Medimagazin logo

Genetiği değiştirilmiş domuzdan organ naklinde uzun süreli deneme planı

ABD'li bilim insanları, beyin ölümü gerçekleşen kişilere genetiği değiştirilmiş domuzlardan yapılan ve 72 saate kadar tutulan organ nakli süresini daha fazla tıbbi inceleme için 4 haftaya kadar uzatmayı planlıyor
Kaynak: tr.euronews.com
Genetiği değiştirilmiş domuzdan organ naklinde uzun süreli deneme planı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD'li bilim insanları, beyin ölümü gerçekleşen kişilere genetiği değiştirilmiş domuzlardan yapılan organ nakilleri sonrası tıbbi incelemeler için daha uzun bir süreye ihtiyaçları olduğu görüşünde.  

Tıpta bir ilk: Domuzdan insana kalp nakli yapıldı

Domuzdan insanlara organ nakli denemesi yapan bilim insanları, bu araştırmalardan daha iyi veri elde etmek için şu anda uygulanan 72 saatlik sürenin yetersiz olduğunu belirterek, bunu 2 ila 4 haftaya kadar çıkarmayı planlıyor. 

New York Langone Nakil Enstitüsü Müdürü Dr Robert Montgomery, beyin ölümü gerçekleşen bireylerde domuz böbreklerinin nasıl çalışacağını iki ila dört haftalık bir süre boyunca incelemeyi planladıklarını söyledi.

Domuzdan insana ilk kalp naklinin yapıldığı kişi, 2 ay sonra yaşamını yitirdi

Daha önce beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin vücuda tam olarak yerleştirilmeyen ancak üst bacaktan damarlara bağlanan organın çok kısa bir sürede normal işlev kazanarak idrar ve kreatini attığı belirlenmişti. 

Bilim insanları, cenaze işlemlerinin uzamaması için beyin ölümü gerçekleşen kişilere domuzdan yapılan organ naklini 72 saate kadar sınırlı tutmuştu. 

Daha sonra babunlara (habeş maymunu) domuzlardan yapılan organ naklinin bir kaç gün sonra işlevini kaybettiği tespit edildi. 

Dr Robert Montgomery, babunlardan alınan sonuçların 14 ile 30 gün aralığının riskli bir zaman aralığına işaret ettiğini kaydederek, beyin ölümü gerçekleşen kişilere yapılacak naklin aynı sürede test edilmesinin insan bağışıklık sistemi hakkında daha fazla veri sağlayacağını söyledi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi sözcüsü ise, beyin ölümü gerçekleşenleri kapsayan çalışmalardan elde edilen verilerin, insanlarda domuzdan nakledilen organları test eden denemelere başlama hedefini ilerletmede faydalı olabileceğini ifade etti.

Ancak beyin ölümü gerçekleşen bir kişiyi bu kadar uzun süre solunum cihazına bağlı tutmanın etik bazı sorunları da gündeme getirdiği belirtiliyor. Beyin ölümü gerçekleşen kişinin cenaze törenin geciktirilmesi ve yaslı ailelerin durumu tartışma konusu. 

Bilim insanları, bir saat boyunca ölü olan domuzların kan akışını ve hücre işlevini normale döndürdü

Bilim insanlarına göre domuzlar primatlara göre organ üretimi konusunda daha fazla avantaj sunuyor. Yetiştirilmesi daha kolay olan domuzlar altı ayda bir insan büyüklüğüne ulaşıyor. Domuz kalp kapakçıkları rutin olarak insanlarda yapılan nakillerde kullanılıyor ve bazı diyabetli hastalara domuzlardan pankreas hücresi naklediliyor. Domuz derisi de yanık tedavisinde kullanılıyor.

 

domuz
organ nakli
beyin olumu
kalp nakli
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir