Medimagazin logo

Göz rengi değiştirip kör oluyorlar

Son zamanlarda özellikle de sosyal medyada göz rengini değiştirme operasyonları sıklıkla paylaşılıyor. Seçilen rengin göze uygulanabildiği ameliyat ise büyük riskler taşıyor. Göz tansiyonu, katarakt gibi hastalıklara yol açan bu ameliyat körlüğe bile neden olabiliyor.
Kaynak: ntv.com.tr - Beyzanur Özer
Göz rengi değiştirip kör oluyorlar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Göz renklerini değiştirmek isteyenler ameliyat sonucunda seçtikleri renge sahip oluyorlar.

Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde yaygınlaşan bu operasyon ciddi riskler taşıyor.

Göz rengi değiştirme ameliyatları birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Işığa karşı hassaslaşma ve görme kaybı da bu rahatsızlıklar arasında.

Tıbbi onayı olmayan hiçbir operasyonun tercih edilmemesi konusan uyaran Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Çolakoğlu, bu işlemin FTA onayı olmayan bir uygulama olduğunu dile getirdi.

"Dünyanın hiçbir yerinde de kabul görmüş değildir. Kesinlikle hiçbir göz hekimi bence bunu yapmamalıdır." ifadelerini kullanan Çolakoğlu, uygulamaya ilişkin ayrıntıları paylaştı.

"İristeki yani renki kısmındaki pigmentler, lazer ışığıyla ya da soyulma yapan iğne yardımıyla kazınıyor ya da lazer ışını atılarak o pigmentler oradan uzaklaştırılıyor." diye konuşan Çolakoğlu, bu şekilde o alandaki pigment azalmasından kaynaklı gözün renginin açıldığından bahsetti.

Uygulamanın risklerinden bahseden Çolakoğlu, trabekül ağı denilen sistemden pigmentlerin gözün içindeki basıncı oluşturan sıvının yolunu tıkadığını dile getirip "Glokom dediğimiz tamamen körlüğe kadar gidebilecek göz tansiyonu için çok ciddi bir risk oluşturuyor." dedi.

Uygulamayı yaptıran kişilerin yüzde 50'sinde glokom geliştiğini açıklayan Çolakoğlu, "Bu çok ciddi bir rakam tamamen estetik için yaptığını bir operasyon sizde körlüğe yol açabilecek bir durumla sonuçlanabiliyor." ifadelerini kullandı.

goz
estetik
dr emel colakoglu
Yorum (1)
hakan yılmaz
bu amelıyatı olmak ısteyenlere mustehak bence , olan bize oluyor sonra bi de glokom için ugrasıyoruz bunların abuk subuk ıstekleri için.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir