirmekten, konsorsiyumlara, yabancı sermayeye devretmekten, hekimleri, hekimlik yapamaz hale getirmekten, sağlık hizmetlerini sadece sayısal olarak değerlendirmekten, hekimlere yönelik şiddeti körüklemekten, sağlık hakkını alınıp satılan bir mal haline getirmekten vazgeçin!.. Yarın çok geç olabilir…” uyarılarında bulunuldu.

 

 

Kayseri Tabip Odasının basın açıklamasına KAHED (Kayseri Aile Hekimleri Derneği) ve Sağlıkla ilgili bazı sendikalar da destek verdi.

 


 

EĞİTİM VE SAĞLIKÇILAR GREVDE

BURSA (İHA) - Bursa'da, sağlık ve eğitim çalışanları, Sağlıkta Dönüşüm Yasası'nı protesto etmek için bir günlük grev yaptı.
Bursa Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık çalışanları, açtıkları pankart ve attıkları sloganlarla kanun hükmünde kararnameyi protesto etti. Sağlık çalışanları adına konuşan Bursa Tabipler Odası Genel Sekreteri Güzide Elitez, "Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi bugün biz de bir günlük greve çıktık. Kanun hükmünde kararnameyle sağlıkçılar yok sayılmıştır. Güvenli çalışma ortamı ve hastanelerin özelleştirilmemesini istiyoruz. Kanun hükmündeki kararname geri çekilinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz" dedi.


Yapılan açıklamanın ardından, grup, "Hastalarımız performans puanı değildir" yazılı pankartla yürüyerek Ünlü Cadde'de KESK, TTB, Eğitim-Sen üyeleriyle buluştu. Sendika üyeleri vatandaşların şaşkın bakışları arasında halaylar çekti. "Sözleşmeli köle olmayacağız", "Ücretli kölelik son bulsun", "Kadro istiyoruz" şeklinde sloganlar atan grup, daha sonra Orhangazi Parkı'na yürüdü.

 

ERZURUM'DA 7 BİN SAĞLIK PERSONELİ NORMAL MESAİYE DEVAM ETTİ


ERZURUM (İHA) - Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın memleketi Erzurum'da sağlık çalışanları greve gitmedi.
Sağlık ve kamu emekçileri 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) geri çekilmesi için bugün Türkiye genelinde birçok ilde sağlık çalışanları greve giderken, yaklaşık 7 bin sağlık çalışanının görev yaptığı Erzurum'da, normal mesai devam etti. Erzurum'da bulunan hiçbir hastanede tek bir personel bile greve katılmadı.
Erzurum Sağlık İl Müdürü Serhat Vançelik, Erzurum'da greve talep olmadığı ve hastanelerde sağlık çalışanlarının normal çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Erzurum'da tek bir personelin bile greve dahil olmadığını ifade eden Vançelik, bunun için teşekkür etti.
Türk Tabipleri Birliği (TTB), "Üniversite hastanelerine Sağlık Bakanlığı tarafından el konulması, yurt dışından hekim ve hemşire ithalatının önünün açılması, ilaçta reklamın serbest bırakılması" gibi konuları içeren 663 Sayılı KHK'nin geri çekilmesi için bugün grev kararı almıştı.

 


 

 

ZONGULDAK'TA HASTANELER HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR

ZONGULDAK (İHA) - Türkiye genelinde başlatılan grev nedeniyle birçok hastane greve giderken, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde hizmet devam etti.
Sağlık ve eğitim başta olmak üzere, kanun hükmünde kararnamelerle çalışanların temel haklarının gasp edildiğini öne süren sendikalar, Türkiye genelinde greve giderken, bir çok hastane acil servisler dışında hasta kabul etmiyor. Vatandaşların mağdur olmaması nedeniyle bir çok yerde acil servisler dışında hasta kabul edilmezken, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde hastalar muayene olmaya devam etti. Hastalar grev olması endişesiyle hastaneye giderken, hastanenin hizmet vermesi nedeniyle rahat bir nefes aldı. Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesinin gün boyu normal olarak hizmet vermeye devam edeceği belirtildi.
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi polikliniğinde de normal olarak hasta muayenesinin devam ettiği belirtildi.

 


 

GREVE HASTALARDAN TEPKİ

İSTANBUL (İHA) - Sağlık çalışanlarının grev kararı almasının ardından hastanelerin poliklinik bölümleri boş kalırken, hastanelere gelen vatandaşlar greve tepki gösterdi.
Eğitim ve sağlık başta olmak üzere, kanun hükmünde kararnamelerle çalışanların temel haklarının gasp edildiğini öne süren sendikaların greve başlamasıyla birlikte Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin koridorları da boş kaldı. Haberi olmayarak hastaneye gelen vatandaşlar, grev kararına tepki gösterdi. Vatandaşlar, "Sanki bunlar grev yapınca Tayyip Erdoğan hemen dediklerini yapacak. İnşallah birisini bulabiliriz ama kimselerde yok. Yazboz tahtası oldu bu neticede insanlar tedavi olacak" dedi.
Öte yandan hastanelerin acil servislerinde ise sağlık çalışanları, çalışmalarına devam ediyor.

 


 

Sağlık ve eğitim başta olmak üzere, kanun hükmünde kararnamelerle çalışanların temel haklarının gasp edildiğini öne süren sendikalar bugün grev yapıyor. İstanbul'daki sendika üyeleri Millet Caddesi'nden Beyazıt'a doğru yürüyüşe geçti. Ankara'da ise 3 binden fazla kamu görevlisi Hacettepe'de toplandı.


Grev kapsamında bugün hastanelerde acil servisler dışında hizmet verilmeyecek.      

Kartal Koşuyolu Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi polikliniği önünde toplanan Türk Tabipleri Birliği, DEV-SAĞLIK İŞ, SES'e bağlı sağlık çalışanları "Bu iş yerinde grev var", "Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için" yazılı pankartlar açtı.
İ     

Slogan atan grup hastane içinde yürüdü. Grup daha sonra bir basın açıklaması yaptı.

ŞİŞLİ VE OKMEYDANI HASTANELERİNDE GREV    

Sağlık ve eğitim başta olmak üzere, çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle çalışanların temel haklarının gasp edildiğini öne süren sendikalar greve gitti. Şişli Etfal ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri bahçelerinde toplanan sendikalara bağlı doktor, hemşire ve sağlık çalışanları eylem yaptılar. “Bu işyerinde grev var" yazılı dövizler taşıyan sağlıkçılar. Kendilerini izlemeye gelen hasta ve hasta yakınlarına grevin amacını anlattılar. Bir süre slogan atarak eylem yapan çalışanlar daha sonra otobüslerle Cerrah Paşa Tıp Fakültesi'ne doğru yola çıktılar. Cerrahpaşa'daki diğer sendikalarla birleşen sağlıkçılar buradan hep birlikte Beyazıt meydanına doğru yürüyüşe geçtiler. Kanun hükmünde kararnamelerin geri çekilmesini isteyen sendikaların grevi gün boyu devam edecek.

HAYDARPAŞA DA İŞ BIRAKTI

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan doktorlar ve sağlık çalışanları iş bırakarak eylem yaptı.

 

Türk Tabipler Birliği (TTB) ve uzmanlık derneklerinin ortaklaşa aldığı grev kararı, bu sabah Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başladı. Hastanede acil durumlar dışında hastaya bakılmayacağı öğrenildi. Hastanede görevli doktorlar ile sağlık çalışanları saat 11.00’da poliklinik binası önünde toplandı.“Emeğimize, mesleğimize, geleceğimize, sağlık hakkına sahip çıkmak için Grevdeyiz" yazılı pankartı açan yaklaşık 100 kişi, “Sağlık haktır satılamaz" , “Direne direne kazanacağız" ve “Herkese eşit ücretsiz sağlık" sloganları attı.

 

DÜDÜKLÜ PROTESTO

 

“Hasta olduğunda müşteri olmayı kabul etme" , “Sözleşmeli güvencesiz çalışmaya karşı grevdeyiz" , “Nitelikli tıp eğitimi için grevdeyiz" ve “Yabancı hekim, yabancı hemşire ithalatına karşı grevdeyiz" yazılı dövizler taşıyan sağlık çalışanları zaman zaman düdük çalarak kararnameyi protesto etti. Türk Tabipler Birliği adına basın açıklamasını Prof.Dr. Özdemir Aktan yaptı. Açıklamada, sağlık sisteminin yaşadığı sorunlara değinildi. Prof. Dr. Özdemir Aktan açıklamanın ardından sağlıktaki düzenlemelere kırmızı kart gösterdi.


ACİL DIŞINDA HİZMET YOK

TÜRK Tabipler Birliği’nden (TTB) alınan bilgiye göre, acil tanı ve tedavi endikasyonu olan hastaların bakımı aksatılmayacak, acil servisler, eylem süresince polikliniklerde görevli hekimler tarafından takviye edilecek. Çocukların, hamilelerin, diyaliz hastalarının, yoğun bakım hastalarının ve kanser hastalarının acil olmasa bile her türlü tıbbi tedavisi aksatılmadan sürdürülecek. Servislerde yatarak tedavi görmekte olan hastaların her türlü tıbbi işleminin aksatılmadan yürütülmesini sağlayacak sayıda sağlık personeli servislerde hazır bulunacak.

AYDINLIĞI ARTIRMAK İÇİN GREV YAPIYORUZ

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de kanun hükmünde kararnamelerle çalışanların temel haklarının gasp edildiğini savunarak, "21 Aralık’ta en uzun gecede en kısa günde karanlığın en koyu, ışığın en az olduğu günde aydınlığı artırmak için grev yapıyoruz. Buradan mülki idare amirlerine, sadece meşru değil, hukuksal haklarımızı kullandığımızı hatırlatıyoruz. Hukuk dışı müdahalelerde bulunmamaları konusunda kendilerini bir kez daha uyarıyoruz” dedi.

KESK'tan yapılan açıklamada ise "21 Aralık Çarşamba günü, Edirne'den Kars'a, Ardahan'dan Hakkari'ye, Van'dan İstanbul'a, Antalya'dan Trabzon'a, İzmir'den Diyarbakır'a kadar tüm illerde grevdeyiz. Yurttaşlarımızın acil sağlık hizmetleri dışında hastanelere gitmeyerek, çocuklarını okullara göndermeyerek, devlet kurumlarındaki işlerini bir gün sonraya erteleyerek grevimizi/grevlerini destekleyeceklerine inanıyoruz" denildi.

ORTAK AÇIKLAMA

DİSK, KESK ve TTB’den eyleme yönelik yapılan ortak açıklamada ise şunlar dile getirildi:

"AKP hükümeti, kanun hükmünde kararnamelerle kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesi ve piyasalaştırılması hamlelerine hızla devam ediyor. Hastaneleri kar-zarar hesabıyla CEO’lar tarafından yönetilen şirketlere dönüştürmeyi planlıyor.Eğitimin piyasalaştırılmasını ve performans ilkelerine dayandırılmasının önünü açan AKP hükümetine karşı grevdeyiz."

HASTALAR POLİKLİNİK KAPISINDAN GERİ DÖNDÜ

KESK’e bağlı sendikaların tüm yurtta bugün iş bırakma eylemi nedeniyle Kocaeli’deki hastanelere gidenler, acil servis dışında hizmet verilmediğini öğrenince kapıdan geri döndü.

Kentin en büyük hastanesi olan Kocaeli Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde herhangi bir sorun yaşanmazken, polikliniklerden tedavi olmak için randevu alan vatandaşlar ise geri döndü. Kızının ayağındaki alçının son günü olduğunu söyleyen Bilal Anaç, adlı vatandaş da işyerinden izin alıp kızını hastaneye getirdiğini belirterek, "Kızımın alçısının alınması için bugün son gündü. Hem kendim işyerinden, hem de kızıma okulundan izin alıp geldim. Radvevuda hastaneden bugün için verilmişti. Randevu vermelerine rağmen bugün grev olduğu için alçıyı çıkartamayacaklarını söylediler. Ne yapacağımızı şaşırdık" diyerek bir başka gün geleceklerini söyledi.

ARDAHAN'DA İŞİ BIRAKTILAR, BASIN TOPLANTISINA KATILMADILAR

Ardahan Devlet Hastanesi’nde çalışan bazı doktorlar Tam Gün Yasası’nı protesto etmek için iş bıraktı, ancak sendikanın toplu basın açıklaması davetine katılmadı.

Türk Tabipler Birliği’nin çağrısına uyan Ardahan Devlet Hastanesi’ndeki doktorların büyük çoğunluğu, hastanede bulunmalarına karşın hasta muayene etmedi. Bazı doktorlar ise sağlık hizmeti vermeye devam etti. Tam Gün Yasası’nı protesto eden doktorlar,

Sağlık Emekçileri Sendikası’nın davetine de katılmadı. Toplu basın açıklaması yapma eylemine doktorlar katılmayınca Sağlık Emekçileri Sendikası Ardahan temsilcisi Yavuz Düz de basın toplantısını iptal etti.

ADANA'DA POLİKLİNİKLERDE YOĞUNLUK YAŞANIYOR

Sağlıkçıların bir günlük iş bırakma eylemi nedeniyle Adana'daki Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerinde yoğunluk yaşandı.

Sabah erken saatlerde tedavi olmak amacıyla hastaneye gelen vatandaşlar, sağlıkçıların “21 Aralık'ta bir günlük iş bırakma eylemi” nedeniyle muayene olamadı.

Eylem nedeniyle hastane poliklinikleri önünde yoğunluk yaşanırken, bazı hastalar sağlıkçıların eylemine tepki gösterdi.

Hastaneye göz muayenesi için gelen Sefa Demirci, muayene olmak için doktora gittiğini ancak “eylem” nedeniyle tedavi olamadığını belirterek, “Eylem olduğu için geri dönüyoruz. Halkı kimsenin rezil etmeye hakkı yok bu hoş bir şey değil. Nasıl doktorun hakkı varsa halkın da hakkı var” dedi.

Ganime Uzun ise Kozan ilçesinden göz muayenesi için Adana'ya geldiğini, ancak doktorların “grevde” olduğunu öğrendiğini söyledi.

 


Sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemi başladı


ANKARA -Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) çağrısıyla, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'yi protesto için sağlık çalışanları bir günlük iş bırakma eylemi başlattı.


Kolej’de toplanan KESK üyesi sağlık çalışanları, Ziya Gökalp Caddesi’ne yürüdü. Burada polisin barikatıyla karşılaşan grup, bekleme devam ediyor. Grubun bir süre sonra basın açıklaması yaparak dağılması bekleniyor.


 


 

Sağlık çalışanları, sağlık sistemini protesto etti


İZMİR - İzmir'de sağlık çalışanları, sağlıkta dönüşümü ve 663 sayılı kanun hükmünde kararnameyi protesto amacıyla iş bırakma eylemi başlattı. Acil servis, ameliyathane, onkoloji poliknikleri, diyaliz üniteleri, kan bankası, yoğun bakım üniteleri ve yataklı servisler, eylem dışında tutuldu.


Oda ve sendikalar, eylemlerini gün boyu Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Atatürk Eğitim ve Araştırma ile Ege Üniversitesi hastanelerinde sürdürdü. DEÜ Hastanesi'nde sabah saatlerinde yataklı servisler önünde toplanan sağlık çalışanları, eski derslikler binasına yürüdü. Hastane önüne, üzeri siyah örtülü tabut koyularak, sembolik sağlık sisteminin cenazesi kaldırıldı. Ayrıca lokma döktürülerek, hasta ve hasta yakınlarına dağıtıldı. Eyleme İzmir Tabip Odası, İzmir Diş Hekimleri Odası, İzmir Ezcacılar Odası, İzmir Veteriner Hekimler Odası, Türk Hemşireler Derneği İzmir Şubesi, SES, Genel Sağlık-İş Genel Merkezi ve Türk Sağlık-Sen İzmir şubeleri destek verdi.

 


 

Sağlık çalışanları 'yabancıya karşı' Beyazıt Meydanı'nda toplanıyor
 
Yabancı hekim ve hemşire çalıştırılmasını istemeyen sağlık çalışanları Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) çağrısıyla iş bırakma eylemi başlattı.
Sabah saatlerinde Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bahçesi'nde toplanan bir grup sağlık çalışanı grev başlattı.
Ellerindeki döviz ve pankartlarla bir süre hastane bahçesinde slogan atan sağlık personeli daha sonra yürüyüşe geçti.
Kendileri için hazırlanan otobüslere binen sağlık çalışanları, toplu protestonun yapılacağı Beyazıt Meydanı'na hareket etti.
 


 

Grev çağrısı karşılık bulmadı, doktorlar görevini yaptı


BURSA - Sağlık ve kamu emekçilerinin başlattığı grev, sağlık çalışanları tarafından yeterince karşılık bulmadı. Bursa’da gerçekleştirilen greve çok az sayıda sağlık çalışanı katıldı. Doktorların büyük bir bölümü görevinin başında halka hizmet verdi.


    Türk Tabipleri Birliği (TTB), "Üniversite hastanelerine Sağlık Bakanlığı tarafından el konulması, yurt dışından hekim ve hemşire ithalatının önünün açılması, ilaçta reklamın serbest bırakılması" gibi konuları içeren 663 Sayılı KHK'nin geri çekilmesi için bugün grev yapıyor. Bursa’da da birçok hastane de sağlık çalışanları iş bıraktı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde toplanan bir grup sağlık çalışanı da grev kararını açıkladı. Ancak greve katılanların sayısının azlığı dikkat çekti.


    Bursa Tabip Odası Başkanı Kayıhan Pala, burada yaptığı açıklamada grevin gerekçelerini anlattı. 21 Aralık’ta kuzey yarım kürede gündüzün en kısa gecenin ise en uzun olduğunu hatırlatan Pala, doğanın karanlığı aydınlığa çevirmeye bugün başladığını kaydetti.


    Kendilerinin de karanlığı aydınlığa çevirmek için bu günü seçtiklerini ifade eden Pala, şöyle konuştu: “Bursa’da ve bütün Türkiye’de yürüttüğümüz mücadelenin bir gün başarıya ulaşacağına, hastalarımızın sağlık hizmetine erişmek için sıkıntılarının azalacağını, sağlık çalışanlarının gelecek kaygılarının azalacağını umut etmek için buradayız. Artık her reçete için katkı payının artırıldığı, insanların para vermeksizin sağlık hizmetlerine ulaşamadığı bir ortamdayız. Artık ne yapmak istediklerini çok iyi biliyoruz. Sağlık hizmetleri giderek ticarileştiriliyor. İtirazımız bunadır. Bütün halka, sağlık çalışanlarına sesleniyoruz, yar razı olacaksınız ya itiraz edeceksiniz, biz itiraz etmeye kararlıyız ve kararlılığımız sürecek.”

 


 

KAMU ÇALIŞANLARI GREVDE


İSTANBUL -Eğitim ve sağlık başta olmak üzere, kanun hükmünde kararnamelerle çalışanların temel haklarının gasp edildiğini öne süren sendikalar bugün greve başlıyor. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen vatandaşlar, muayene olamadan geri dönüyor.
DİSK, KESK ve TTB gibi kuruluşlara bağlı sendikaların bir bölümü ilk olarak Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya geldi. Yaklaşık 30 kişiden oluşan sağlık çalışanları üzerlerine giydikleri grev önlükleriyle müzik eşliğinde greve hazırlanmaya başladı. Öte yandan hastanelerin sadece acil bölümü çalışırken, muayene olmak için gelen vatandaşlar ise muayene olamadan geri dönüyor. Hastanede bir araya gelecek olan kamu çalışanları diğer Anadolu yakasındaki hastaneden gelen katılımcılarla birlikte Beyazıt'taki eyleme geçecek.
Hasta oğlunu hastaneye getiren Fahri Özdemir, "Randevumuz vardı, oğlumuzun dikişlerini aldırmak için geldik ama almadılar. Eve gidiyoruz daha sonra tekrar geleceğiz. Ben gece çalıştığım için grevden haberim yoktu ama geldik" dedi.
Bir başka vatandaş ise, "Doktorum bugün için randevu vermişti. İğne yaptırmak için gelmiştim ama 2 Ocak'a randevu verdiler. Onlarda kendilerine göre haklı olabilir ama bu şekilde olmaması lazım" diye konuştu.
Öte yandan kan vermek hastaneye gelen kadınlar ise, acil bölümünde işlemlerini yapıldığını ve acil bölümünde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

 


 

SAĞLIKÇILAR YENİ YASAYI PRETOSTO ETTİLERAYDIN  - Aydın Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası, yeni çıkan KHK yasasını tepki gösterdiler. Zaman zaman sloganların da yükseldiği eylem olaysız bir şekilde son buldu.


Bugün sabah saatlerinde Adanan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Poliklinikler girişinde toplanan Aydın Tabip Odası üyeleri ve Sağlık Emekçileri Sendikası üyesi bir grup sağlıkçı meclisten geçen ve 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olduğunu açıkladıkları KHK yasasını tepki gösterdiler.


Sağlıkçılar adına açıklama yapan Aydın Tabip Odası Başkanı Eralp Atay, KHK’nın kanunsuz, hukuksuz ve keyfi bir şekilde meclisten milletvekillerinden kaçırılarak çıkarıldığını öne sürdü. KHK ile devlet hastaneleri şirket hastanelerine döneceğini öne süren Atay, “Yeni yasayla hastaneler ticarethane olacak ve CEO benzeri genel sekreterler tarafından yönetilecek. Hastaneler A-B-C-D-E sınıflara ayrılacak. Üniversite hastanelerine işbirliği adı altında Sağlık Bakanlığı tarafından el konulacak. Sağlıkta serbest bölgeler kurulacak, yabancı hekim, yabancı hemşire hayatımıza girecek. Kamu görevinde yabancı uyruklu uzman istihdam edilecek. Özel hastane sağlık kuruluşlarının lisanları açık artırılmaya çıkarılacak. Katılım payları artacak, hem muayene hem ilaç için daha çok para ödeyeceğiz” dedi.


1 Ocak 2012 tarihinden sonra sağlık primi ödemeyen sağlık hizmetinden yararlanamayacağını dikkat çeken Eralp Atay, “Aile hekimi muayenelerinde 3 TL, 3. kutudan sonra her kutu için 1 TL katkı payları hepimizi bekliyor. Sağlık çalışanları olarak sağlık tekelerinin yanında ucuz iş gücü olmak istemiyoruz. Hepimiz bütün sağlık çalışanları olarak gözü paradan başka bir değeri görmeyen CEO’ların emrinde; para kazanmaktan başka bir amacı kalmamış işletmeleşmiş hastanelerde iş güvencesinden yoksun, esnek istihdam adı altında az para çok çalışmaya tabi tutulmak istemiyoruz. Sağlık için, hastalarımız için her türlü fedakârlığa hazırız. Daha önemlisi dün ve bugün yaptığımız gibi gece/gündüz demeden işimizi yapmaya da hazırız. Ama kesintisiz 24 saat çalışan bir meslek grubu olarak şiddete maruz kalmayı, dayak yemeyi, nöbet sonrası çalışmaya devam etmeyi, performans sistemiyle beş dakikada hastaya bakıp reçete yazmayı, performans adı altında hasta üzerinden para kazanmayı, taşeron şirketlerde iş güvencemizin patronun iki dudağı arasında olmayı reddediyoruz. Sağlık çalışanları olarak kendimiz için de işimizde, aşımızda, çalıştığımız ortamda şiddetten uzak güvenli bir hayat, insanca bir emeklilik koşulu, mesleki bağımsızlık istiyoruz. Asistan ve Tıp öğrencilerine katkı sunacak, öğretim üyelerinin Üniversite dışına gitmeyi zorlamayacak bir sağlık ortamı istiyoruz” şeklinde konuştu.

 


 

 

Samsun Tabip Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mithat Günaydın, sağlık çalışanlarının bütün yurtta bugün bir günlüğüne başlattığı grevle ilgili yaptığı açıklamada, bir hastanın gözünden akacak bir damla yaşın kendi haklarından daha değerli olduğunu söyledi.


Samsun Tabip Odası olarak hekimlerin haklarını savunmak, hekimlik mesleğinin bir sanat olduğunu ve memuriyetle bağdaşmayan bir hizmet anlayışı içinde hizmet verildiğini, ilgili makamlara ve kamuoyuna anlatabilmek için çalıştıklarını belirten Başkan Günaydın, "Bu amaçla toplantılar, birçok tabip odasının katılımı ile çalıştaylar düzenlemekte, bu çalıştaylarda hekimlerin sorunlarını ve çözüm önerilerini bulmak için gayret göstermekteyiz. Bizler inanıyoruz ki, birçok tabip odası da bizim gibi düşünmekte ve çalışmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarının görevi ve yaklaşımı da böyle olmalıdır. Ancak sağlıkta dönüşüm sürecinde gelinen noktada, hekimler üzerinden yürütülen politikalar hekimlerin çalışma motivasyonunu kırmış, hekimlerin önündeki belirsiz tablo her geçen gün artmaya devam etmiştir" dedi.


Sağlık çalışanına şiddete dönüşen popülist politikaların, eşdeğer meslek gruplarına göre çok gerilerde kalan maaşların, performansa dayalı döner sermayenin uygulanmasındaki çelişki ve adaletsizliklerin hekimlere haksızlık olduğunu hatırlatan Günaydın, "Tam gün yasasının kör dövüşe dönmesi, üniversite öğretim üyelerine uygulanan eğitimle bağdaşmayan performans sistemi, hastaların istediği öğretim üyesine muayene ve ameliyat olabilmesinin dolaylı yoldan engellenmesi, aile hekimlerine uygulanan anlaşılması zor yönetmelik ve uygulamalar, son olarak da kamu hastaneler birliği kanunu ile hekimin iş güvencesinin yavaş yavaş elinden alınması, hekimlerin bütün umudunu ve çalışma arzusunu yok etmiştir. Hekimler, karşılarında dertlerini anlatacak muhatap bulamamaktadır. Bu noktada Türk Tabipler Birliği'nin bugün (21 Aralık 2011) düzenlediği eylemini Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu olarak destekleme kararı aldık. Ancak, bizim için kutsal olan mesleğimizin ayrılmaz parçası olan hastalarımızın mağdur edilmemesine özen göstermeliyiz. Bir hastanın gözünden akacak bir damla yaş, bizim için haklarımızdan daha değerlidir" diye konuştu.

21 aralık grev
sağlık
grev
görev
ttb
sağlık haberleri
Yorum (11)
GREVCİ ABDURRAHMAN
BÖYLE GREV MREV OLMAZ . YAPTINMI BİRAZ RAHATSIZLIK OLUŞTURACAK, BUGÜN HASTA BAKMA YARIN DAHA ÇOK HASTA BAK. SÜRESİZ VE DÜZELTMELER YAPILINCAYA KADAR GREV... SÜRESİZ VE DÜZELTMELER YAPILINCAYA KADAR GREV... SÜRESİZ VE DÜZELTMELER YAPILINCAYA KADAR GREV
0
Cevapla
my
çoktan ipin ucu kaçmış. herkesin gönlünden greve katılmak geliyor ancak çoğu kimse cesaret edemiyor. bu baskıcı sistem devam ettiği sürece de hiçbir şeyin değişeceği yok. herşeyin bir insanın dudakları arasında çıkacak söze bağlı olması ne yazıkki çok üzücü. ben yaptım oldu demesi kolay ama önce kendi yaptığına kendin saygı duy...
0
Cevapla
erzurumdan hekim
erzurumda katılım olmaması ihtiyaç duyulmadığından değil, örgütsüzlükten.. saygılar
0
Cevapla
yandım anam
eğitim araştırma hastanelerine hükümet genel koordinatör atıyor 15-20 bin tl maaş ile bu adamlar beğendiğini yalakalık yapanı yerlerinde tutacak kendinden olmayan ötekileri istediği yere sürecek oradaki başhekime yada yetkiliye oda kendinden göz kırpıp beğenme bu insanları deyip geri gönderilmesini sağlayacak ya da oradaki kendi adamı sen yaramazsın diyecek bunun üzerine koordinatör il dışına sürecek yada istifa et diyecek sağlık çalışanlarının vay haline...!!!
0
Cevapla
fatma ertek
Çok ilginç bugünkü internet gazetelerinde grevden bahseden yok. Medimagazin dışında. Neden acaba kimler tembihlemiş olabilir, haber yapmayın diye. Akşama televizyonlarda da iki dakika gösterirler sanki çok önemsizmiş gibi. Milliyet ve Hürriyet gibi büyük gazetelerin internet sayfalarında manken haberlerinden bol bol var. Ama grevin G si yok. Yazıklar olsun. Grev haberlerine yer veren gazetelere de teşekkür ediyorum.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir