Medimagazin logo

Göğüs hastalıkları hastanesi sular altında kaldı

Kastamonu'nun Daday ilçesinde, 57 yıl önce 300 yataklı olarak yapılan ve 4 yıldır atıl halde bekleyen Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi, aşırı yağışlar nedeniyle sular altında kaldı, çatısı ve bacaları yıkılma aşmasına geldi.
Göğüs hastalıkları hastanesi sular altında kaldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KASTAMONU -AA-Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Sağlık Bakanlığı'nca 1954 yılında, İstanbul'daki Süreyyapaşa Göğüs Kalp ve Damar Cerrahi Merkezi'nin yükünü azaltmak amacıyla başlatılan çalışma kapsamında, 100 milyonluk yatırımla yapıldı. İsviçreli uzmanların Daday'da yaptıkları inceleme sonucunda inşa edilen hastane, 2006 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Sosyal Sigortalar Kurumu bünyesinden, Sağlık Bakanlığı'na devredilmişti.


İçerisinde çeşitli sosyal tesisleri bulunan hastane, 2007 yılında çevre illerdeki devlet hastanelerinde göğüs hastalıklarıyla ilgili bölümlerin açılması nedeniyle talebin düşmesi üzerine kapandı.


Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Daday İl Genel Meclisi Üyesi Faruk Ataşalar, hastanenin iki yıl önce Hacettepe Üniversitesi'ne 49 yıllığına kiralandığını belirterek, amaçlarının, hastaneyi geçmişteki ününe yakışır bir duruma getirmek olduğunu, bunun için de üniversite yönetimi ve siyasilerle birlikte çalıştıklarını söyledi.


Ataşalar, bakımsızlıktan dolayı hastanenin aşırı yağmurlarda zarar görmesinden üzüntü duyduklarını ve kendilerinin de hastanenin bir an evvel hayata geçirilmesi için çalıştıklarını dile getirdi.


Kullanılmaz halde olan hastanede lojman, çocuklar için oyun parkı, hastalar için yürüyüş parkuru, voleybol ve basketbol sahası, ekmek fırını, çeşitli sosyal tesisleri, tiyatro salonunun yanı sıra, merkezi oksijen sistemi, gezici ve sabit röntgen gibi bir göğüs hastanesinde bulunması gereken tüm cihazlar da yer alıyor.

göğüs
hastalıkları
hastanesi
sular
altında
kaldı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir