Medimagazin logo

GATA böyle evlilik teklifi görmedi

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Tıp Fakültesi 32. Dönem mezunu 61 tabip teğmene, törenle diplomaları verildi. Törende genç doktorlar kılıçlarını çattıktan sonra Tabip Teğmen Doğuş Durmuş kız arkadaşı Özge Yıkılmaz'a evlenme teklifi etti.
Kaynak: SABAH
 GATA böyle evlilik teklifi görmedi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

GATA Spor Salonu'ndaki törene, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, GATA'da görevli subaylar, öğretim üyeleri ve mezunların yakınları katıldı.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan GATA Komutanı Tümgeneral Hasan Küçükakyüz, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nin bilimsel özerkliğe sahip Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sağlık bilimleri alanında en yüksek danışma organı olduğunu belirterek, muvazzaf askeri tabip ve diğer askeri personeli yetiştirdiğini söyledi.

"GÖREV HEYECANI İÇİNDELER"

Küçükakyüz, GATA'nın 114 yıldır hizmet verdiğini anımsatarak, bu yıl 55'i Türk, 4'ü Azerbaycan, 1'i Arnavutluk ve 1'i Ürdün'den, 61 tabip teğmenin mezun olacağını belirtti. Küçükakyüz, "Bugün karşınızda inançlı, vakur ve göreve hazır olarak bekleyen bu genç teğmenler, buradan ayrıldıktan sonra Ulu Önder Atatürk'ün deyişiyle Mektebi Aslı olan kıtalarda görev yapacaklardır. Kazandıkları bilgiler ile yüce Türk milletine ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne tam sadakat, hukukun üstünlüğüne saygı, etik değerlere tam bağlılık gibi milli hasletlerimizi ve temel askeri kuralları benimsemişlerdir. İnancım odur ki teğmenlerimiz görevlerine bir an önce başlama heyecanı içerisindedirler" dedi.

Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Hava Tabip Tümgeneral Sadettin Çetiner da konuşmasında, 2011-2012 eğitim öğretim yılında, 387 uzmanlık, 40 yan dal uzmanlık, 55 doktora, 21 yüksek lisans öğrencisinin öğrenim gördüğünü, 2012 yılı sonuna kadar 75 farklı alanda 110 dönem kurs verilmiş olacağını, 964 hafta sürecek kurslarda bin 308 personelin eğitim alacağını söyledi.

GATA'nın 114 yıllık bilgi birikimi ve deneyiminin tabip teğmenlerin eğitimlerinin temelini oluşturduğunu ifade eden Küçükakyüz, "Sizler, Atatürkçülüğü bilen ve benimseyen, sağlık bilimi alanında mesleğinin bilgi, beceri, davranış ve genel kültürüne sahip, silah arkadaşlarına ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sarsılmaz bir bağ ile bağlı birer tabip teğmen olarak yetiştirildiniz. Atandığınız görev yerlerinde bilgi, inanç ve sevgiyle Mehmetçiğin yanında olacağınıza ve onun yaralarını saracağınıza inancım tamdır. GATA sizin kutsal yuvanızdır. Vatana, millete ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sadakatten ayrılmayın" dedi.

SEVİNÇLERİNİ AİLELERİ İLE PAYLAŞTILAR

"GATA, sağlık ve eğitim hizmetlerini geliştirerek sürdürme azim ve kararlılığı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve yüce milletimizin hizmetindedir" diyen Küçükakyüz, bu hizmetlerin daha iyi verilebilmesi için üniversite olma çalışmalarının Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'nın onayı ile başlatıldığını kaydetti. Konuşmaların ardından mezunlara "Hekim Andı" okutuldu.

Dönem birincisi Tabip Teğmen Ömer Kuzu, mezunlar adına yaptığı konuşmanın ardından yaş kütüğüne plaket çaktı. Daha sonra dereceye giren öğrencilere ve diğer mezunlara diplomaları verildi.Dönem birincisi Kuzu, diplomasını Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Çiçek'in elinden aldı.

Başbakan Erdoğan, dönem ikincisi Hikmet Sahratov'a, Genelkurmay Başkanı Özel ise Şükrü Sevinçli'ye diplomalarını verdi.

Gülhane Marşı'nın okunmasıyla sona eren törenin ardından mezunlardan Tabip Teğmen Doğuş Durmuş kız arkadaşı Özge Yıkılmaz'a evlenme teklifi etti. Dönem arkadaşları tarafından salona getirilen Yıkılmaz'a Tabip Teğmen Durmuş önce kılıcını çekip ardından diz çökerek teklif etti.

Yıkılmaz'ın, teklifi kabul etmesinin ardından söz yüzüklerini takan çiftin mutluluğuna dönem arkadaşları ve töreni izleyen aileler şahit oldu. Genç doktorlar, mezuniyet sevinçlerini önce birbirleriyle daha sonra da aileleriyle paylaştı.

gata
böyle
evlilik
teklifi
görmedi
Yorum (8)
Dr. Cengiz
Allah mesud etsin. Sadece neden ÖNEMLÍ logosunu koydugunuzu merak ettim. Gata yerine örnegin Akdeniz üniversitesinde böyle tören olsaydi yine de ÖNEMLÍ logosunu görecekmiydik?
0
Cevapla
ct
Aman haaa meslektaşlarım öyle elini çok fazla kılıçlarına atmasınlar, maazallah hayatlarının baharında zindanlarda çürürler...
0
Cevapla
Osman D
Çok hoş bir görüntü. Genç çifte ömür boyu mutluluklar dilerim.
0
Cevapla
y.yılmaz
dünyanın başka bir ülkesinde askeri tıp fakültesi varmı merak ediyorum
0
Cevapla
alp tural
Dunyanin baska ulkelerindede ASKERI tip fakulteleri var, en guzel ornegi ABD dir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir