Medimagazin logo

Görme engelliler için sesli ilaç kutusu

Proje kapsamında ilaçlar, görme engellilere Braille alfabesini okuyabilmeleri halinde eczacılar tarafından özel cihazla kabartma olarak etiketlenerek, bu alfabeyi bilmemeleri halinde ise "sesli ilaç kutusu" beraberinde verilecek
Görme engelliler için sesli ilaç kutusu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR  - İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen "Görme Engelliler için Engelsiz İlaç" projesiyle görme engelliler, ihtiyaç duydukları ilaçları doğru ve sağlıklı şekilde kullanabilecek.

İzmir Kent Konseyi, EDAK Ecza Kooperatifi, Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP), Çağdaş Görme Engelliler Derneği ve Ege Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen "Görme Engelliler için Engelsiz İlaç" projesi, tarihi İzmir Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, her zaman "ilklerin kenti" olarak adlandırdıkları İzmir'in, Türkiye'de bir ilki daha hayata geçirdiğini belirtti.

Büyükşehir belediyesi olarak her türlü hizmet ve projede, insan odaklı, engelli odaklı hareket ettiklerini ve bunun sonucunda 2005 yılında "Engelli Dostu Kent" ilan edildiklerini ifade eden Kocaoğlu, engellilere yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Göreve geldikleri günden bu yana, otobüs filosunda başlangıçta bedensel engellilerin kullanımına uygun 12 asansörlü araç bulunurken, bugün seferdeki belediye otobüslerinin yüzde 85'inin alçak tabanlı ve asansörlü araçlardan oluştuğunu, otobüslerin ulaşamadığı noktalara özel araçlar tahsis ettiklerini dile getiren Kocaoğlu, bu çerçevede yaya üst geçitlerini asansörlü halde dizayn ettiklerini ve kentte görme engelliler için işaretleme çalışmaları yapıldığını söyledi.

Kocaoğlu, büyükşehir belediye meclisi olarak 2012'yi "engelli yılı" ilan ettiklerini ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan sayısal kent rehberiyle kentin hangi noktasında ne tür engelli vatandaşın yaşadığının, bu insanların nereye nasıl ulaşacaklarının belirlendiğini belirterek, bu rehberin afet durumlarında bu insanlara ulaşmada da kolaylık sağlayacağını ifade etti.

- Kentte 120 eczane projeye katıldı

Kocaoğlu, hayata geçirilen yeni proje ile görme engellilerin ilaç kullanımında yaşadıkları sıkıntıları ortadan kaldırmayı amaçladıklarını dile getirerek,"Görme engelli vatandaşlarımız, yanlış ilaçları yanlış zamanda kullanabiliyorlar. Proje, hem ilaç kutularına görme engelli lisanıyla yazılan etiketler hem de sesli kutuyla hangi ilacı kaç tane ne zaman kullanacağını hatırlatan tariflerle alarak ilaçlarını düzenli bir şekilde hata yapmadan kullanmalarını sağlayan bir proje" diye konuştu.

Projenin başlangıçta kent rehberine göre görme engellilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki 120 eczanenin katılımıyla yürütüleceğini ve bu eczanelerin tamamına Braille alfabesiyle etiket yazabilen makine ile bu alfabeyi okuyamayan vatandaşlara dağıtılmak üzere toplam bin "sesli ilaç kutusu" verildiğini kaydeden Kocaoğlu, hem eczane sayısının hem de dağıtılan makine ve kutu sayısının süreç içinde ihtiyaca paralel artabileceğini söyledi.

Kocaoğlu, yapılan hizmetin diğer yatırımların yanında çok küçük maliyet oluşturmasına karşın çok önemli olduğunu ifade ederek, "Bu tür çalışmalar, belediyenin insan odaklı çalışmasının bir sonucu. Elbette buraya yapılan yatırımın diğer yatırımlara göre miktarı çok düşük ama ulaştığı hedef yönünden son derece önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Projenin ülke geneli için örnek teşkil ettiğini de belirten Kocaoğlu, "Kesinlikle çok kısa sürede, hem Sağlık Bakanlığının hem sağlık kurumlarının bu projeyle ilgileneceğine ve ülke geneline yayılacağına inanıyorum" dedi.

- Görme engelliler umutlu

Çağdaş Görme Engelliler Derneği Başkanı Ufuk Özen ise bir görme engelli olarak, kendi başına doğru ilaç kullanma konusunun ne kadar önemli bir zorluk olduğunu bildiğini vurguladı.

Sivil toplum örgütlerinde aktif bir görme engelli olarak, yaşamında bugüne kadar birçok projede yer aldığını ancak hiçbirin bu kadar görme engellilerin yaşamına doğrudan etki eden bir proje olmadığını dile getiren Özen, "Ben bu projenin burada kalmayacağını ve ülke geneline yayılacağına inanıyorum" dedi.

İzmir Kent Konseyi Başkanı Güman Kızıltan, EDAK Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Emre Bacanak, ÇEKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Şule Kurşunlu ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülgün Tosun'un da katıldığı toplantıda, daha sonra proje uygulaması canlandırıldı.

Projeye gönüllü olarak katılan eczacılar, kendilerine başvuran görme engelli hastalara ilaçlarını, Barille alfabesini bilmeleri halinde, ilacın adı, dozaj, son kullanma tarihi gibi bilgileri kendilerine dağıtılan özel cihazlarla hazırlayacakları etiketler yapıştırarak, Braille alfabesini bilmemesi halinde ise ilaçları bu kez, aynı anda 10 kayıt yapabilen "sesli ilaç kutusuna" gereli bilgileri okuyarak teslim edecek.

 

görme
engelliler
için
sesli
ilaç
kutusu
Yorum (1)
Hasan
Bu ilacı idarecilerimize vermek lazım ki, feryatlarını duymadıkları SB dışı hekimleri duysunlar, hiç değilse görsünler, belki insafa gelir de çözüm üretirler..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir